Γενικά Ποια ηλικία να προτιμήσω στο δεύτερο parrotlet που θα πάρω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και παλι..:) Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάρω παρεούλα στον μικρούλη μου..Ιδανικά θα ήθελα να πάρω ένα παπαγάλο σχετικά μικρό όπως ήτανε και ο Αλφυ όταν τον πρωτοπηρα ( 4-5 μηνών)..για να εξοικειωθεί πιο εύκολα και μαζί μου.
Από την άλλη όμως δε ξέρω αν είναι καλό να έχουν τόση διαφορά ηλικίας..Ο Αλφυ είναι δύο χρονών.. Αν πάρω όμως ένα κοριτσάκι 1 χρόνων πχ ,δε θα δυσκολεύτουμε πολύ παραπανω μέχρι να μας μάθει και να το εκπαιδεύσω να βγαίνει έξω κλπ..όπως έκανα και με τον Αλφυ; Τι πιστεύετε εσείς;
Επίσης δύο parrotlet μαζί κάνουν υπερβολικη φασαρία;
Ο Αλφυ γενικά είναι σχετικά ήσυχος για παπαγάλο..( εκτός απ' τις στιγμές που με ψάχνει😄) Ρωτάω γτ δεν μένω μόνη μου ακόμα,διαφορετικά εμενα δε Μ ενοχλει καθόλου να τα ακούω😊
 
Καλησπέρα Φιλιώ,

Γενικά συμφωνώ με την σκέψη σου και θεωρώ ότι θα ήταν προτιμότερο να επιλέξεις ένα πουλάκι σε νεαρή ηλικία. Θα είναι σίγουρα πιο εύκολο να το διαχειριστείς.

Η διαφορά ηλικίας δε νομίζω να παίζει ρόλο σε τόσο μικρή κλίμακα, ίσως σε βοηθήσει σε αυτό κάποιος φίλος με εμπειρία στην αναπαραγωγή του είδους.

Το "υπερβολικη φασαρία" καταλαβαίνεις ότι είναι ένας όρος σχετικός, άλλα άλλο ένα άλλο δύο :) , θα υπάρχουν στιγμές που θα έχουν παρέα το ένα το άλλο και δε θα σε ψάχνει Άλφυ, θα υπάρξουν στιγμές που όχι μόνο ο Άλφυ θα σε ψάχνει αλλά θα σιγοντάρει και η μικρή.
 
@Filiw κορίτσι μικρό να πάρεις,απογαλακτισμενο,για τον Αλφυ σου.Το καλύτερο δώρο που μπορείς να του κάνεις είναι αυτό. Και για σένα θα είναι πιο εύκολη η διαχείριση τους. Για το θέμα της φασαρίας με τα θηλυκά ποτέ δεν είσαι σίγουρος.
 
@Chrisad Χαίρομαι που συμφωνείτε με την ιδέα να πάρω μικρούλι σχετικά.. 😊Ο Αλφυ ενώ ήτανε πολύ τρομαγμένο πουλάκι στην αρχή, λογικά επειδή ήτανε κ μικρός μεσα σε 3 εβδομάδες είχε κάνει τεράστια πρόοδο.
Για την φασαρία έχετε δίκιο ..είναι σχετικό και λογικά είναι και στο πουλάκι που θα μου τύχει.
Για το θέμα αναπαραγωγης μια μικρή ερωτήση αν γνωρίζετε, επειδή μπορεί να είναι μικρή ακόμα( μετά το στάδιο της μεταξύ τους καραντινας) δε θα υπάρχει θέμα που θα είναι στο ίδιο κλουβί; Απ' την άποψη ότι έχω ακούσει ότι δε πρέπει να κάνουν κάτι πριν χρονισει και το άλλο..Μπορεί να ρωτάω και βλακεία τώρα ,δε γνωρίζω 😋
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον παντως!🙂
[automerge]1616483487[/automerge]
@Vada Ναι κι εγώ πιστεύω ότι θα είναι το καλύτερο δωράκι! Μπορεί να έχει δεθεί παρά πολύ μαζί μου και να ασχολούμαι πολύ, σιγουρα όμως θα του λείπει μια συντροφιά του είδους του. 😊
Το σκέφτομαι πολύ τελευταια και ίσως το τολμήσω.
Τα θηλυκά γενικα είναι πιο ομιλητικα απ' τα αρσενικά; Ο Αλφυ σαν πουλάκι ,δεν είναι πλ ομιλητικος πάντως,ενώ του μιλάω πολύ!
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! 🙂
 
Μια διευκρίνιση θα ήθελα μόνο πάνω στο συγκεκριμένο θέμα..Όταν με το καλό πάρω δεύτερο..το βάζω σε εντελώς διαφορετικό κλουβακι ? Ή επαρκει να χωρίσω απλά την ζευγαρωστρα( είναι μεγάλη) με το μεσαίο το διαχωριστικό που έχει? Οπότε να είναι σαν δυο κλουβακια? Τι μου προτείνετε ? Νομίζω με το δεύτερο θα έχουμε και μια κάποια επαφή οπτική μεταξύ τους.
Επίσης η καραντίνα είναι για 10 μέρες;
 
Καλησπέρα και παλι..:) Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάρω παρεούλα στον μικρούλη μου..Ιδανικά θα ήθελα να πάρω ένα παπαγάλο σχετικά μικρό όπως ήτανε και ο Αλφυ όταν τον πρωτοπηρα ( 4-5 μηνών)..για να εξοικειωθεί πιο εύκολα και μαζί μου.
Από την άλλη όμως δε ξέρω αν είναι καλό να έχουν τόση διαφορά ηλικίας..Ο Αλφυ είναι δύο χρονών.. Αν πάρω όμως ένα κοριτσάκι 1 χρόνων πχ ,δε θα δυσκολεύτουμε πολύ παραπανω μέχρι να μας μάθει και να το εκπαιδεύσω να βγαίνει έξω κλπ..όπως έκανα και με τον Αλφυ; Τι πιστεύετε εσείς;
Επίσης δύο parrotlet μαζί κάνουν υπερβολικη φασαρία;
Ο Αλφυ γενικά είναι σχετικά ήσυχος για παπαγάλο..( εκτός απ' τις στιγμές που με ψάχνει😄) Ρωτάω γτ δεν μένω μόνη μου ακόμα,διαφορετικά εμενα δε Μ ενοχλει καθόλου να τα ακούω😊
Συμφωνώ απόλυτα με τη σκέψη σου να πάρεις παρέα στο πάρροτλετ που ήδη έχεις. Το έχω γράψει αρκετές φορές εδώ στο forum. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο θα είναι να πάρεις ένα μικρό και απογαλακτισμένο πουλάκι είτε αρσενικό είτε θηλυκό. Έχεις στο μυαλό σου κάποια μελλοντική αναπαραγωγή; Στο θέμα της φασαρίας σίγουρα είναι περισσότερη, λογικό είναι, αλλά σε υποφερτό επίπεδο τουλάχιστον για μένα.
 
@jk1980 Ναι..Θα ήθελα στον μέλλον και το κομμάτι της αναπαραγωγής 🙂Οπότε μάλλον θα πάρω κοριτσάκι.Θελω πολύ να του χαρίσω μια παρεούλα με τη πρώτη ευκαιρία! 😊 Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 🙂
 
Back
Top