Διατροφή Ποια η άποψή σας για αυτή τη σύνθεση μείγματος σπόρων

AnestisJr

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2017
Μηνύματα
48
Πόλη
Παιανία
Ποιά η αποψή σας για αυτή τη σύνθεση; Θα μπορούσε να αποτελέσει 4 seasons διατροφή;

φαγόπυρο 63%, αγριογογγύλια 19%, μαύρη κράμβη 6%, λιναρόσπορος 5%, σπόροι βρώμης 3%, κανναβούρι 2,5%, σπόροι Νίγηρα 1,5%
 
Το φαγοπυρο δεν σπάει. Το μαύρο ρουπσεν είναι κάπως αχρείαστο και νομίζω υβρίδιο ή μεταλλαγμένο. Τα σπόρια από τα γογγυλια μου είναι άγνωστα.
Είσαι σίγουρος για αυτό που ρωτάς; Που το είδες;
 
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο άνοιξα αυτό το θέμα. Γιατί και εγώ απόρησα.. Το παραπάνω μείγμα αποτελεί προΐόν μεγάλης εταιρείας το οποίο παρουσιάζεται ως η ιδανική επιλογή για. «μακράς διάρκειας ζωή πουλιών»..
 
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο άνοιξα αυτό το θέμα. Γιατί και εγώ απόρησα.. Το παραπάνω μείγμα αποτελεί προΐόν μεγάλης εταιρείας το οποίο παρουσιάζεται ως η ιδανική επιλογή για. «μακράς διάρκειας ζωή πουλιών»..
Ανέστη μπες στο ψητό και παρεθεσε ένα link, να δουμε τι προτείνουν και πως το αιτιολογουν. Το παραπάνω δεν είναι ούτε μείγμα για φύτρα. Μήπως δεν αφορά καναρίνια;
 
Η αλήθεια είναι πως βρέθηκα κατά λάθος μπροστά σε αυτό το προϊόν, γιατί μπήκα να παραγγείλω το μείγμα που παίρνω (VERSELE LAGA PRESTIGE CANARIES PREMIUM) και μου το έβγαλε στα προτεινόμενα και λόγω του ότι δεν έχω ξαναδεί παρόμοια σύνθεση, θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας..
 
Φαίηκ Νιούζ!
Ίτ χάπενς!
Άρα το αγριοταδε πρέπει να είναι απλά κόκκινο ρουπσεν.
Δοκίμασε το φαγοπυρο μουσκεμένο στην αυγοτροφη.
 
Φαίηκ Νιούζ!
Ίτ χάπενς!
Άρα το αγριοταδε πρέπει να είναι απλά κόκκινο ρουπσεν.
Δοκίμασε το φαγοπυρο μουσκεμένο στην αυγοτροφη.

Δεν νομίζει πως με πολυψήνει σαν επιλογή. Σταδιακά θα τους αλλάξω και αυτή που παίρνω τώρα και κατά 90% έχω καταλήξει στην Quiko Canary Breeder Plus. Aπλά μου έκανε τεράστια εντύπωση η σύνθεση από την οποία απουσιάζει εντελώς το Κεχρί και παρουσιάζεται ώς η ιδανική επιλογή για μακράς διαρκείας ζωή, συνεπώς η εταιρεία την θεωρεί ισσοροπημένη..
 
Aν το είχα και λίγο με την αλχημεία θα δημιουργούσα το δικό μου μείγμα, αλλά δεν έχω φτάσει ακόμα σε τέτοιο επίπεδο που να μπορώ να υπολογίζω τις αναλογίες, γιαυτό και στρέφομαι σε έτοιμες λύσεις..
 
Βρε φίλε μου δεν έχει φαγόπυρο, κεχρί εννοεί αλλά τα έχει κάνει σαλάτα το site με τη μετάφραση. Φαίνεται και στην υπόλοιπη σύνθεση του μείγματος.
Πατρίκιε το κατάλαβα από την πρώτη φορά που το έγραψες! Απλά ο... «Δαίμων της μετάφρασης» «χτύπησε» μόνον σε αυτό το προϊον, εξού και η έκπληξη..
 
3d_vl_prestige_canaries_gvp_large[1].jpg

Canary seed 63 %; Rapeseed 19 %; Black rapeseed 6 %; Linseed 5 %; Peeled oats 3 %; Hempseed 2,5 %; Niger seed 1,5 %

Το προϊόν και η σύνθεσή του.
 
Ανέστη χρησιμοποιείς καθόλου αυγοτροφή και πρασινάδες στην διατροφή των πουλιών σου;
 
Ανέστη χρησιμοποιείς καθόλου αυγοτροφή και πρασινάδες στην διατροφή των πουλιών σου;
Ναι Μάκη. Αυγοτροφή της Quiko και διαφορετικά φυλλώδη εναλλάξ με φρούτα. Ξέρω είναι υπερβολική η σύνθεση του μείγματος που έχω επιλέξει γιαυτό και θέλω να περάσω σε κάτι πιο απλό.
 
Ναι Μάκη. Αυγοτροφή της Quiko και διαφορετικά φυλλώδη εναλλάξ με φρούτα. Ξέρω είναι υπερβολική η σύνθεση του μείγματος που έχω επιλέξει γιαυτό και θέλω να περάσω σε κάτι πιο απλό.
Πολύ σωστά ! Πληρώνεις ένα μείγμα πανάκριβα, χωρίς λόγο αφού προσφέρεις και όλα αυτά τα καλούδια. Ενα μείγμα σαν το posture ή το breeder plus της Vadigran θα σου είναι μια χαρά νομίζω.
 
Back
Top