Φροντίδα Ποια η γνώμη σας για τα καλύμματα κλουβιών τύπου δίχτυ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liapt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Liapt

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2022
Μηνύματα
52
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας,
Ποια η γνώμη σας για τα καλύμματα κλουβιών τύπου δίχτυ ( ψιλό) που μοιάζει με τούλι;
Είναι επικίνδυνα τέτοιου είδους καλύμματα για κλουβί με καναρίνια;
Υπάρχει κίνδυνος να μπλεχτούν τα νύχια τους; Τα έχετε δοκιμάσει;
Εγώ προσωπικά τα κλουβιά τα έχω χωρίς κάλυμμα, σπάνια θα βάλω ως κάλυμμα τη γνωστή σακούλα με λάστιχο.
Σκέφτομαι όμως, επειδή τα έχω στο σαλόνι, μήπως θα ήταν καλή η λύση του καλύμματος τύπου δίχτυ, ώστε να μην πετάγονται κάτω τα τσόφλια από τα σποράκια που τρώνε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Liapt εγώ δεν χρησιμοποιώ το βρακάκι. Θέλει προσοχή μην πιαστεί το νύχι τους στο λάστιχο. Χρησιμοποιώ τούλι από πάνω που πέφτει ελεύθερα σε κάθε πλευρά, χωρίς να σουρωνει κάτω. Το βάζω για προστασία από τα κουνούπια, όχι για τυχόν φλυδια. Το καναρίνι μου αρέσκεται περισσότερο να τρώει από τα σπόρια που βάζω στις αυγοθηκες κ έτσι τα κάνει ψιλοχάλια μέσα στο κλουβί. Αλλά με την αυγοθηκη, θέλει συχνά έλεγχο μην έχει μέσα κουτσουλήσει κ τότε πρέπει να την αλλάξω με άλλη καθαρή.
Για το τούλι, έχω βάλει στην εξωτερική πλευρά στο κλουβί στις άκρες της κάθε πλευράς, δακτυλίδια από τις αυγοθηκες ώστε να δημιουργείται απόσταση μεταξύ του τούλι κ των κάγκελων του κλουβιού κ έτσι να μην το φτάνει.
[automerge]1700325907[/automerge]
μήπως θα ήταν καλή η λύση του καλύμματος τύπου δίχτυ, ώστε να μην πετάγονται κάτω τα τσόφλια από τα σποράκια που τρώνε.
Δεν το έχω δει κ δεν το ξέρω. Έχεις κάποιο λινκ;
Όπως κ ναχει, συμφωνώ με την @kostellou Elen να είναι τοποθετημένο έτσι ώστε μην το φτάνει τα νύχια του ή το ράμφος του.
 
Είναι κάποιο παιδί στο φβ σαραφιδης λεγεται που ράβει πολύ ωραια καλυματα από υλικά βαμβακερά αλλά και ένα διχτυ που δεν είναι επικίνδυνο.
Επίσης εγώ βάζω ένα χαρτόνι στην οροφή πιο μεγάλο από το κλουβι κι από πάνω το δίχτυ ώστε να μην είναι πάνω στα κάγκελα.
 
Δεν έχω τηλέφωνο
Μέσω μεσετζερ έχω παραγγείλει εγώ 2 καλυματα βαμβακερα
 
Back
Top