Γενικά Ποια η γνώμη σας για τα πρώιμα ζευγαρώματα;

lagokiller

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2011
Μηνύματα
439
Πόλη
Χίος
Επι της ευκαρειας θα ηθελα να ρωτησω πια η γνωμη σας για τα πρωιμα ζευγαρωματα. Τι ειναι εκεινο που μπορη να κανη εναν εκτροφεα (μικρο η μεγαλο σε αριθμο πουλιων) να βιαστη και να βαλη τα πουλια του μεσα στο Καταχειμωνο να ζευγαρωσουν; Το μονο που ισως βλεπω ειναι το οικονομικο οφελος ως προς να πουληση πουλια πρωτος απο αλλους; Προσωπικα προτιμω το ζευγαρωμα της ανοιξης ουτως ωστε τα πουλια να ειναι οσο το δυνατον κοντα στο φυσικο βιολογικο τους κυκλο
 
τι ειναι εκεινο που μπορη να κανη εναν εκτροφεα (μικρο η μεγαλο σε αριθμο πουλιων) να βιαστη και να βαλη τα πουλια του μεσα στο Καταχειμωνο να ζευγαρωσουν;
Γίνεται σε εσωτερική εκτροφή αφού πρώτα έχουν ρυθμιστεί φως-θερμοκρασία -υγρασία και ο λόγος για να έχουν το χρόνο οι εκτροφείς που συμμετέχουν σε εκθέσεις να είναι έτοιμα τα πουλιά τους για αυτές. Να έχουν ντυθεί με το κανονικό φτέρωμα, να έχουν βαφτεί (όσα βάφονται με χρωστικές) και για να έχουν το χρόνο να τα προετοιμάσουν στα εκθεσιακά κλουβιά... Τα καναρίνια μπορούν να λάβουν μέρος σε διαγωνισμό-έκθεση μια φορά με το δαχτυλίδι συλλόγου που φορούν και αφορά το τρέχων έτος...
 
Το μονο που ισως βλεπω ειναι το οικονομικο οφελος ως προς να πουληση πουλια πρωτος απο αλλους;
Ίσως να είναι ένας από τους φασικούς λόγους...
Δεν ξέρω όμως αν τελικά υπάρχει όφελος ή ζημιά...
Ίσως μάλιστα η ζημιά να είναι μεγαλύτερη από κάθε όφελος.
 
τι ειναι εκεινο που μπορει να κανει εναν εκτροφεα (μικρο η μεγαλο σε αριθμο πουλιων) να βιαστει και να βαλει τα πουλια του μεσα στο καταχειμωνο να ζευγαρωσουν;
..υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην εσωτερική εκτροφή..
θέλω πραγματικά να πιστεύω ως μόνο λόγο τους
διαγωνισμούς-εκθέσεις
 
Και αν υποθέσουμε ότι ο μόνος λόγος είναι να προλάβουν να προετοιμάσουν τα πουλιά για διαγωνισμούς-εκθέσεις, ποιος είναι ο επιπλέον λόγος που οι ίδιοι εκτροφείς έχουν τα πουλιά τους σε αναπαραγωγή μέσα στον Αύγουστο, ανεβάζοντας μάλιστα φωτογραφίες από τις φωλιές και τους νεοσσούς καμαρώνοντας για το κατόρθωμα τους;
 
ποιος είναι ο επιπλέον λόγος που οι ίδιοι εκτροφείς έχουν τα πουλιά τους σε αναπαραγωγή μέσα στον Αύγουστο,
Παιδιά ο λόγος είναι κατά τη γνώμη μου κυρίως οικονομικός. Είναι το ανάλογο του πως είναι δυνατό να υπάρχουν αρνάκια και κατσικάκια γάλακτος αυτήν την περίοδο που μιλάμε... Οι αντίστοιχοι εκτροφείς πήζουν τα ζώα τους με ορμόνες ώστε να αυξηθεί η παραγωγή. Στην περίπτωση των καναρινιών και των εκτροφέων τους που δεν χρησιμοποιούν ορμόνες, συμβαίνει να τροποποιούν τόσο πολύ τις συνθήκες ή ακόμα να διαθέτουν πουλιά που είναι - δεν ξέρω και πως να το πω - σε φάση τέτοια που να ανταποκρίνονται σε γέννες και τον Αύγουστο και τον Δεκέμβριο, με την κατάλληλη υποβοήθηση φυσικά. Είναι το ανάλογο της πρώιμης και όψιμης ποικιλίας τομάτας, βερύκοκκου, το ανάλογο του θερμοκηπίου και το ανάλογο (πολλές επαναλήψεις με το "ανάλογο") των γενετικά τροποποιημένων - διαγονιδιακών ζώων και φυτών στο οποίο εκεί θα φτάσουμε κάποια στιγμή και όχι με επιλεκτικές διασταυρώσεις.
Στην πραγματικότητα ενδιαφέρει η παραγωγή και το προϊόν περισσότερο από το άτομο που τα δίνει, όπως στη γεωργία και την κτηνοτροφία. Και εφόσον υπάρχουν θηλυκές που ούτως ή άλλως είναι ή καθίστανται έτοιμες.συμβαίνει και με τις ευλογίες τους.
 
Και αν υποθέσουμε ότι ο μόνος λόγος είναι να προλάβουν να προετοιμάσουν τα πουλιά για διαγωνισμούς-εκθέσεις, ποιος είναι ο επιπλέον λόγος που οι ίδιοι εκτροφείς έχουν τα πουλιά τους σε αναπαραγωγή μέσα στον Αύγουστο, ανεβάζοντας μάλιστα φωτογραφίες από τις φωλιές και τους νεοσσούς καμαρώνοντας για το κατόρθωμα τους;
Αυτοί δεν ανήκουν σε εκείνους που σέβονται και παλεύουν για μια σωστή εκτροφή με υγιή πουλιά στο εκτροφείο τους.
Εκείνοι ανήκουν στους "εκτροφή" με πουλιά μηχανές που μόνο παράγουν χωρίς να νοιάζονται για το κόστος και τη καταπόνηση των πλασμάτων αυτών.
Αν τώρα συμμετέχουν και σε εκθέσεις... (σίγουρα όχι με τα πουλιά του Αυγούστου),το κάνουν για διαφημιστικούς λόγους και για καλύτερη προώθηση των πουλιών τους.
Το οτι κάποιος αναπαράγει κάποια ζευγάρια και παράγει πουλιά... Δε το κάνει αυτόματα εκτροφέα, αυτό είναι που θα πρέπει να μπορούμε να ξεχωρίζουμε όταν ψάχνουμε να αποκτήσουμε κάποιο πουλάκι(πουλάκια).
Ένας εκτροφέας που σέβεται και αγαπάει την εκτροφή του, ναι μεν μπορεί να τροποποιεί και να ενεργοποιεί τα πουλιά του πιο νωρίς για να προλάβει τους χρόνους(για τις εκθέσεις) αλλα προσέχει το κοπάδι του καθ όλη την διάρκεια του έτους και γνωρίζει τις ανάγκες που έχει η κάθε περίοδος... (αναπαραγωγική... Πτερόρροια.. Ξεκούραση... Εκπαίδευση)
 
ποιος είναι ο επιπλέον λόγος που οι ίδιοι εκτροφείς έχουν τα πουλιά τους σε αναπαραγωγή μέσα στον Αύγουστο,
Η έλλειψη σεβασμού προς τη ζωή, η απληστία και η απόλυτη βλακεία όταν πρόκειται για "εκτροφείς" με παράδοση.
Έ δεν πρέπει να βγάλουν και τα έξοδα της έκθεσεις
Δε γνωρίζω κανέναν εκτροφέα που να έχει κέρδος από την εκτροφή καναρινιών που να συμμετέχει σε εκθέσεις... και πιστέψτε με.. Το δείγμα είναι μεγάλο.
σε φάση τέτοια που να ανταποκρίνονται σε γέννες και τον Αύγουστο και τον Δεκέμβριο,
Από επίγνωση κάποιων τέτοιων προσπαθειών μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως η αναπαραγωγική απόδοση στους ακραίους μήνες είναι πάντα μικρότερη από άποψη αριθμών, ασθενέστερη από άποψη υγείας και αντιοικονομική από κάθε άποψη.
ανεβάζοντας μάλιστα φωτογραφίες από τις φωλιές και τους νεοσσούς καμαρώνοντας για το κατόρθωμα τους;
Έχω μια τέτοια κρατημένη στο αρχείο μου...
20_08_2017.webp
 
Δε γνωρίζω κανέναν εκτροφέα που να έχει κέρδος από την εκτροφή καναρινιών που να συμμετέχει σε εκθέσεις... και πιστέψτε με.. Το δείγμα είναι μεγάλο.
Και ποιος κατά την γνώμη σου είναι ο λόγος που φέτος το Facebook γεμίσε φωλιές αν δεν είναι το κέρδος; Στης 3 Ιανουαρίου μου στέλνει ένας άσχετος μήνυμα στο Facebook και με ρωτούσε γιατί τα 3 ζευγάρια που έβαλε στης ζευγαρώστρες δεν έχουν ζευγαρώσει ακόμα του γράφω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα και μου λέει αφού όλη έχουν βάλει φωτογραφίες με μικρά με κορο'ι'δευης αν δεν θες να μου απαντήσεις ok. Τώρα τι του λες;
 
Και ποιος κατά την γνώμη σου είναι ο λόγος που φέτος το Facebook γεμίσε φωλιές αν δεν είναι το κέρδος;
Νίκο τα βλέπω κι εγώ...
Μέσα Γενάρη ξεκινούν οι βιαστικοί εκτροφείς... μαζί μ αυτούς κι εγώ για τους δικούς μου λόγους και λίγο αργότερα και οι υπόλοιποι.
Οι "άλλοι" που κάνουν αναπαραγωγή του 2018 από τον Οκτώβρη του 2017 είναι (μάλλον) οι ίδιοι που ανεβάζουν φωτογραφίες με πουλιά που "πω! Πω! ξέμειναν" και γεννήθηκαν τον Αύγουστο και το Σεπτέμβρη.
Αυτούς δεν τους "φτάνουμε". κι ας μην τους βάζουμε στην κουβέντα μας.
 
Και εγώ εντελώς αντίθετος είμαι Γιάννη, απλά όσο και να προσπαθώ να δώσω μια λογική εξηγήσει δεν βρήκα κάτι άλλο πέρα από το κέρδος και μιλάω για Οκτώβρη Νοέμβρη, τον Ιανουάριο ειδικά τα κόκκινα πρέπει να ξεκινήσουν από όσο γνωρίζω.
 
Αυτό το είδος "εκτροφέα" που αναφέρεται υπάρχει λόγω ελλιπούς παιδείας των υπολοίπων του χώρου.

Ένας από τους λόγους που το petbirds είναι κορυφαίο λοιπον, είναι ότι δεν αγκαλιάζει αυτους τους "εκτροφείς" αλλά αντίθετα δίνει απλόχερα την γνώση και την παιδεία σε ολους όσους την ζητούν με ειλικρινή δίψα για μάθηση..
Όσο για τους πονηρούς πρέπει να είναι και έξυπνοι, αλλιώς λέγονται
κουτοπόνηροι.
 
τον Ιανουάριο ειδικά τα κόκκινα πρέπει να ξεκινήσουν από όσο γνωρίζω.
Νίκο, τι εννοείς; Ότι τα κόκκινα λέγεται ότι πρέπει να μπαίνουν νωρίτερα σε αναπαραγωγή; Ή ότι σε αυτά θα πρέπει να ξεκινά η παροχή χρωστικής τον Ιανουάριο;
 
Αυτό θα σου το απάντηση καλύτερα ο Γιάννης εγώ δύο γνωστούς έχω με κόκκινα και εχουν βάλει είδη τα ζευγάρια νομίζω για για να εχουν περισσότερο χρόνο στο βάψιμο δεν ασχολούμαι με κόκκινα και δεν έχω μπει στην διαδικασία να μάθω περισσότερα, πάντα μιλάμε για πουλιά που θα πάνε σε έκθεση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό θα σου το απάντηση καλύτερα ο Γιάννης εγώ δύο γνωστούς έχω με κόκκινα και εχουν βάλει είδη τα ζευγάρια νομίζω για για να εχουν περισσότερο χρόνο στο βάψιμο δεν ασχολούμαι με κόκκινα και δεν έχω μπει στην διαδικασία να μάθω περισσότερα, πάντα μιλάμε για πουλιά που θα πάνε σε έκθεση.
Ωραία. Ας περιμένουμε λοιπόν τον Γιάννη να μας δώσει την απάντηση
 
Αυτό το είδος "εκτροφέα" που αναφέρεται υπάρχει λόγω ελλιπούς παιδείας των υπολοίπων του χώρου.
Αυτό το κενό καλύπτει κι ο χώρος μας... και πιθανόν να σε καλύπτει κι αυτή η συζήτηση https://community.petbirds.gr/threads/Υπάρχουν-τελικά-μυστικά-στις-εκτροφές.31691/ Γιατί εδώ και πολλά χρόνια το petbirds προσπαθεί να φτιάξει την "φτεροπαιδεία", να παλέψει την άγνοια και να γκρεμίσει τους "ξερόλες"... Και τα πάει θαυμάσια.
 
Δεν ξέρω όμως αν τελικά υπάρχει όφελος ή ζημιά...
Ίσως μάλιστα η ζημιά να είναι μεγαλύτερη από κάθε όφελος.

Μαλλον ζημια βλεπω εγω παρα καλο. Τελος παντων ειναι προσωπικο θεμα του καθενος κ τι αναζητα απο την εκτροφη του.. Παντως διαβαζοντας τα ανωτερω βλεπω οτι οι γραφοντες τουλαχιστον δεν συμφωνουν με την πρωιμη αναπαραγωγη.

..υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην εσωτερική εκτροφή..
θέλω πραγματικά να πιστεύω ως μόνο λόγο τους

Ναι δημητρη μιλαμε παντα για εσωτερικη εκτροφη γιατι εξωτερικα ειναι αρκετα δυσκολο αν και οχι ακαταρθωτο. Εγω πιστευω λοιπον οτι ειναι θεμα κονομας γιατι αν ξεκινησουν νωρις μεχρι τον Ιουνιο θαχουν παρη τουλαχιστον 4-5 γεννες απο καθε ζευγαρι το κατακρεουργημα των ζευγαριων κ ειδικα του θυληκου δεν τους απασχολη κ τοσο
 
ειδικά τα κόκκινα πρέπει να ξεκινήσουν από όσο γνωρίζω.
Νίκο, τι εννοείς; Ότι τα κόκκινα λέγεται ότι πρέπει να μπαίνουν νωρίτερα σε αναπαραγωγή;
Ωραία. Ας περιμένουμε λοιπόν τον Γιάννη να μας δώσει την απάντηση
Το ερώτημα βρήκε χώρο συζήτησης εδώ https://community.petbirds.gr/threa...νούν-νωρίς-την-αναπαραγωγή.31707/#post-408182
 
Back
Top