Γενικά Ποια η γνώμη σας για τον eleonora cockatoo (medium sulphur);

ΠΑΝΟΣ

PB Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
141
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους σας. Με λένε Παναγιώτη και είμαι καινούργιος στο φόρουμ. Έχω είδη έναν σενεγάλο παπαγάλο 3 χρονών και τώρα σκέφτομαι για έναν δεύτερο παπαγάλο. Μου αρέσει πάρα πολύ ο eleonora cockatoo(medium sulphur cockatoo) εάν το λέω σωστά. Θα ήθελα την γνώμη σας
 
Καλως ηρθες καταρχην στο φορουμ!

Η επιλογη ενος κοκατου δεν ειναι οτι το ευκολοτερο, αντιθετα ειναι ή μαλλον μπορουν να γινουν απο τα πιο δυσκολα πουλια ενω ειναι ισως τα πιο απαιτητικα. Μπορουν πολυ ευκολα να αρχισουν να καταστρεφουν το φτερωμα τους εαν δεν περνουν οσο χρονο αυτα χρειαζονται με τον ανθρωπο τους και να εχουν πολλα ακομη προβληματα συμπεριφορας οπως ασταματητες φωνες που ειναι απο τις πιο δυνατες αναμεσα στους παπαγαλους η να δαγκωνουν αν νιωθουν παραμελημενοι. Επισης βγαζουν παρα πολυ σκονη απο τα φτερα τους σε σημειο εκει που σε ακουμπανε να γινεσαι σαν να εχεις πανω σου αλευρι.
Ποσο ελευθερο χρονο διαθετεις; Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται;
Επισης καλο θα ηταν να γνωριζεις οτι ενος τετοιου μεγεθους παπαγαλος εχει παρα πολλα εξοδα σε τροφες, συχνη ανανεωση παιχνιδιων, και αν χρειαστει καποια στιγμη γιατρο.

Δε σου τα λεω ολα αυτα για να σε αποτρεψω η για να σε κατευθυνω καπως αλλα για να τα εχεις ολα υποψιν σου πριν κανεις μια τετοια αγορα ζωης διοτι ενα τετοιο πουλι ζει πολλα χρονια.
Ριξε μια ματια και σε αυτο. Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Καλησπέρα σε όλους σας. Με λένε Παναγιώτη και είμαι καινούργιος στο φόρουμ. Έχω είδη έναν σενεγάλο παπαγάλο 3 χρονών και τώρα σκέφτομαι για έναν δεύτερο παπαγάλο. Μου αρέσει πάρα πολύ ο eleonora cockatoo(medium sulphur cockatoo) εάν το λέω σωστά. Θα ήθελα την γνώμη σας


Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Πόσο χρόνο καθημερινά μπορείς να σπαταλήσεις με τον cockatoo; Είναι απο τα πιο δύσκολα είδη παπαγάλων, και χρειάζοντε αρκετή εμπειρία στην διαχείρηση τους, στην διατροφή τους, στο χώρο τους. Πιστεύεις οτι μπορείς να ανταπεξέλθεις στην διατήρηση ενός τέτοιου είδους παπαγάλου;
 
γεια Παναγιωτη, καλως ορισες! Και εμενα μου αρεσει ο eleonora cockatoo και ο μεντιουμ και ο γκρειτ . Γενικα ολοι οι κακατουα. Προκειται για εναν απο τους κοινωνικοτερους παπαγαλους, κρκει να του αφιερωνεις ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ αλλιως... Θα κατεληξει ο παπαγαλος σε καταστροφη.
Και εγω κακατουα ζητω ... Θα δουμε στη συνεχεια!

Λεωνιδας,
 
Καταρχήν σας ευχαριστώ. Μπορώ να διαθέσω 4-5 ώρες την ημέρα. Είμαι 42 χρονών. Παλαιότερα είχα πολλούς παπαγάλους(κιτρινοπρόσωπη αμαζόνα, ναντάι κονούρο και πολλά κοκατίλ. Μένω σε διαμέρισμα αλλά κάποιος μου βρήκε λύση για τον θόρυβο παρόλο που έχω ακούσει ότι είναι απο τα πιο ήσυχα κοκατου.
 
Όσο για το χρηματικό ποσό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε της αγοράς του πουλιού αλλά ούτε της συντήρησης
 
Καταρχήν σας ευχαριστώ. Μπορώ να διαθέσω 4-5 ώρες την ημέρα. Είμαι 42 χρονών. Παλαιότερα είχα πολλούς παπαγάλους(κιτρινοπρόσωπη αμαζόνα, ναντάι κονούρο και πολλά κοκατίλ. Μένω σε διαμέρισμα αλλά κάποιος μου βρήκε λύση για τον θόρυβο παρόλο που έχω ακούσει ότι είναι απο τα πιο ήσυχα κοκατου.

Ο θόρυβος είναι θόρυβος, ιδίως το πρωί και όταν πέφτει ο ήλιος, οπότε δεν μπορείς να το αποφύγεις. Κατα την διάρκεια της ημέρας οταν λείπεις αν δεν έχει να ασχοληθεί με κάτι τότε σίγουρα θα φωνάζει. Στο σπίτι υπάρχουν άτομα με αλεργίες;
 
Oχι δεν έχει κανένας αλλεργία στην σκόνη που βγάζουν οι παπαγάλοι.Απο μικρό θα του δίνω μπόλικα παιχνίδια για να περνάει την ώρα του όσο λείπω έτσι ώστε να αποφύγω όσο μπορώ τον θόρυβο.Άσχετο είμαι αλεργικός στις κάπμιες εάν παίζει αυτό ρόλο.
 
...Άσχετο είμαι αλεργικός στις κάπμιες εάν παίζει αυτό ρόλο.
Πιστευω πως μονο ασχετο δεν ειναι. Οταν εχεις ηδη αναπτυξει ενα ειδος αλλεργιας (δηλ εισαι αλλεργικος) δεν δυσκολο ν'αναπτυξεις και ενα δευτερο. Ποσο μαλιστα οταν συζεις με μια αλλεργιογονο 'εστια'!
 
Parrots Greece - Kyriakos Argirou - Paradise Valley Bird Farm in Rhodes εδώ κοίταξα για την αγορά του αλλά δεν ξέρω πως απο Ρόδο θα έρθει Αθήνα. Επίσης πήρα τηλέφωνο τον Κο Κυριάκο και δεν μου έδωσε καμία πληροφορία για το είδος. Το μόνο που μου είπε ήταν ότι φωνάζει δυνατά και ότι εαν θέλω να αγοράσω αυτό το είδος πρέπει να κάνω κράτηση απο τώρα
 
Ναι. Τα βάζει σ' ένα καλαθάκι πλαστικό, σαν αυτά που μεταφέρουν τα σκυλάκια μέσα και το δίνει στο λοστρόμο που το βάζει στο γραφείο του. Όταν φτάσει Πειραιά, με το Blue Star Ferries τα στέλνει, πας στο λοστρόμο και το παραλαμβάνεις. Μέσα στο καλαθάκι θα τού ΄χει ηλιόσπορους και φρούτα, αν μπορεί και τρώει μόνο του, αν είναι μωρό.
 
Επειδή έχω ένα κενό δωμάτιο 16 τ. Μ σκέφτομαι να το κανω birdroom. Μου είπε ένας φίλος μου να βάλω μόνωση(απο αυτά στα στούντιο) για να μην ακούγεται τι λέτε καλή λύση;
 
Καλή λύση. Θα σου πρότεινα πρώτα να δεις το πουλί, μπορεί να μην είναι θορυβώδες, οπότε να μη χρειαστεί να κάνεις αυτό το έξοδο. Πάντα εξαρτάται απ' το άτομο. Μερικά φωνάζουν μερικά όχι.
 
O Eleonora Cockatoo είναι απ' τα πιο έξυπνα και απαιτητικά είδη παπαγάλων.Αν το θέλεις για κατοικίδιο το φύλο του παίζει ρόλο(μπορείς να ζητήσεις συγκεκριμένο φύλο;). Θόρυβο θα κάνει σίγουρα και μάλιστα πολύ. Επίσης πρέπει οπωσδήποτε να του μάθεις από μικρο να σεβεται εσένα κ όλουσ τους υπόλοιπους και να αγοράσεις οπωσδήποτε Foraging Toys k playstands. Τα πουλιά από Ρόδο έρχονται μια χαρά απλά θα είναι πεινασμένο και θα κλαίει! Επίσης γνώμη μου είναι να μην το ταισεις στο χέρι να το παρεις έτοιμο!
 
Γιατί αν δεν το έχεις ξανακάνει να ταίσεις μωρό παπαγάλο, είναι επίφοβο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Παιδιά ύστερα απο πολύ σκέψη παράγγειλα ένα medium sulphur cockatoo όπου περιμένω να έρθει το καλοκαίρι!
 
Back
Top