Αναπαραγωγή Ποια η διαδικασία της σύλληψης νεοσσού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fotaras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fotaras

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2009
Μηνύματα
50
Πόλη
Αθήνα
θα ηθελα να μαθω πως γινεται η συλληψη του νεοσου στα κοκατου. Με το σαλιο, η καπως αλλιως;
 
εννοει πως ζευγαρωνουν μαλλον.
καθεται το αρσενικο πανω απο το θυλικο.
 
Σωστα, πως ζευγαρωνουν θελω να μαθω . Διοτι ο κικο μου εχει μια κοπελα εδω και 3 μηνες και εχτες αλλα και σημερα ανεβηκε απο πανω της και τριβοντουσαν, φιλιοντουσαν κτλ . Το θεμα ειναι οτι το θυληκο ειναι alba και ο δικος μου gallerita... Μπορουν;
 
Eτσι ζευγαρωνουν. Νομιζω πως γινεται αλλα ποιος ο λογος της δημιουργιας τετοιων υβριδιων; Αν προκυψουν νεοσσοι τι ειδος θα ειναι και τι χαρακτηριστικα θα εχουν; Και που θα τα στεγασεις μαζι; Δεν ειναι σαν σκυλακια που αφου γινει οτι εγινε παει ο καθενας σπιτι τους και ολα ειναι μια χαρα. 😉 Το θηλυκο ειναι δικο σου η ανηκει σε καποιον αλλο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ενταξει και το υβρίδιο ενα πουλάκι ειναι, δεν νομίζω να υπάρχει κατι κακό σε όλο αυτο! Παντως απο την φώτο φαινετε οτι ζευγαρώνουν!
 
ενταξει και το υβρίδιο ενα πουλάκι ειναι...

Σιγουρα ειναι ενα πουλακι αλλα με αυτη τη λογικη δεν θα υπηρχε ευδιακριτη φυλη σε κανενα ζωο. Ειναι κατι που η φυση δεν επιλεγει να γινει οταν ζουνε ελευθερα και γινεται μονο με ανθρωπινη παρεμβαση. Ποιος ο ουσιαστικος λογος ομως μιας τετοιας παρεμβασης;
 
μα αυτο το πουλακι που θα βγει δεν θα κάνει καποιο κακο στην συνέχεια του είδους! στο σπίτι θα μείνει... Δεν ξέρω απλα δεν μου φαίνετε κακο σαν ιδέα...
 
μα αυτο το πουλακι που θα βγει δεν θα κάνει καποιο κακο στην συνέχεια του είδους! στο σπίτι θα μείνει... Δεν ξέρω απλα δεν μου φαίνετε κακο σαν ιδέα...

Πως ξερεις σιγουρα οτι θα βγει πουλακι; Κι αν βγει θα ειναι μονο ενα; Και αν ειναι περισσοτερα τι θα απογινουν, θα τα κρατησει ολα σε κοπαδι; Η επομενη γεννα; Η μηπως μετα χωριζουμε απλα τα ζευγαρια αφου παρουμε αυτο που θελουμε; Δεν ειναι λιγο εγωιστικο; Δεν του φτανει τοσο στρες που εχει περασει αυτο το πουλι στη ζωη του και πρεπει να του φορτωθει κι αλλο; Ειδες τι φοραει στο σωμα του; Και ποιος εγγυαται ποια θα ειναι η καταληξη αυτου του υβριδιου σε 20 χρονια απο τωρα, σε ποιανου τα χερια μπορει να βρεθει και τι μελλον μπορει να εχει αν χρησιμοποιηθει στην αναπαραγωγη με την ιδια νοοτροπια του "και τι εγινε, δεν ειναι κακο"; Αφου τα υβριδια που θα προκυψουν (κατα πασα πιθανοτητα) δεν ειναι στειρα ωστε να τελειωσει το θεμα εκει, δε νομιζω οτι εχουμε δικαιωμα να κανουμε τις αλχημειες μας ετσι απλα.
 
μην τα περνεις...😕 πρώτον δεν ξέρω τι προβλημα εχει το πουλακι και τι φοράει! Και εγω απλα την γνώμη μου είπα! απλα απο την στιγμή που θέλει να τα αναπαράγει και μπορεί και έχει τον χώρο να κρατήσει τα μικρά ας το κάνει... Εγω ξαναλεω απλα την γνώμη μου είπα! Κι οτι δεν βρίσκω κατι κακο σε όλο αυτο! 🙂 απο εκέι και πέρα η απόφαση δική του!
 
μην τα περνεις...😕 ...

Συζητηση κανουμε, δεν θυμωσε κανεις. 🙂 απλα θετω καποια ερωτηματα πανω στην αποψη σου επειδη διαφωνω και δεν τη συμμεριζομαι. Εχεις καθε δικαιωμα να κανεις το ιδιο αφου αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ, ο διαλογος και η ανταλλαγη αποψεων με κοσμιο τροπο. 😉

Σαφως και η αποφαση δεν ειναι ουτε δικη μου ουτε δικη σου αλλα αυτου που εχει τα πουλια στα χερια του. Το σωστο και το λαθος ομως δεν πρεπει να το διαχωριζουμε με επιχειρηματα;

Δες την ιστορια αυτου του πουλιου. Θελω τη βοηθεια σας για το cockatoo μου
 
Αυτό το κάνουν εδώ και χιλιάδες χρόνια οι άνθρωποι με τους σκύλους, με διάφορα είδη σπίνων, με άλογα, και με ένα σωρρό άλλα ζώα. Προσωπικά το βρίσκω λάθος για άλλον λόγο. Ένα τέτοιο ζευγάρωμα δεν αποκλείεται καθόλου να έχει ως αποτέλεσμα νεοσσούς οι οποιόι ίσως να έχουν αναπηρίες ή να είναι άρρωστοι. Αν ο Fotaras έχει τόσο χρήμα και χώρο για να στεγάσει και να αναθρέψει πιθανόν άρρωστα πουλιά τότε ας πούμε οτι πάω πάσο, παρόλο που διαφωνώ. Όμως δεν νομίζω οτι γίνεται αυτό.

Η αναπαραγωγή δεν είναι κάτι που κάνουμε ως χόμπι, ή επειδή μας φαίνεται χαριτωμένο. Γιατί μετά δεν μας φορά μόνο η υγεία και η ευζωία του ζευγαριού, αλλά και των γόνων τους. Εν προκειμένω, αν θεωρείται δύσκολη η συντήρηση ενός κοκατού καταλαβαίνετε πόσο δύσκολη γίνεται η κατάσταση όταν έχουμε καί νεοσσούς.

Προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν λογικό λόγο να γίνει αυτού του είδους η ένωση.
 
δεν ήξερα τι είχε περάσει το πουλάκι...😕 παντως απ'ιστευτη ιστορία και πραγματικά λυπάμαι... Παντως αν όντως ισχύει αυτο με τους προβληματικούς νεοσσους τοτε καλύτερα να μην γινει! απλα δεν το ήξερα! Και μου φλανηκε καλό σαν ιδέα να κάνουν απογόνους αφού ζευγάρωσαν! τεσπα δεν ξαναμιλάω αν δεν εχω προσωπική εμπειρια! αφήνω αυτους που ξέρω να συμβουλέψουν τον φίλο μας!
 
Oι συστηματικές αναπαραγωγές υβριδίων γίνονται με πολύ καλές γνώσεις γενετικής και με συγκεκριμένο στόχο εδώ και αιώνες. Αρκετές από τις ράτσες ζώων που έχουμε επιλέξει ως συντρόφους είναι τέτοια αποτελέσματα, αλλά όταν δεν υπάρχει στόχος και γνώση είναι απλά μη αναγκαίο και ίσως ζημιογόνο. Ακόμα και γνωστές ράτσες ζώων που για χρόνια κυκλοφορούν και πουλιούνται δεν έχουν πιστοποιηθεί από τους επίσημους παγκόσμιους οργανισμούς και ομοσπονδίες ακριβώς γιατί τα επιδιωκόμενα ή επιτυγχανόμενα χαρακτηριστικά δεν επιβεβαιώνουν κάποια στρατηγική αναπαραγωγης. Και στη φύση έχουν συμβει και συμβαίνουν διασταυρώσεις όχι μόνο ειδών διαφορετικής ράτσας αλλά και ειδών, αλλά εκεί είναι μια φυσική δραστηριότητα και το παράγωγο είτε επιβιώνει, είτε εξαφανίζεται. Σε συνθήκες σπιτιού, η απομόνωση από τη φύση και τα φυσιολογικά "ταίρια" μπορεί να εντείνει μια τέτοια διαδικασία, αλλά προς τι ο πειραματισμός; Ο Ανέστης τα είπε μια χαρά τα πιθανά μειονεκτήματα και ο στόχος μιας τέτοιας διασταύρωσης δεν είναι ούτε κατά διάνοια διακριτός όπως κατάλαβα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλησπερα σας,θα ηθελα να σας ενημεροσω οτι δεν εχω κανενα σκοπο να ζευγαρωσω τα πουλια ουτε τα φερνω σε επαφη για αυτο τον λογο. Τον κικο τον παω στην ντινα για να παιζει και για κανεναν αλλο λογο, το οτι ρωτησα πως ζευγαρωνουν αυτο αυτοματα με παει στην αγωνια μου μην ερθουν σε επαφη και εχουμε και αλλες ταλεπωριες. Οσο για αυτο που φωραει ειναι ενα μπλουζακι που του εφτιαξα για να μην τρωει τα πουπουλα του
(για να εχει καποιος πανω απο ενα ζωακι πχ 2 παπαγαλους δεν χρειαζεται να ειναι πλουσιος ).σας ευχαριστω, για της διευκρινησεις.
 
Καλησπερα σας,θα ηθελα να σας ενημεροσω οτι δεν εχω κανενα σκοπο να ζευγαρωσω τα πουλια ουτε τα φερνω σε επαφη για αυτο τον λογο. Τον κικο τον παω στην ντινα για να παιζει και για κανεναν αλλο λογο, το οτι ρωτησα πως ζευγαρωνουν αυτο αυτοματα με παει στην αγωνια μου μην ερθουν σε επαφη και εχουμε και αλλες ταλεπωριες. Οσο για αυτο που φωραει ειναι ενα μπλουζακι που του εφτιαξα για να μην τρωει τα πουπουλα του
(για να εχει καποιος πανω απο ενα ζωακι πχ 2 παπαγαλους δεν χρειαζεται να ειναι πλουσιος ).σας ευχαριστω, για της διευκρινησεις.

Μαλλον παιζουν το γιατρο, γιατι προσπαθουν να ζευγαρωσουν οπως φαινεται στη φωτο αν δεν το καταφεραν ηδη... :Big Grin:😛 Το θεμα ειναι να μη δεθουν σαν ζευγαρι και το γεγονος οτι θα ζουνε χωρια τα γεμισει με στρες. Εγω καταλαβα τι φοραει απλα το τονισα για να το δουν οσοι δεν το προσεξαν στη φωτογραφια επειδη δεν φαινοταν καθαρα. :) Συμφωνω και με αυτο που εγραψες μεσα στην παρενθεση. 😉
 
οκ ,😀 πιστευεις οτι θα τον στρεσαρω εαν το πηγαινω διοτι τον πηγαινω κανα 4μηνo στην ντινα.
 
οκ ,😀 πιστευεις οτι θα τον στρεσαρω εαν το πηγαινω διοτι τον πηγαινω κανα 4μηνo στην ντινα.

Δεν πιστευω οτι η βολτα ειναι το στρες αλλα οπως σου ειπα και πριν γνωμη μου ειναι οτι αν αρχισουν να δενονται τα πουλια με καθημερινη επαφη καθε ειδους και ιδαιτερα τετοιου ειδους που μας εδειξες, αν για καποιο λογο αυτο σταματησει τοτε ισως αυτο τους επιφερει στρες.
Και παλι αυτο ειναι μονο η αποψη μου. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top