Διατροφή Ποια η διαφορά του καφέ από το μπεζ κεχρί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας! 🌸

Χθες αγόρασα πρώτη φορά από το petshop κεχρί, μιας και διάβασα πως κάνει πολύ καλό και αρέσει στα καναρίνια. Το petshop είχε δύο διαφορετικούς «τύπους» κεχριού. Το πρώτο ήταν μπεζ ενώ το δεύτερο πιο καφέ. Ο υπάλληλος μου είπε πως δεν έχουν καμία διαφορά και επέλεξα το καφέ και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω.
 
Η διαφορά είναι στην ποικιλία. Ουσιαστικά είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα αλλά με άλλο χρώμα. Σαν να λέμε δηλαδή άσπρο σουσάμι και μαύρο σουσάμι. Νομίζω ότι το καφετί λέγεται Σενεγάλης
 
@mioannou , Μυρτώ θα διακινδυνεύσω την ακόλουθη ερώτηση, αυτό το κεχρί που επέλεξες να αγοράσεις ήταν...
Χύμα από ήδη ανοιχτό σακί...
Χύμα από σακί που άνοιξε ο έμπορος εκείνη τη στιγμή, μπροστά σου...
Συσκευασμένο με εμπορική ονομασία, του οποίου τη συσκευασία άνοιξες εσύ στο σπίτι σου;
...
Ρωτώ, διότι είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός σχετικά με την ποιότητα / καθαρότητα / μή επιμόλυνση κλπ των τροφών που απευθύνονται σε οικόσιτα πουλάκια συντροφιάς, και θα ήθελα να επιστήσω και τη δίκη σου προσοχή στο συγκεκριμένο ζήτημα.
 
Canary seed = ασπούρι
spray millet ή Σενεγάλης = καφέ κεχρί σε μάτσο.
panicum = ανοιχτόχρωμο κεχρί σε μάτσο
Τα πιό γνωστά. Υπάρχουν πολλά ακόμα.
Ευχαριστώ πολύ! Εγώ επέλεξα το spray millet αλλά μάλλον θα δοκιμάσω και μια άλλη ποικιλία γιατί δεν το έχει πλησιάσει...
[automerge]1567145609[/automerge]
Ρωτώ, διότι είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός σχετικά με την ποιότητα / καθαρότητα / μή επιμόλυνση κλπ των τροφών που απευθύνονται σε οικόσιτα πουλάκια συντροφιάς, και θα ήθελα να επιστήσω και τη δίκη σου προσοχή στο συγκεκριμένο ζήτημα.
Εύλογη η ανησυχία σου! Είμαι και εγώ επιφυλακτική και παρόλο που το petshop είναι καλό έχω τα μάτια μου ανοιχτά.
Το κεχρί ήταν συσκευασμένο και κλειστό και λέει πάνω panicum(που μάλλον έχει να κάνει με το κεχρί) και cmm pet supplies. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω...
 
Τελευταία επεξεργασία:
. Γιατί δεν το έχει πλησιάσει..
Δεν υπάρχει κανάρι που να αποφεύγει έναν τέτοιο σπόρο. Πρόκειται για "λιχουδιά". Αν τελικά δεν φάει σε εύλογο χρόνο, σημαίνει οτι υπάρχει θέμα με το συγκεκριμένο.
-Στα χύμα προϊόντα αυτό είναι αρκετά συχνό. Δυστυχώς η διακίνηση του 90% αυτού του είδους των σπορικών γίνεται σε μορφή "χύμα" (σε σάκους όμοιους της πατάτας και των κρεμμυδιών)
 
Αν τελικά δεν φάει σε εύλογο χρόνο, σημαίνει οτι υπάρχει θέμα με το συγκεκριμένο.
Όταν αναφέρεστε σε «θέμα» εννοείτε με την ποιότητα του κεχριού; Είναι ήδη 2 μέρες στο κλουβί του, το πλησιάζει αλλά δεν δοκιμάζει.
 
Είναι ήδη 2 μέρες στο κλουβί του, το πλησιάζει αλλά δεν δοκιμάζει.
Προσπάθησε να το τρίψεις σε μια αυγοθήκη και πρόσφερε το. Μερικά καναρίνια είναι επιφυλακτικά με το μέγεθος γιατί τους προκαλεί φόβο.
 
Προσπάθησε να το τρίψεις σε μια αυγοθήκη και πρόσφερε το. Μερικά καναρίνια είναι επιφυλακτικά με το μέγεθος γιατί τους προκαλεί φόβο.
Το έκανα... Το έβαλα σε μικρά κομματάκια σε αυγοθήκη αλλά τίποτα! Θα το αφήσω άλλη μια μέρα και θα το βγάλω! Ευχαριστώ πολύ
 
Το έκανα... Το έβαλα σε μικρά κομματάκια σε αυγοθήκη αλλά τίποτα! Θα το αφήσω άλλη μια μέρα και θα το βγάλω! Ευχαριστώ πολύ
Βάσει του ποστ 8, αυτών δλδ που ανέφερε ο Μακης, προσωπικά αυτήν την στιγμή θα το πετούσα. Μπορεί να είναι ανασυσκευασμενο, μπαγιάτικο, ακατάλληλο,.ή απλά το πουλάκι να το φοβάται και να χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να το αποδεχτεί.
 
Βάσει του ποστ 8, αυτών δλδ που ανέφερε ο Μακης, προσωπικά αυτήν την στιγμή θα το πετούσα. Μπορεί να είναι ανασυσκευασμενο, μπαγιάτικο, ακατάλληλο,.ή απλά το πουλάκι να το φοβάται και να χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να το αποδεχτεί.
Ευχαριστώ πολύ, το έβγαλα!
 
Back
Top