Αναπαραγωγή Ποια η ηλικία αναπαραγωγής των red rumped

christos1948

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2014
Μηνύματα
229
Πόλη
Λευκωσία
ξερει καποιος απο ποια ηλικια μπορουν να κανουν παιδια τα red rumped και ποια εποχη;
 
το θυλικο που εχο μου ειπαν πως ειναι 1 χρονων. Να τους παρω απο τωρα φωλια ή να τους παρω του χρονου;
 
Έτσι κι αλλιώς γύρω στον Μάιο είναι η εποχή τους. Μπορείς να ξεκινήσεις ενίσχυση της διατροφής τους με χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα, αυγό και αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε, ίσως και κάποια υγρή βιταμίνη για λίγες μέρες και κοντά τέλος απριλίου βάζεις την φωλιά. Εκτός και δεις νωρίτερα κανένα αυγό οπότε την έχεις έτοιμη και την βάζεις. Έχεις δει να έχει καλές σχέσεις το ζευγάρι;
 
δηλαδη αν δεν τους ενισχυσω την διατροφη τους δεν θα κανουν αυγο;δεν καταλαβα αν εχουν καλες σχεσεις γιατι καποιες φορες τσακονονται και καποιες ταιζει το ενα το αλο
 
Αν δεν ενισχύσεις την διατροφή, μπορεί να παρουσιαστούν επιπλοκές, όπως δυστοκία, δηλαδή να μην βγαίνει το αυγό ή να είναι μαλακό και να σπάει μέσα στο θηλυκό με αποτέλεσμα έως και τον θάνατό του, μπορεί η υγεία του θηλυκού να μην είναι ακμαία για να ανταποκριθεί στο κλώσσημα και το τάισμα των νεοσσών, μπορεί οι νεοσσοί να μην είναι υγιείς και να έχουμε θνησιμότητα. Πολλά μπορεί, που δεν τα θέλουμε να μας συμβούν όταν επιχειρούμε μια αναπαραγωγή. Θέλουμε να έχουμε υγιείς γονείς και υγιείς απογόνους.
 
ευχαριστω πολυ για την βοηθια. Επισης μου ειπαν πως αν γεννησει θα πρεπει να τα χωρισω απο τον πατερα και πως θα τα ταιζω εγω με συριγγα. Ειναι σωστα που μου ειπαν;
 
Όχι γιατί να το κάνεις αυτό; Μόνο αν υπάρξει πρόβλημα παρεμβαίνεις. Μπορείς αν η σχέση σου με το ζευγάρι των γονέων είναι καλή, να κάνεις μετά τις πρώτες μέρες κάποια ταϊσματα για να εξοικειώνεσαι με τα μικρά. Όμως γενικά τα μικρά πρέπει να ταιστούν από τους γονείς τους για να πάρουν τα απαραίτητα αντισώματα. Διαφορετικά διατρέχουν κίνδυνο. Έχει γεμίσει ο κόσμος άρρωστα πουλιά από κάποιους που νομίζουν ότι ξέρουν μυστικά. Και δεν αναφέρομαι σ' εσένα φυσικά που ρωτάς και προσπαθείς να κάνεις το σωστό. Αυτό το λένε υποτίθεται για να είναι ήμερο το μωρό. Έτσι κι αλλιώς ένα πουλί μετά το απογαλακτισμό είναι αρκετά μικρό και η προσπάθεια εκπαίδευσής του και εξημέρωσης είναι σχετικά εύκολη. Και πάντως πιο εύκολη από το να προσπαθείς να το ταίσεις με σύριγγα 2,5 -3 μήνες και πολύ πιθανόν να σου πεθάνει.
 
οι σχεσεις μου με το ζευγαρι δεν ειναι καλες αυτο θα επιρεασει και τις σχεσεις μου με τα μικρα;
 
Κάπως ναι, μέχρι να τα βγάλεις από το κλουβί αυτό θα γίνει όταν θα είναι περίπου 2,5 -3 μηνών, όταν δηλαδή θα τα δεις να τρώνε μόνα τους σπόρια και να κοιμούνται στο κλαρί. Αν γίνει νωρίτερα, θα τα χωρίσεις νωρίτερα. Δεν βιάζουμε αυτές τις καταστάσεις. Ένα μικρό πουλί εξημερώνεται εύκολα.
 
Μαρια ρωτησα καποιον και μου ειπε πος για να κανουν μικρα πρεπει να εχουν μεγαλο κλουβι. Ειναι αληθια, αν ναι ποσο πρεπει να ειναι το κλουβι;
 
Γενικά τα red rumpeds θέλουν ευρύχωρο κλουβί, μήκος γύρω στα 80 εκ. Χ 50 εκ. Χ 50 εκ. τις άλλες διαστάσεις. Κανονικά πρέπει να βγαίνουν κάθε μέρα για πτήση και κάνουν επίσης μπάνιο καθημερινά και τον χειμώνα.
Τώρα δεν γνωρίζω αν πιο μικρό κλουβί δρα αρνητικά στο να ζευγαρώσουν.
Η αλήθεια είναι τα δικά μου δεν έχουν ζευγαρώσει, πιστεύω ότι αρνείται το θηλυκό.
Και επίσης έχω μικρότερο κλουβί.
 
Back
Top