Αναπαραγωγή Ποια η θερμοκρασία της κρέμα για Κοκατίλ;

vasilistz95

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2016
Μηνύματα
29
Πόλη
Χανιά
καλησπερα τι κανετε;
σαν νεος ιδιοκτητης παπαγαλακιων κοκατιλ εχω μια απορια
μου κανανε αυγα... Ποια πρεπει να ειναι η θερμοκρασια για την κρεμα; και πιο το μεγεθος για κλειστου τυπου δαχτυλιδι;
 
Γεια σου καλώς ήρθες!
Με το καλό να βγουν οι νεοσσοί σου. Πόσα αυγά έκαναν και πότε έκανε το τελευταίο;
Γιατί σκέφτεσαι για κρέμα; Δεν θα αφήσεις να τα μεγαλώσουν οι γονείς τους;
Την άποψή μας γι' αυτό και τον προτεινόμενο τρόπο, μπορείς να διαβάσεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ανατροφή-νεοσσών-με-τη-μέθοδο-του-co-parenting.18065/.
Όσον αφορά τις λεπτομέρειες του συμπληρωματικού ταΐσματος στο χέρι, θα σε βοηθήσει αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/ .
Όσο για τα δακτυλίδια, είσαι σε σύλλογο με κωδικό εκτροφέα; Αν ναι η διάμετρος είναι 5.35 mm.
Αν δεν είσαι γραμμένος, μπορείς για να ξεχωρίζεις απλά τις γέννες, να χρησιμοποιείς σιλικόνης.
Έχεις εμπειρία στην δαχτυλίδωση;
 
σε ευχαριστω κανανε 6 αυγα το τελευταιο εγινε στις 13 κι το πρωτο στις 3
κρεμα σκεφτομαι για μετα το περας των 21 μερων μαζι με τους γονεις τους...
δεν ειμαι γραμμενος στον συλλογο...
 
Οπότε ετοιμάζεσαι σιγά-σιγά, με το καλό!
κρεμα σκεφτομαι για μετα το περας των 21 μερων μαζι με τους γονεις τους...
Πολύ σωστά το σκέφτεσαι, οπότε θα σε βοηθήσουν και τα δύο άρθρα που σου έδωσα και ότι χρειαστείς ρωτάς χωρίς δισταγμό.
Να έχεις ψωνίσει εγκαίρως την κρέμα, γιατί καμιά φορά χρειάζεται και νωρίτερα αν δεν ανταποκριθούν οι γονείς στα καθήκοντά τους.
Άσε που μερικοί δίνουν μαζί με αυγοτροφή και κρέμα στους γονείς για να ταΐζουν τους νεοσσούς.
Επίσης πάρε κεχρί σενεγάλης millet και φυσικά αυγοτροφή θα έχεις φαντάζομαι.
Σουπιοκόκκαλο έχεις στο κλουβι΄;
 
βαζω 2-3 φορες την βδομαδα αυγο κοτας εχω μιλετ μια ερωτηση επειδη δεν το πολυκαταλαβα οταν αρχισω να τα ταιζω κρεμα να τα παρω απο την φωλια να τα βαλω σε αλλο κλουβι; σουπιοκοκαλο υπαρχει παντα στο κλουβι... Κανει να βαλω φακο στα αυγα να δω αν υπαρχει τιποτα μεσα;
 
οταν αρχισω να τα ταιζω κρεμα να τα παρω απο την φωλια να τα βαλω σε αλλο κλουβι;
Κατά την γνώμη μου όχι, δεν θα τα ταΐζεις αποκλειστικά αλλά συμπληρωματικά.
Μπορείς βέβαια σ' εκείνη την ηλικία να τα αναλάβεις αποκλειστικά αλλά χρειάζεται γνώση κι εμπειρία αλλιώς μπορεί να έχουν πρόβλημα οι νεοσσοί.
Καλύτερα ακολούθησε την ταχτική του άρθρου.
κανει να βαλω φακο στα αυγα να δω αν υπαρχει τιποτα μεσα;
Κάνει, εκτός αν αντιδρούν οι γονείς. Βέβαια τώρα πια αν είναι γόνιμα θα είναι εντελώς σκοτεινά γιατί θα έχει μεγαλώσει ο νεοσσός και επίσης επειδή έχουν διαφορετική ηλικία θα έχουν διαφορετική εικόνα.
 
Συμφωνώ σε όλα, η πιο φυσιολογική μέθοδος ανατροφής είναι η καλύτερη...
Τώρα για την κρέμα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι γύρω στους 40 βαθμούς ή τόσο ώστε βάζοντάς τη στην εξωτερική πλευρά του χεριού σου να μην καίγεσαι... Θα αναγράφεται και στη συσκευασία λογικά...
 
Η κρεμα πρεπει αυστηρα να ειναι 39-40 βαθμους.
Αν ειναι περισσοτερο (41 πχ) θα του καψει τον προλοβο, αν ειναι πιο κρυα μπορει να μην την χωνεψει καλα και να δημιουργηθουν μυκητες.
 
Back
Top