Διατροφή Ποια η κατάλληλη διατροφή καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paul.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paul.

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2011
Μηνύματα
75
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα,
Εχω δυο ερωτήσεις.
1)ποια ειναι μια καλη και οικονομικη τροφη(συσκευασμενη παντα) για τα καναρινια;
2)η αυγοτροφη πρεπει να χορηγειται ολο το χρονο;Γιατι Γενα απ τα καναρινια μου μου φαινεται οτι εχει παχυνει και δε ξερω γιατι.. Πως μπορω να το επαναφερω;
 
Καλησπερα!

1)Αναζητηση "τροφη"-> αποτελεσμα =1]https://community.petbirds.gr/search/
60771/?q=τροφη&o=date&c[title_only]=1


Ενδεικτικα Ποια συσκευασμένη τροφή να πάρω για το καναρίνι μου;

2) Αναζήτηση "αυγοτροφή όλο τον χρόνο".

Κάθε πότε πρέπει να δίνουμε αυγοτροφή στα καναρίνια;
Στην αναπαραγωγη βαζουμε πολυ συχνακαι για την προετοιμασια και για την ανατροφη νεοσσων.
Στην πτερορροια, για ενισχυση του οργανισμου και αναδομηση του πτερωματος.
Τον υπολοιπο χρονο μια φορα την εβδομαδα καλα ειναι :)

**Να προσθεσω οτι αν ενα ειναι παχυ, ασε του μονο σπορους (περιπου ενα κουταλι την ημερα) και τιποτα αλλο. Και μεγαλο, μακρυ κλουβι για να κανει πτησεις και να γυμναζεται.
 
Ενταξει επισης λαχανικά και φρούτα μια φορα την εβδομαδα ειναι καλα;
 
Σε ποια περιοδο μιλας; Αναπαραγωγη / πτερορροια ενισχυουμε τη διατροφη τους, αρα και αυγοτροφη και λαχανικα, και σε περιοδο συντηρησης επισης μια-δυο φορες την εβδομαδα ειναι αρκετα καλα να τους χορηγουμε.
 
Εννοω τωρα σε περιοδο συντηρησης.. Αρα 1-2 φορες..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Για καποιους τωρα ειναι περιοδος αναπαραγωγης ακομα. Αλλα ναι, αν τα συντηρεις μια δυο φορες ειναι καλα πιστευω. Και ποικιλια μπορεις να εχεις :)
 
επισης καλο θα ειναι να αποφευγεις μερικα λαχανικα οπως αγγουρι και μαρουλι. τωρα η αμεσως επομενη περιοδο ειναι η πτερορροια αρα θελουν και αυγοτροφη και φρουτα-λαχανικα.
 
Και φυσικά τα λαχανικά και τα φρούτα καλά πλυμένα και στεγνωμένα!
Δίνεις βραστό αυγό ή αυγοτροφή; Και αν αυγοτροφή συσκευασμένη ή χειροποίητη;
 
Και φυσικά τα λαχανικά και τα φρούτα καλά πλυμένα και στεγνωμένα!
Δίνεις βραστό αυγό ή αυγοτροφή; Και αν αυγοτροφή συσκευασμένη ή χειροποίητη;
α
Και φυσικά τα λαχανικά και τα φρούτα καλά πλυμένα και στεγνωμένα!
Δίνεις βραστό αυγό ή αυγοτροφή; Και αν αυγοτροφή συσκευασμένη ή χειροποίητη;
εχω μονιμα ευγοτροφη υγρης μορφης απο καταστημα ενα κουταλακι του γλυκου καθε 20 μερες αυγο βαζω οταν θα βαλω ζευγαρι επισης και μηλο. (σωστα);
 
Και λαχανικα παιδια μην τα ξεχναμε... Βοτανα... Εμενα για μπροκολο και ριγανη θα πουλαγαν και την ψυχη τους :)
 
εχω μονιμα ευγοτροφη υγρης μορφης απο καταστημα ενα κουταλακι του γλυκου καθε 20 μερες
Τόσο αραιά; Αυτό θυμίζει εμβόλιο όχι διατροφή :). Το ελάχιστο μία φορά την εβδομάδα στην ανάπαυση και συχνότερα στην προετοιμασία αναπαραγωγής.
 
α

εχω μονιμα ευγοτροφη υγρης μορφης απο καταστημα ενα κουταλακι του γλυκου καθε 20 μερες αυγο βαζω οταν θα βαλω ζευγαρι επισης και μηλο. (σωστα);
Άσε την αυγοτροφή υγρής μορφής που μπορεί να χαλάσει και λόγω ζέστης και δίνε βραστό αυγουλάκι! Αν έχεις ζευγάρια σε προετοιμασία κάθε μέρα βραστό αυγουλάκι, όταν κλωσάει η κανάρα μόνο σποράκια και νερό, όταν υπάρχουν νεοσσοί κάθε μέρα βραστό αυγό, στην πτερόροια 2-3 φορές την εβδομάδα και τον υπόλοιπο καιρό 1 φορά την εβδομάδα είναι μια χαρά! Λαχανικά, χόρτα (ζοχός, μπρόκολο, κουνουπίδι, γλυστρίδα), φρούτα (μήλο) και βότανα (ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό, μέντα κτλ) και κάθε μέρα να δίνεις από κάτι από όλα αυτά καλό θα τους κάνει! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Άσε την αυγοτροφή υγρής μορφής που μπορεί να χαλάσει και λόγω ζέστης και δίνε βραστό αυγουλάκι! Αν έχεις ζευγάρια σε προετοιμασία κάθε μέρα βραστό αυγουλάκι, όταν κλωσάει η κανάρα μόνο σποράκια και νερό, όταν υπάρχουν νεοσσοί κάθε μέρα βραστό αυγό, στην πτερόροια 2-3 φορές την εβδομάδα και τον υπόλοιπο καιρό 1 φορά την εβδομάδα είναι μια χαρά! Λαχανικά, χόρτα (ζοχός, μπρόκολο, κουνουπίδι, γλυστρίδα), φρούτα (μήλο) και βότανα (ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό, μέντα κτλ) και κάθε μέρα να δίνεις από κάτι από όλα αυτά καλό θα τους κάνει! 😉
μην στεναχωριεσε τα προσεχω απο θεμα μην χαλασει η αυγοτροφη και σε ευχαριστω, σκεφτηκα σταδιακα να σταματισω το αυγο οχι και καθολου φυσικα για τον λογο της αλιωσης του ζεστουσ μηνες και να ληψω καμια μερα...
 
Back
Top