Γενικά Ποια η κατάλληλη εποχή για αγορά ζευγαριού και ποια η τιμή του;

Giwrgos vl

PB New Member
Εγγραφή
24 Οκτ 2016
Μηνύματα
179
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα θελω να αγοράσω ενα καλο ζευγάρι καναρίνια.
Ειμαι μετάξι δύο χρηματικών μεταλαξεων.
Η μια ειναι Αχατες κοκκινου μωσαϊκού και η δεύτερη Αχατες οπαλ κόκκινου μωσαϊκού.
Ποτε ειναι η κατάλληλη εποχη για να αγοράσω το ζευγαρι, τι τιμή να υπολογισω για το ζεύγαρι και τι να προσεξω κατα την αγορα του.
Σημειωτέον εχω με μιλήσει με τον εκτροφέα που εχω παρει το ζευγάρι που εχω τωρα και μου είπε πως εκτρέφει και τα δύο, πως εχει γεννημένα μικρα απο Δεκέμβριο, μου εχει πει οτι τα μικρα ειναι γεννημένα απο βαθμολογημενους γονείς με πανω απο 95 βαθμούς και πως θα ειναι διαθέσιμα κάποια στιγμή τον ερχόμενο μήνα και οι τιμες ειναι 30€ για το καθε πουλι οι αχατες και 40€ το καθε πουλί για τα οπαλ.
Ειναι καλες αυτές οι τιμές, να προχωρισω σε αγορά τον ερχομενο μήνα η μου προτείνετε κατι διαφορετικό.
 
Σε σχέση με αυτό ακριβώς δεν έχω να σου πω κάτι συγκεκριμένο. Αυτό όμως που θα ήθελα στη θέση σου να ξέρω είναι το όνομα του εκτροφέα, και το πότε και σε ποιο διαγωνισμό βαθμολογήθηκαν οι γονείς (υποθέτω βαθμολογήθηκαν τόσο ψηλά 4 τουλάχιστον γονείς ή για να ακριβολογήσω 8 αν υπολογίσουμε και τη δεύτερη μετάλλαξη), Παρεπιπτόντως, για το ζευγάρι σου, δεν θυμάμαι και καλά, είχαν πει στο φόρουμ ότι δεν είναι και ακριβώς πάνω στα πρότυπα (ότι είναι κάπως ενδιάμεσα)
 
απο βαθμολογημενους γονείς με πανω απο 95 βαθμούς
Το 95 είναι του Θεού αλλά ακόμα και έτσι να ήταν τα πουλάκια μετά θα όδευαν για το παγκόσμιο και όχι για ζευγαρώστρα.
 
Γιώργο καλησπέρα στα μωσα'ι'κου τύπου η καλύτερη εποχή για αγορά είναι μετά την πτερορια που θα έχουν βαφή και τα πουλιά σωστά και θα έχεις και μια ολοκληρωμένη άποψη για της μάσκες την διάχυση και την γραμμοση, η περισσότερη εκτροφής τα συγκεκριμένα πουλιά τα δίνουν από τον Οκτώβριο και μετά για να διαλέξουν με ασφάλεια τα πουλιά που θα κρατήσουν και ιδιαίτερα όταν πρόκειται για πουλιά που προέρχονται από βαθμολογιμενους γονείς, η 95 βαθμοί είναι υπερβολή και αν έχει τέτοιο πουλί τα μικρά θα τα έδινε σε πολύ υψηλή τιμή, η τιμές συνήθως ξεκινούν από 25 ευρώ και είναι αδύνατο να κοστολογίσουμε κάτι που δεν έχουμε δει για να σου πούμε ότι είναι καλά τα 40 50 60 ευρώ για το συγκεκριμένο πουλί, τα είδη που έχεις επιλέξει είναι δύσκολο να σε βοηθήσει κάποιος το τι να προσέξεις με περιγραφές, μόνο με εμπειρία μπορεί κάποιος να επιλέξει κάποια "καλά" πουλιά, και εγώ δυσκολεύομαι πολύ με τα συγκεκριμένα πουλιά και γιαυτό δεν έχω καταφέρει να πάρω ακόμα κάποιο καλό πουλί η επόμενη αγορά που θα κάνω θα είναι βαθμολογιμενο για να ξέρω τι πραγματικά έχω στα χέρια μου και πώς θα το διαχειριστω σύμφωνα με την καρτέλα του. Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με αχατη κοκκινο μωσαικο είναι πιο εύκολα με το φτερομα τούς τα οπαλ θέλουν καλές γνώσεις στην σκληρότητα του πτεροματος.
 
Σε σχέση με αυτό ακριβώς δεν έχω να σου πω κάτι συγκεκριμένο. Αυτό όμως που θα ήθελα στη θέση σου να ξέρω είναι το όνομα του εκτροφέα, και το πότε και σε ποιο διαγωνισμό βαθμολογήθηκαν οι γονείς (υποθέτω βαθμολογήθηκαν τόσο ψηλά 4 τουλάχιστον γονείς ή για να ακριβολογήσω 8 αν υπολογίσουμε και τη δεύτερη μετάλλαξη), Παρεπιπτόντως, για το ζευγάρι σου, δεν θυμάμαι και καλά, είχαν πει στο φόρουμ ότι δεν είναι και ακριβώς πάνω στα πρότυπα (ότι είναι κάπως ενδιάμεσα)
Τα προηγούμενα πουλιά που είχα πάρει ηταν οτι του ειχαν μείνει και για αυτοβτο λογο δεν μου ειχε δωσει (καλα) πουλιά.
Το θετικό είναι πως θα τα διαλέξω εγω τα πουλιά αυτη τη φορα. Το ονομα του εκτροφέα το γνωρίζω το που βαθμολογιθηκαν τα πουλια δεν το γνωρίζω φανταζομαι του συλλόγου που είναι. και τη βαθμολογία ειναι αυτο που μου ειπε αυτος. Τωρα αν ισχύει το 95 η ηταν πιο κάτω και ποσο δεξ το γνωρίζω.


Το 95 είναι του Θεού αλλά ακόμα και έτσι να ήταν τα πουλάκια μετά θα όδευαν για το παγκόσμιο και όχι για ζευγαρώστρα.
Μιας και νεος στον χορό υπαρχει καπου να διαβάσω για το πως βγαινει η βαθμολογια πιο ειναι το άριστα και απο ποιο βαθμο και πανω θεωρείται καλο ενα πουλί
 
Εντάξει, αλλά όπου ακούς πολλά κεράσια, στη θέση σου θα συνέχιζα την έρευνας μου μέσω εκτροφέων χρώματος του φόρουμ, που παρότι δεν έχουν μάλλον τον τύπο που ζητάς, ίσως θα μπορούσαν να σε κατευθύνουν και στον κατάλληλο άνθρωπο, ακόμα και να σε συστήσουν σε αξιοπρεπείς εκτροφείς, που δεν " φουσκώνουν " ή υπερεκτιμουν τα πουλιά τους.
 
Δεν ξερω αν θα εχει ο συγκεκριμένος η αν καταφερω να βρω καποιο παιδει που να εκτρέφει αυτα τα καναρινια και να μπορω να παω να τα δω για να διαλεξω μιας και στην Κέρκυρα δεν συντας ευκολα αυτα τα πουλια.
 
Μιας και νεος στον χορό υπαρχει καπου να διαβάσω για το πως βγαινει η βαθμολογια πιο ειναι το άριστα και απο ποιο βαθμο και πανω θεωρείται καλο ενα πουλί
😀 Γιώργο, σκέψου να υπήρχε απάντηση σε αυτό!
Αρχικά να δείς αυτό το πόστ και μετά τις παρακάτω σελίδες:
https://canaries.gr/category/διαγωνισμοι-κρισεισ/
https://spirosnet.wordpress.com/γενικα/οι-εκθέσεις-των-καναρινιών/
Εχουμε και μια φωτογραφία για το πως δείχνει η καρτέλα κρίσης.

6_o.jpg

Σε αναλυτική μορφή θα την βρείς στο τέλος του 2ου Link.
 
Ευχαριστώ πολύ αρχιζω διάβασμα
Παρομοίως, μη νομίζεις οτι τα έχω διαβάσει.
Πρέπει όμως να ξεκαθαρίσεις τους στόχους σου.
Συνήθως αν όχι κατα κανόνα, δύο πτηνά των 95 πόντων δεν αποδίδουν 95άρηδες νεοσσούς.
Αν έχεις στόχο μια οποιαδήποτε έκθεση, κάνεις ένα βήμα πίσω, αποκτάς μια αντίληψη του τί μπορείς να κάνεις και μεχρι πού μπορείς να παρέμβεις και τότε διαλέγεις τα πτηνά σου.
Καλύτερα δηλαδή να διαλέξεις δύο των 90 ή αγνώστων βαθμών και να αποφασίσεις να περάσεις την γράμμωση του θηλυκού στον σωματότυπο του αρσενικού, πχ.
 
Αν σου είπε πως έχει τέτοια πουλιά καλύτερα να μην πάρεις τίποτε.
Τον ξερω λιγο σαν άτομο και ξερω οτι του αρεσει λιγο να τα πολυ λεει τα πράγματα. Θα τα δω απο κοντα και αν ειμαι ικανοποιημένος θα προχωρησω στην αγορα αν δεν απλα ψαχνω και εγω στο google για πρότυπα ωστε να μπορω να συγκρίνω.
 
Τον ξερω λιγο σαν άτομο και ξερω οτι του αρεσει λιγο να τα πολυ λεει τα πράγματα.
Τα παραμύθια είναι είτε για τους μη πληροφορημένους είτε για τα παιδάκια.
Σπανίζει το 94 στις βαθμολογίες κι ακόμη περισσότερο το 95.
Κι αν παρ' όλα αυτά κάποιο πουλί πήρε μεγάλη βαθμολογία δεν σημαίνει πως και τα υπόλοιπα στο κοπάδι του μπορούν να έχουν την ίδια ή κοντινή καλή παρουσία.
Ένα καλό κοπάδι πουλιών έχει πάντα εκτός από την παρουσία ενός πτηνού με εξαιρετική βαθμολογία αρκετά με πολύ καλή και ακόμη περισσότερα με μέτρια.
Και επειδή όλα αυτά καταγράφονται και παραμένουν στο χρόνο γίνονται παρακαταθήκες της προσπάθειας του κάθε εκτροφέα.
Επιπρόσθετα θα έλεγα πως ένας πρωταθλητής με υψηλή βαθμολογία σπάνια έχει το χρόνο να μπει σε αναπαραγωγή... στο σωστό χρόνο.
 
Back
Top