Αναπαραγωγή Ποια η κατάλληλη νύφη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Φέτος άρχισα να οργανώνω την εκτροφή μου στα καναρίνια μιας και δεν θα έχω να ασχοληθώ με τα περιστέρια...
Λέω λοιπόν για φέτος να πάρω μια αξιόλογη κόκκινη νύφη για τον μάγκα απο εδω που οι περισσότεροι πιθανών να θυμάστε :
https://community.petbirds.gr/threads/Τελικά-πήρα-αρσενικό-καναρινάκι.25297/
Το κατάλληλο ζευγάρι θα είναι ένα κόκκινο λιποχρωμικό θηλυκό έντονο (όπως αυτός) ή ένα κόκκινο χιονέ;

kanarini-kokkino-entono-portokali.webp
 
Δυστυχώς το πουλάκι έχει... Θέμα. Ψάξε καλά γύρο απο το ουροπήγιο μήπως αντιληφθείς με την αφή κάποιο εξόγκωμα. Αν όχι, είσαι τυχερός. Τα φτεράκια της ουράς, τουλάχιστον τα δυό που φαίνονται καθαρά, πρέπει να αφαιρεθούν(ένα -ένα). Να το ελέγχεις μια φορά την εβδομάδα μέχρι να ολοκληρωθεί η ουρά του και να είναι τέλεια. Εχει προδιάθεση για κύστη στο σημείο. Αν τελικά όλα πάνε καλά θα πάρεις μια όσο το δυνατόν πιο μαλακόπτερη χιονέ θηλυκιά.
 
Δυστυχώς το πουλάκι έχει... Θέμα. Ψάξε καλά γύρο απο το ουροπήγιο μήπως αντιληφθείς με την αφή κάποιο εξόγκωμα. Αν όχι, είσαι τυχερός. Τα φτεράκια της ουράς, τουλάχιστον τα δυό που φαίνονται καθαρά, πρέπει να αφαιρεθούν(ένα -ένα). Να το ελέγχεις μια φορά την εβδομάδα μέχρι να ολοκληρωθεί η ουρά του και να είναι τέλεια. Εχει προδιάθεση για κύστη στο σημείο. Αν τελικά όλα πάνε καλά θα πάρεις μια όσο το δυνατόν πιο μαλακόπτερη χιονέ θηλυκιά.
κύριε Μάκη δεν ισχύει κάτι τέτοιο... αχχ όλο αυτή την άτιμη φώτο βάζω... Δείτε και το παλιό σας μήνυμα σε άλλο θέμα για το ίδιο πουλίfhtytr.webp και η απάντηση :
Η ουρά δεν είναι όπως μοιάζει στην φώτο... είναι παιχνίδι του φακού μπορείτε να δείτε πως είναι τώρα εδω :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
είναι σπασμένα τα δύο ακριανά φτερά απο την μια μεριά (απο τότε που το πήρα είναι έτσι)
fth.webp

και φυσικά μετά την πτερρόροια η ουρά έχει στρώσει ένα-δυο ταλαιπωρημένα φτερά ήταν και λίγο παιχνίδι του φακού στην πρώτη φώτο... κατά τα άλλα πως σας φαίνεται σαν κόκκινο (άβαφτο) λιποχρωμικό;

Το φτερό του :
20160117_110025-jpg.38204

και μερικές φρέσκες βραδυνές φωτογραφίες :
http://image.prntscr.com/image/459f0fc2aa7041848cf76644022ee153.jpg
http://image.prntscr.com/image/fc6ea28aa2ed46bcb4a60d1fe395e564.jpg
http://image.prntscr.com/image/40012d742f6647f693844f9543ad1e0c.jpg
 
Για άβαφτο, είναι πολύ καλό. Βοηθάει φυσικά οτι είναι διπλού παράγοντα έντονο. Πάντως Γιώργο μια περιοδική ματια γύρο απο το ουροπήγιο δεν βλάπτει. Τα φτεράκια που είναι ακριβώς δίπλα στον αδένα του ουροπηγιου να τα κοιτάς προσεκτικά φυσόντας το. Νομίζω οτι τα δυό τελευταία αριστερα δεν έχουν βγεί ακόμα. Τουλάχιστον δεν τα βλέπω.
 
Άρα πάμε για χιονέ νύφη απο οτι κατάλαβα... Βγάζετε κάποιο άλλο συμπέρασμα απο τις νέες φώτο;
 
Αχ καλέ ίδιο με τον Αγγελούκο μου είναι ο γλύκας σου! Μωρ λες να έχω άβαφτο κόκκινο λιποχρωμικό και να μην το ξέρω; 😛 Πλακίτσα!

Με το καλό να βρεις την νύφη! Μακάρι να την είχα να συμπεθερεύαμε ρε Γιώργο! 😛
 
Πάντως είναι δεν είναι, η παρατήρηση είναι εντυπωσιακή. Παρόμοιο περιστατικό έγινε και στον καφέ στο εκτροφείο,την ώρα που εμείς οι υπόλοιποι πιο πολύ κοιτάζαμε σαν χάνοι και χαζεύαμε. Επιτόπιος έλεγχος και επεξήγηση. Δύσκολα πράγματα που θέλουν εμπειρία και εξοικείωση με το σωματότυπο και το ίδιο το σώμα του πουλιού.
Μακάρι να την είχα να συμπεθερεύαμε ρε Γιώργο!
Θα περάσει Αλίκη, μια φάση της ζωής μας είναι που μάλλον μόνο εσύ περνάς σε τέτοιο βαθμό! 😛
Πάω να βρώ μισό post που δεν ψάχνεις για συμπέθερο! 😛
 
Πάω να βρώ μισό post που δεν ψάχνεις για συμπέθερο! 😛
😀 απλά ζηλευεις που δεν έχω προτείνει σε σένα να συμπεθερεψουμε! Και επειδή είμαι κοινωνική και θέλω να κουμπαρεψω με όλους 😀 :D
 
😀 απλά ζηλευεις που δεν έχω προτείνει σε σένα να συμπεθερεψουμε! Και επειδή είμαι κοινωνική και θέλω να κουμπαρεψω με όλους 😀 :D
είναι λίγο αχώνευτος να φανταστώ, γι'αυτό δεν τον προτείνεις σωστά; 😛
 
Άνοιξε νέο θέμα στο chit chat και θα στα αναλύσω όλα εκεί! 😛
και τι να πω; vote : ποιος χωνεύει τον @Deukalion, ποιος όχι και γιατί;!?! 0😀 😛🙄 τι άλλο θα ακούσουμε :D
 
Back
Top