Αναπαραγωγή Ποια η πορεία που πρέπει να ακολουθήσω για το ζευγάρωμα λούγαρων;

carduelis

PB Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2008
Μηνύματα
85
Πόλη
Λιβαδειά
Έβαλα τώρα πρόσφατα σε μία ζευγαρώστα με χωρισμα ένα ζευγάρι λουγαρα. Από την πρωτη στιγμη είδα οτι αντάλλαζα φιλάκια μέσα απ το χώρισμα κ τάιζαν το ενα ταλλο. Ποια έινα η πορεία που πρέπει να ακολουθήσω για αυτά τα λουγαρα; Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
 
πρεπει να κανεις υπομονη και να μην βιαστεις να τα ενωσεις γιατι η λουγαροι αμα δεν ταιριαξουν εχουν το κακο συνηθειο να βγαζουν τα πουπουλα απο το κεφαλι του αλλου ομως αμα τα ταιριαξεις τοτε θα εχεις πολυ καλες αναπαραγωγες αφου οι λουγαροι ειναι πολυ ερωτικα πουλακια. 😉
 
Απο ότι βλέπω μου φαίνεται ότι έχουν ταιριάξει κάθως προσπαθουν να περάσουν το χωρισμα κ να βρεθούν μαζί όλη την ώρα. Άμα τα έχω σε εσωτερικό χώρο μπορω να αρχισω πύρωμα ή είναι πολύ αργά ακόμα κ για εσωτερικό χώρο;
 
για εσωτερικο χωρο κατα την γνωμη μου ειναι μια χαρα εγω στην θεση σου θα αρχιζα το πυρωμα.
 
Μιλας για λουγαρα εκτροφης ή αιχμαλωσιας; Ειναι γενικως ευκολο να ζευγαρωσουν τα λουγαρα σε κλουβι ή ειναι αναλογο με την αναπαραγωγη καρδερινας σε κλουβι; Και κατι τελευταιο, το πυρωμα πως γινεται;
 
Back
Top