Γενικά Ποια η ράτσα και το φύλο αυτών των καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ikon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για το φύλο θα παραθέσω άλλες φωτογραφίες στο μελλον
 
Γενικότερα το λέω. Απαντήσεις αναγνώρισης δεν θα δίνω πλέον. Θα απαντώ μόνον για δακτυλιδομένα πουλάκια, σε όποιον βάζει φωτογραφίες και αναφέρει την ποικιλία την σειρά και την κατηγορία, την ταυτότητα δηλαδή του πουλιού για την οποία έδωσε τα χρήματά του. Η απάντησή μου θα αφορά την γνώμη μου γύρο απο την ποιότητα της ποικιλίας (της μετάλλαξης) που εκτίθεται. Δυό φωτογραφίες του πουλιού είναι αρκετές. Κοντινές, καθαρές, η μία πλάτη (σχέδιο) η άλλη κοιλιά (αμάρα και ουρά).
 
Γενικότερα το λέω. Απαντήσεις αναγνώρισης δεν θα δίνω πλέον. Θα απαντώ μόνον για δακτυλιδομένα πουλάκια, σε όποιον βάζει φωτογραφίες και αναφέρει την ποικιλία την σειρά και την κατηγορία, την ταυτότητα δηλαδή του πουλιού για την οποία έδωσε τα χρήματά του. Η απάντησή μου θα αφορά την γνώμη μου γύρο απο την ποιότητα της ποικιλίας (της μετάλλαξης) που εκτίθεται. Δυό φωτογραφίες του πουλιού είναι αρκετές. Κοντινές, καθαρές, η μία πλάτη (σχέδιο) η άλλη κοιλιά (αμάρα και ουρά).
Οφείλω να ομολογήσω πως δεν καταλαβαίνω το λόγο της παραπάνω απόφασης κ.Μάκη,φαντάζομαι πως θα συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος.Παρ όλα αυτά ,οι ποικιλίες είναι τόσες πολλές(ουτε στο Pet shop δεν ηξεραν με σιγουρια να μου πουν) που κάποιος αρχάριος σαν εμένα που ακόμη προσπαθεί να κατασταλάξει με ποια ακριβώς θα ασχοληθει (και απλα παραθετει πουλια που του αρεσουν ωστε να του διαχωρίσεις έστω αν πρόκειται για κάποια ποικιλία και όχι για κάποιο κοινό καναρίνι ώστε να διδαχτεί) θα εκτιμουσε απεριοριστα τη βοηθεια σου!
Παρ όλα αυτά σαφώς και δεν θέλω να αναγκάσω κανέναν και για τίποτα.
Παρακαλώ αν κάποιος έχει ιδέα για τη ράτσα των παραπάνω καναρινιών και μπορεί να βοηθήσει θα ήταν εκτιμητεο.
 
Τα παραπάνω καναρίνια μόνο κοινά δεν είναι, είναι καναρίνια χρώματος.
Δεν είμαι ειδικός, ασχολούμαι με timbrado, αλλά από αυτά που έχω διαβάσει στο forum πιστεύω ότι στην 2η φωτογραφία (αν και κουνημένη) είναι κίτρινο μωσαϊκό και στην 5η υπάρχει ένα κόκκινο μωσαικό.
02-40785.webp05-40785.webp
που κάποιος αρχάριος σαν εμένα που ακόμη προσπαθεί να κατασταλάξει με ποια ακριβώς θα ασχοληθει
Πριν διαλέξεις το είδος που θα ασχοληθείς καλό είναι να μάθεις όσο μπορείς περισσότερα, αν γράψεις στο google ''καναρίνια χρώματος'' θα βρεις ενδιαφέρουσες ιστοσελίδες με πληροφορίες.
Τα καναρίνια χρώματος έχουν πολύ μεγάλη ποικιλία και μεταλλάξεις, προσωπικά πιστεύω πως χρειάζεται πολύ διάβασμα για να μάθεις να τα ξεχωρίζεις και να τα διαχειρίζεσαι σωστά.

Εύχομαι καλή εξερεύνηση και καλή επιτυχία σε ότι διαλέξεις!
 
Καλημέρα σε όλες -όλους! Θέλω να πω πολλά πράγματα αλλά αλλά θα πω λίγα και ο νωον νοειτω! Στον καιρό που ασχολουμε με τα καναρίνια προσπαθώ να εμπλουτισω τις γνώσεις μου μέσα από τα άρθρα που βρίσκω και εδώ μέσα και γενικότερα στο διαδίκτυο αλλά και από συζητήσεις που κάνω με άλλα άτομα του ίδιου ενδιαφέροντος.στην αναζήτηση μου δυστυχώς συναντώ κάποια ονόματα συνέχεια! ΚΑΙ ΛΕΩ ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ! κι είναι άτομα με απίστευτες γνώσεις και διάθεση να μοιραστούν γνώσεις και απόψεις και το κάνουν μέσα από την αρθρογραφία και την βιβλίογραφια επειδή,όμως, μάλλον είναι στην Φύση του ανθρώπου να βλέπει το δέντρο και όχι το δάσος θα ήθελα να πω σε όλες και όλους ,συμπεραλαμβομενου και εμού,ότι οι γνώση και πείρα έρχεται μέσα από ενασχόληση με κάτι,το διάβασμα(πιστεύω ότι πλέων με το διαδίκτυο ΔΕΝ υπάρχει πληροφορία που να μην είναι διαθέσιμη),και φυσικά τα λάθη!μην περιμένουμε λοιπόν να πάρουμε ένα ζευγάρι καναρίνια και την επόμενη χρονιά να πάμε ,με τους απογόνους αυτού,και να σαρωσουμε τις πρωτιές στους διαγωνισμούς! ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΈΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΌ ΕΠΊΠΕΔΟ Ευχαριστώ
 
Back
Top