Αναπαραγωγή Ποια η σωστη θερμοκρασια διατηρησης αυγων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Μιας και η θερμοκρασια ανεβαινει σιγα σιγα και επειδη αντικαθιστω τα αυγα με ψευτικα ποια ειναι η μεγιστη θερμοκρασια φυλαξης χωρις να τους δημιουργησω προβλημα σε περιπτωση αντικαταστασης τους;
 
Μιας και η θερμοκρασια ανεβαινει σιγα σιγα και επειδη αντικαθιστω τα αυγα με ψευτικα ποια ειναι η μεγιστη θερμοκρασια φυλαξης χωρις να τους δημιουργησω προβλημα σε περιπτωση αντικαταστασης τους;
Καλησπέρα Κώστα. Από ότι γνωρίζω η ιδανική θερμοκρασία είναι η θερμοκρασία δωματίου, δηλαδή 18-22 βαθμούς κελσίου.
 
Καλησπέρα Κώστα. Από ότι γνωρίζω η ιδανική θερμοκρασία είναι η θερμοκρασία δωματίου, δηλαδή 18-22 βαθμούς κελσίου.
Σε ευχαριστω. Η εκτροφη μου ειναι εσωτερικη και η θερμοκρασία σήμερα ηταν κοντά στους 20.7 το ανώτερο που είδα. Το θέμα είναι ότι επειδή περιμένω γέννες τις επόμενες ημέρες είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει αυτή την φορά να τα αντικαταστισω μιας και αναμένεται περαιτέρω αύξηση της θερμοκρασίας τις επόμενες ημέρες.
 
Σε ευχαριστω. Η εκτροφη μου ειναι εσωτερικη και η θερμοκρασία σήμερα ηταν κοντά στους 20.7 το ανώτερο που είδα. Το θέμα είναι ότι επειδή περιμένω γέννες τις επόμενες ημέρες είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει αυτή την φορά να τα αντικαταστισω μιας και αναμένεται περαιτέρω αύξηση της θερμοκρασίας τις επόμενες ημέρες.
Αν διαβάσεις το θέμα εδώ Να αντικαταστησω τα αυγα στις φωλιες ή οχι; ίσως βρεις τις απαντήσεις που αναζητάς.
Από αυτά που ξέρω αν η θερμοκρασία περνά τους 20 αρχίζουν σοβαρά προβλήματα για την "βιωσιμότητα των αυγών... και όπως θα διαβάσεις το ψυγείο απαγορεύεται...
Μόνο με πατέντες μπορούμε να κρατήσουμε περισσότερο από 1+2 μέρες τ' αυγά τώρα...
 
Ευχαριστω Γιαννη. Οταν εννοεις με πατεντες να φανταστω ότι εννοείς κλιματισμό ή έχεις και κάποια άλλη πρόταση που προτείνεις;
 
Γιατί εάν η θερμοκρασία φτάσει τους 25 ή 30 τι θα πάθει το αυγό?
 
Γιατί εάν η θερμοκρασία φτάσει τους 25 ή 30 τι θα πάθει το αυγό?
Αν δεν κανω λάθος ξεκινάει γρήγορα η ανάπτυξη του εμβρύου με αποτέλεσμα την σύντομη νεκρωση του.
 
Αν δεν κανω λάθος ξεκινάει γρήγορα η ανάπτυξη του εμβρύου με αποτέλεσμα την σύντομη νεκρωση του.
Εάν ήταν έτσι στους 22 θα υπήρχε αργή ανάπτυξη, οπότε πάλι πρόβλημα θα είχε
 
Εάν ήταν έτσι στους 22 θα υπήρχε αργή ανάπτυξη, οπότε πάλι πρόβλημα θα είχε
Αν θες εξήγησε τι εννοείς με την πρότασή "αργή ανάπτυξη" γιατί δεν το κατάλαβα. Λέμε ότι από τους 20 και πάνω ξεκινά η ανάπτυξη του εμβρύου. Κατω απο αυτή την θερμοκρασία δεν ξεκινάει.
 
Ευχαριστω Γιαννη. Οταν εννοεις με πατεντες να φανταστω ότι εννοείς κλιματισμό ή έχεις και κάποια άλλη πρόταση που προτείνεις;
Έχω ακούσει για ειδικά κουτιά ισοθερμικά, για ειδικές παγοθήκες κλπ...
Ποτέ δεν έχω μπει σε αυτή τη λογική γιατί σταματάω συνήθως πριν ανέβουν εκεί οι θερμοκρασίες..
Όπως θα διάβασες οι θερμοκρασίες που αναγράφονται προέρχονται από "σοβαρές"εκτροφές ορνιθόμορφων πτηνών και εγώ δεν έχω στοιχεία να τις αμφισβητήσω.
 
Έχω ακούσει για ειδικά κουτιά ισοθερμικά, για ειδικές παγοθήκες κλπ...
Ποτέ δεν έχω μπει σε αυτή τη λογική γιατί σταματάω συνήθως πριν ανέβουν εκεί οι θερμοκρασίες..
Όπως θα διάβασες οι θερμοκρασίες που αναγράφονται προέρχονται από "σοβαρές"εκτροφές ορνιθόμορφων πτηνών και εγώ δεν έχω στοιχεία να τις αμφισβητήσω.
Αρα το καλύτερο πλέον είναι να αναλάβει η φύση μιας και μιλάμε πλέον για την τελευταία γέννα για φέτος και μια μικρή υποστήριξη απο εμένα να σωθούν όσοι περισσοτεροι νεοσσοι γίνεται. Συμφωνείς Γιάννη;
 
Αρα το καλύτερο πλέον είναι να αναλάβει η φύση μιας και μιλάμε πλέον για την τελευταία γέννα για φέτος και μια μικρή υποστήριξη απο εμένα να σωθούν όσοι περισσοτεροι νεοσσοι γίνεται. Συμφωνείς Γιάννη;
Κράτα έξω το πρώτο.. ίσως και το δεύτερο αυγό... και επιστροφή.
Και κάτι ακόμη... χρειάζεται να γυρίζεις τα αυγά σ' αυτές τις θερμοκρασίες.
Διαφορετικά όπως λες... Δεν πειράζω τίποτε... Ξέρουν αυτά τι θα κάνουν.
 
Κράτα έξω το πρώτο.. ίσως και το δεύτερο αυγό... και επιστροφή.
Και κάτι ακόμη... χρειάζεται να γυρίζεις τα αυγά σ' αυτές τις θερμοκρασίες.
Διαφορετικά όπως λες... Δεν πειράζω τίποτε... Ξέρουν αυτά τι θα κάνουν.
Δηλαδη δεν αρκει πλεον να ειναι απλα με τον αεροθαλαμο προς τα επανω; Δυστυχως μιας και ο χρονος ειναι ελαχιστος για τετοιους χειρισμους θα αφησω αυτες τις τελευταιες γεννες μου στα χερια τις φυσης και θα λειτουργησω υποστηρικτηκα εφοσον χρειαστει και μπορεσω.
 
Δηλαδη δεν αρκει πλεον να ειναι απλα με τον αεροθαλαμο προς τα επανω; Δυστυχως μιας και ο χρονος ειναι ελαχιστος για τετοιους χειρισμους θα αφησω αυτες τις τελευταιες γεννες μου στα χερια τις φυσης και θα λειτουργησω υποστηρικτηκα εφοσον χρειαστει και μπορεσω.
Αυτό με τον αεροθάλαμο εγώ δεν το κατανοώ...
Αφήνω τα αυγά όπως είναι... Δεν ξέρω γιατί πρέπει ο αεροθάλαμος να μείνει πάνω...άλλο με τη θερμοκρασία.
 
Αυτό με τον αεροθάλαμο εγώ δεν το κατανοώ...
Αφήνω τα αυγά όπως είναι... Δεν ξέρω γιατί πρέπει ο αεροθάλαμος να μείνει πάνω...άλλο με τη θερμοκρασία.
Αρα ασχετως με πανω η κατω τον αεροθαλαμο, χρειαζονται γυρισμα καθαρα για λογους θερμοκρασιας;
 
Αρα ασχετως με πανω η κατω τον αεροθαλαμο, χρειαζονται γυρισμα καθαρα για λογους θερμοκρασιας;
Ειλικρινά δεν έχω ζήσει με αφαίρεση αυγών σε τέτοιες συνθήκες και δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική γνώμη.
Το γύρισμα του αυγού θεωρώ λογικά πως έχει σκοπό να αποτρέψει το "κλούβιασμα" του αυγού που λένε στο χωριό μου...
 
Back
Top