Διατροφή Ποια θεωρείτε καλή έτοιμη αυγοτροφή για μεσαίους παπαγάλους;

YannisK

PB Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2007
Μηνύματα
2.235
Ποιά (ή ποιές) θεωρείτε καλή έτοιμη αυγοτροφή για μεσαίους παπαγάλους;
 
Γιαννη, εκει που λεει Στατιστικα απο κατω εχει ετικετες σε μπλε φοντο.



Πατησες πανω στο "αυγοτροφες" και δεν καλυφθηκες απο τα απειρα σχεδον παρομοια θεματα; :)
 
Δεν έχω δοκιμάσει πολλές μια και συνήθως φτιάχνω μια στεγνή δική μου απλά για συμπλήρωμα και για να καλύψω πιθανές ελλείψεις της δικής μου, παίρνω και αναμειγνύω την έτοιμη της versele laga ή της orlux.
 
Γιαννη, εκει που λεει Στατιστικα απο κατω εχει ετικετες σε μπλε φοντο.



Πατησες πανω στο "αυγοτροφες" και δεν καλυφθηκες απο τα απειρα σχεδον παρομοια θεματα; :)

Δεν ψάχνω για συνταγή σπιτικής αυγοτροφής αλλά για συσκευασμένη.
 
Για να γίνει σωστή αξιολόγηση, θα πρέπει να τεθούν κάποια στάνταρτ. Τι θεωρείται δηλαδή καλή αυγοτροφή;

Είναι μια ερώτηση στην οποία η απάντηση είναι διαφορετική για τον καθένα, επομένως δεν υπάρχει "καλή αυγοτροφή" γενικώς. Το ίδιο πιστεύω και για τις τροφές, τις βιταμίνες και γενικά τα προϊόντα που χρησιμοποιεί ο καθένας.

Νομίζω ότι μια γενική απάντηση σε αυτή την ερώτηση, προκύπτει από μόδες της εποχής. Χρησιμοποιεί δηλαδή κάποιος ένα συγκεκριμένο προϊόν και τον ακολουθούν όλοι επειδή δεν είναι σε θέση να κρίνουν από μόνοι τους. Τις περισσότερες φορές μάλιστα, ούτε ο πρώτος που ξεκίνησε να χρησιμοποιεί το προϊόν είναι σε θέση να κρίνει και έτσι ακολουθούν όλοι τον μονόφθαλμο.

Προσωπικά πιστεύω ότι κάθε αυγοτροφή από τις 5-6 γνωστές μάρκες κάνει εξίσου καλά τη δουλειά της, η οποία είναι κυρίως η ευκολία στη χρήση τους.
 
Ειναι πιο ευκολο (και πιο υγιεινο για τα πουλια) να βρασεις 4-5 αυγα και να βαλεις λιγη τριμμενη φρυγανια αν δεν τρωνε σκετο το βρασμενο αυγο. Αν τρωνε σκετο βρασμενο αυγο δεν χρειαζεσαι αυγοτροφη. 😉
 
Να πως έτσι για την ιστορία, από την στιγμή που ανοίγω μια έτοιμη αυγοτροφή την συντηρώ στο ψυγείο μετά.
 
Ειναι πιο ευκολο (και πιο υγιεινο για τα πουλια) να βρασεις 4-5 αυγα και να βαλεις λιγη τριμμενη φρυγανια αν δεν τρωνε σκετο το βρασμενο αυγο. Αν τρωνε σκετο βρασμενο αυγο δεν χρειαζεσαι αυγοτροφη. 😉
Ανέστη, μερικές φορές μπορεί κάποιος για οποιοδήποτε λόγο να προτιμάει τα προϊόντα του εμπορίου. Είτε για λόγους ευκολίας, είτε γιατί πιστεύει ότι είναι ασφαλέστερα ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Εγώ πάντως δεν το βρίσκω μεμπτό.
 
Ανέστη, μερικές φορές μπορεί κάποιος για οποιοδήποτε λόγο να προτιμάει τα προϊόντα του εμπορίου. Είτε για λόγους ευκολίας, είτε γιατί πιστεύει ότι είναι ασφαλέστερα ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Εγώ πάντως δεν το βρίσκω μεμπτό.


Σαφως και δεν ειναι μεμπτο κι ειναι κι απολυτα σεβαστο βεβαια 😉 Σκεφτηκα απλως, παρολο που δεν ρωταει αυτο ο θεματοθετης να αντιπροτεινω την ευκολοτερη, αλλα και υγιεινη για τα πουλια, λυση.
 
Και εγώ ολόκληρα αυγά δίνω αλλά για την διάρκεια των διακοπών μου θα τους βάλω μία έτοιμη. Για αυτο τον λόγο ψάχνω για μια "καλή".
 
Δεν χρειαζεται να εχεις παντα αυγοτροφη στο κλουβι τους. Αν δεν ειναι σε αναπαραγωγικη περιοδο ή σε περιοδο πτερορροιας που χρειαζονται εξτρα πρωτεινη, τοτε δεν ειναι απαραιτητη η αυγοτροφη.
 
Back
Top