Αναπαραγωγή Ποια καναρίνια είναι καλές παραμάνες;

ποια καναρινια είναι καλές παραμάνες
Αν εννοείς κάποια ράτσα είναι καθαρά στο χαρακτήρα του πουλιου κ τι προετοιμασία θα κάνει ο εκτροφεας. Τα υπόλοιπα στα είπε ο φίλος παραπάνω .
 
Σίγουρα εξαρτάται από τον χαρακτήρα κάθε πουλιού, αλλά απο όσα έχω ακούσει και ξέρω για παράδειγμα τα τιμπράντο που εκτρέφω όπως και τα ράτζα εσπανιόλ είναι 'εύκολα' στην αναπαραγωγή και καλά ως παραμάνες, ενώ άλλες ράτσες είναι πιο ιδιότροπες σε γενικές γραμμές.
 
Σίγουρα εξαρτάται από τον χαρακτήρα κάθε πουλιού, αλλά απο όσα έχω ακούσει και ξέρω για παράδειγμα τα τιμπράντο που εκτρέφω όπως και τα ράτζα εσπανιόλ είναι 'εύκολα' στην αναπαραγωγή και καλά ως παραμάνες, ενώ άλλες ράτσες είναι πιο ιδιότροπες σε γενικές γραμμές.
Δεν αποκλείεται φίλε μου λάθος μου που ήμουν απόλυτος προσωπικά δεν το γνωρίζω αν κάποιος άλλος πιο έμπειρος ξέρει ας απαντήσει!
 
Ο,τι πιο κοντά στο αρχέγονο. Τα "πράσινα" Τιμπράδος και τα Κοινά είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να το πολυψάχνει κανείς.
Υπάρχουν όμως ράτσες μέσα στις τόσες πολλές που θεωρητικά υστερούν στο να είναι καλές μάνες; (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν βγάζουν κ μεγαλώνουν μικρά) καθαρά πληροφοριακα ρωταω. Για παράδειγμα μικρός μόλις ξεκίνησα άκουγα συνεχώς πως οι αχάτες τα θηλυκά για την ακρίβεια δεν είναι καλές μάνες, έχω δει κ περιπτώσεις που σε μια σεζόν 3 γέννες κ όλα τα μικρά την τρίτη μέρα τα πετούσε η καναρα από την φωλιά. Κ μάλιστα είχε γίνει κ σε δεύτερο ζευγάρι. Ήταν η εξαίρεση; Ρωτάω καθώς δεν ασχολούμαι με την εκτροφή αυτής της ράτσας έχω μόνο ένα αρσενικό.
 
Απάντησα στο αρχικό ερώτημα του θέματος.
Υ.Γ Oι καταγεγραμμένες ποικιλίες καναρινιών στους καταλόγους της COM(Παγκόσμια συνομοσπονδία) , είναι πάνω απο 700. Δεν μπορούμε να μιλήσουμε για κάθε μια απο αυτές ξεχωριστά όπως καταλαβαίνεις. Οι απαντήσεις μπορούν να δοθούν μόνον σε ερωτήσεις που αφορούν σε συγκεκριμένες ποικιλίες π.χ ΑΧΑΤΕΣ . Ο,τι άκουσες,όπως λές, είναι μύθος. Είναι μια χαρά μητέρες. Απο τις πιο "συνεπείς" θα έλεγα.
...έχω δει κ περιπτώσεις που σε μια σεζόν 3 γέννες κ όλα τα μικρά την τρίτη μέρα τα πετούσε η καναρα από την φωλιά.
Θα βρείς πολλές αναφορές σε τέτοιες συμπεριφορές σε διάφορα θέματα στο φόρουμ της αναπαραγωγής. Σε ποσοστα 99% η εξήγηση υπάρχει στην άγνοιά μας για την διαχείριση της αναπαραγωγής και όχι στις εγκληματικές διαθέσεις των θηλυκών.
 
Back
Top