Γενικά Ποια κλαδια δεντρου ειναι καταλληλα για cockatiel;

thanasis76

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Ερμούπολη
καλησπερα! Μιας και εχω αποφασισει οτι θα παρω ενα ζευγαρι
ηρθε η ωρα να ετοιμαζω σιγα σιγα οτι θα χρειαστω για να ειναι οσο πιο καλα μπορουν...
θελω να μου πειτε τι κλαδια για πατηματα μπορω να μαζεψω για να τους βαλω στο σπιτι τους.
αυτα που μπορω να βρω αυτη την εποχη για να ειναι ξερα ειναι τα εξης...

ΣΥΚΙΑ
ΕΛΙΑ
ΑΜΥΓΔΑΛΙΑ
ΠΕΥΚΟ
ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙΑ

θα δημιουργησει προβλημα καπιο απο τα παραπανω στη περιπτωση που θα το ροκανιζει; ( που σιγουρα θα κανει...)

σας ευχαριστω!
 
Απο αυτα που ανεφερες εγω θα επελεγα αμυγδαλια και ελια. Επισης πολυ καλα ειναι ο ευκαλυπτος που ειναι ευκολο να τον βρεις και η ακακια. 😉
 
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με οτιδήποτε απο αυτά τα κλαδιά του βάλεις. Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι να τα πλύνεις καλά! Κόψε τα κλαδιά που θέλεις και πλύντα. Ρίξ'τους ξύδι και σόδα και τρίψτα καλά. Έπειτα ξέπλυνέ τα καλά και βγάλτα έξω στον ήλιο να στεγνώσουν. Μόλις στεγνώσουν μπορείς να του τα βάλεις. Πρόσεχε μόνο μην χρησιμοποιήσεις κλαδιά με κουτσουλιές άλλων πουλιών διότι μπορεί να περιέχουν αρρώστιες!
 
μπορω να κοψω δηλαδη και φρεσκα κλαδια;
νομιζα οτι πρεπει να ειναι ξερα... Δηλαδη κομμενα πολυ καιρο...
εκτος απο το να τα πλυνω καλα οπως λες και να στεγνωσουν, πρεπει αν τα ξεφλουδισω η να τα αφησω οπως τα κοψω... Δεν υπαρχει περιπτωση να το ξεφλουδισει το cockatiel και να παρει τιποτα ουσιες και να παθει κατι;
σας ευχαριστω!
 
ναι γιατι να μην κανουν. Αρκει να ναι χοντρα!
 
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κλαδιά εσπεριδοειδών ή άλλων φρουτων (μηλιά) που τους αρέσει να ακονίζουν το ράμφος και τα νύχια
 
παιδια σας ευχαριστω! Για τα εσπεριδοειδη ειναι δυσκολο γιατι δεν ειναι η εποχη τους για κλαδεμα και δεν θα βρω...
μαλλον θα παω σε ελια η αμυγδαλια...
σας ευχαριστω!
απο αυριο ξεκιναει και η κατασκευη του σπιτιου τους...
 
καλησπερα! τελικα σημερα το πρωι πηγα κι εκοψα κλαδια απο ευκαλυπτο
αυριο θα τα ξεφλουδιζω και θα τα πλυνω καλα καλα με ξυδι...
μολις τα ετοιμασω ξεκιναω να φτιαχνω καποια παιχνιδακια για τα cockatiel μου!
δεν βλεπω την ωρα να τα ετοιμασω ολα
για να παω να παρω τα γλυκα μου...🙄
 
Καλή συνέχεια. Μια ιδέα είναι και να μην κόψεις τις διακλαδώσεις των κλαδιών ( Υ ) αλλά να το χρησιμοποιήσεις και να βάλεις τα κλαδιά λοξά στο κλουβί. Από το (Υ) θα περνούν ανάμεσα σαν παιχνίδι, ενώ το διαφορετικό πάχος γυμνάζει τα πόδια.
 
Καλή συνέχεια. Μια ιδέα είναι και να μην κόψεις τις διακλαδώσεις των κλαδιών ( Υ ) αλλά να το χρησιμοποιήσεις και να βάλεις τα κλαδιά λοξά στο κλουβί. Από το (Υ) θα περνούν ανάμεσα σαν παιχνίδι, ενώ το διαφορετικό πάχος γυμνάζει τα πόδια.

για το παχος το εχω κανει, δεν ειναι ολα ιδια τα κλαδια...
για το ( Υ ) δεν το ειχα σκεφτει...
σε ευχαριστω!
 
Back
Top