Γενικά Ποια παπαγαλακια ειναι πιο ηρεμα τα budgie ή τα lovebirds;

Σε οποια γραμμή και να το μελετησεις πιο ησυχα πουλάκια (συγκρινομενα μεταξύ τους) ειναι τα μπάτζι! Εχουν ενα ελαφρύ κελάηδημα να το πω, σφυριγματα να το πω... Παντως καμια σχέση με τις τσιρίδες των γλυκυτατων σε εμφάνιση Lovebirds που ακούγονται όμως δυο τρία τετράγωνα παρακατω... 😀

Επισης τα μπατζι εξημερώνονται ευκολότερα, ειναι πιό παιχνιδιαρικα και εχουν σαφως πιο ελαφρύ ραμφισμα απο τα Lovebirds. Επισης αν εχεις χωρο μπορεις να εχεις ολοκληρη ομαδουλα μπατζι που συμβιωνουν αρμονικα στις περισσοτερες των περιπτώσεων μεταξυ τους.
 
τζωρτζινα θα διαφωνισω για το ραμφισμα και το κελαηδισμα.. Εγω εχω Lovebird και φιλοσ μου μπατζι. Καμια σχεση, πολυ πιο δυνατα τα δευτερα στο δαγκωμακαι η φωνη μου φαινεται πανω κατω η ιδια..

απ την αλλη οντωσ τα μπατζι ειναι πιο ευκολα. Ειναι πιο ησυχα.. Τα Lovebird ειναι πιο ανεξαρτητα αλλα αμα δεθουν μαζι σου ειναι σκετη τρελα! Ειναι απιστευτα ομορφα, γλυκα, κοινωνικα και δραστηρια. Εγω πηρα Lovebird και μ εχει τρελανει! Ηδη πηρα και δευτερο και μου φαινεται με τα χρονια θ αποκτησω ζωολογικο! 😛

δεσ και εδω https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/
 
Μας μπερδεξες βρε συ πιο πανω πες οτι τα λοβ εχουν ιδια φωνη με τα τα μπατζι κ μετα λες οτι τα μπατζι ειναι πιο ησυχα

εγω εχω κ μπατζι κ λοβ. Το λοβ το ακουν σε ολο το τετραγωνο κ εχει πολυ δυνατη φωνη κ το μπατζι μου εχει ενα ελαφρι συγανο ευχαριστω σφυριγμα, βεβεα δεν εχουν ολα τα πουλια τα ιδια χαρακτηριστικα εξαρτατε οπως κ με εμας εγω μπορει πχ να εχω δινατη φωνη κ καποιος αλλος να μιλαει πολυ σιγα,
αλλα σε γενικες γραμες απο οτι εχω δει κ απο λοβ φιλων εχουν πολυ δινατοτερες φωνες σε σχεση με τα μπατζι
 
απο δική μου εμπειρίακαι χωρίς να ξέρω τα στατιστικά, σου λέω πως το λοβ άμα δε του δίνεις σημασία μπορεί να βγάλει και τη διπλάσια φωνή απο αυτη του Budgie
 
βασιλικη εννοω πωσ ειναι πιο ησυχα σαν χαρακτηρασ σε σχεση με τα μπατζι. Τα λοβ θεωρω πωσ ειναι πολυ πιο δραστηρια. Τωρα για τη φωνη μπορει να εχετε δικιο γιατι εγω κρινω απο1λοβ το οποιο οταν το ειχα παρεα με τα μπατζι του φιλου μου-4μπατζι-δεν ειχε τοσο τρελη διαφορα. Μπορει να ημουν τυχερη και να επεσα σε χαμηλοφωνο😛



αααχ βλακεια εγραψα πιο πανω. Οτι τα μπατζι εχουν πιο ησυχο χαρακτηρα εννουσα σε σχεση με τα λοβ😕σορυ..
 
παιδια ο καθενας εχει το δκο του γουστο και λογικο ειναι αυτο να βρισκουμε αυτο που αγαπαεμ εμεις καλυτερο...
 
Εγω πιστευω ειναι αναλογως τον χαρακτηρα των πουλιων!
Ειτε μπατζι ειτε love
 
Εγω πιστευω ειναι αναλογως τον χαρακτηρα των πουλιων!
Ειτε μπατζι ειτε love

αυτο ειναι αληθεια.. κανενας δεν μπορει να σου εγκυηθει αν θα φωναζει η οχι.. εγω εχω 2 Lovebirds και το ενα ειναι πολυ υσηχο... ενω το αλλο εχει πολυ δυνατη φωνη...
 
Αντώνη το καλυτερο που θα μπορούσες να κάνεις ειναι να πας σε ένα πετ σοπ και να παρατηρήσεις για αρκετη ωρα τα δυο αυτα διαφορετικά είδη για να διαπιστώσεις και από μόνος σου, το επίπεδο θορυβου που προκαλεί το καθε ενα απο αυτα. Παρατηρησε την κινητικότητά τους και θα μάθεις πολύ σημαντικά πράγματα.
 
Back
Top