Διατροφή Ποια πολυβιταμινη θα μου προτεινατε για νεαρο κοκατιλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Ποια πολυβιταμινη θα μου προτεινατε να δινω στο μικρο σε ηλικια κοκατιλ μου;
 
Πρόσφατα υπάρχει μια παρόμοια συζήτηση.. ρίξε πρώτα μια ματιά εκεί https://community.petbirds.gr/threads/Ποιες-είναι-οι-καλύτερες-βιταμίνες-για-παπαγάλους.26925/

Το εχω διαβασει το συγκεκριμενο θεμα απλως θα ηθελα να ακουσω κι αλλες προτασεις, πχ ποιο θεωρειται το καλυτερο;

*Στο πουλακι παρεχεται πληρης κι ενισχυμενη διατροφη, απλα λογω του οτι ειναι μολις μερικων μηνων ακομα τα λαχανικα φρουτα κλπ τα απορριπτει.
Οποτε σκεφτηκα οτι ισως χρειαζεται μια πολυβιταμινη στο νερακι για να παιρνει ολα τα απαραιτητα συστατικα που δεν λαμβανει απ την τροφη.
Ο εκτροφεας μου ειπε να παρω πολυβιταμινη της multivit, αλλα δεν ξερω, ειναι καλη, ειναι καταλληλη για την περιπτωση μας;
 
*Στο πουλακι παρεχεται πληρης κι ενισχυμενη διατροφη, απλα λογω του οτι ειναι μολις μερικων μηνων ακομα τα λαχανικα φρουτα κλπ τα απορριπτει.
Η ηλικία δεν έχει να κάνει με το γεγονός πως τα απορρίπτει. Απλά δεν έχει μάθει να τα τρώει. Για να μάθει πρέπει να επιμένεις με καθημερινή προσφορά. Ξεκίνα με τα χόρτα. Να βάζεις μια γενναία ποσότητα, να φαίνεται κάτι φυσικό όχι κάποιο ισχνό κλωναράκι, όσο υποθέτεις ότι θα φάει. Θα βάζεις κάθε μέρα και ας τα πετάς. Κάποια στιγμή θα δεις πως θα περιμένει πως και πως το καθημερινό μενού.
Δες τις φυσικές τροφές εδώ:
Χόρτα- αρωματικά φυτά - βότανα
Λαχανικά
Φρούτα
Τώρα από βιταμίνες, καλύτερα κάτι σε σκόνη που θα το προσθέτεις στην αυγοτροφή.
 
Πηγα πετ αλλα δεν βρηκα την συγκεκριμενη, οποτε πηρα την multi-vit της beaphar.
Λεει μεσα οτι για μικρα πτηνα ειναι μια με τρεις σταγονες και για μεγαλα πεντε με εφτα, για μεσαιου μεγεθους οπως ο δικος μου υποθετω 4 σταγονες ειναι καλα;
Επισης λεει οτι τις προσθετουμε στη ζωοτροφη, να τις βαλω στη βασικη τροφη του δινω;
 
Επισης λεει οτι τις προσθετουμε στη ζωοτροφη, να τις βαλω στη βασικη τροφη του δινω;
Νομίζω πως αναφέρονται στην αυγοτροφή που δίνουμε στα πουλιά.
 
Back
Top