Διατροφή Ποια πρέπει να είναι η διατροφή παπαγάλου Amazon 2-3 μηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Babasu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Babasu

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2022
Μηνύματα
18
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα σε όλους. Είναι ευτυχής κάτοχος ενός μικρού κυρίου / κυρίας , Blue Front Amazon.

Ηλικία βάση του pet shop περί των 2,5-3 μηνών. Έχουμε 4-5 μέρες που τον φέραμε σπίτι, προσαρμόστηκε μια χαρά. Διατροφή μας είπαν ακόμα για καμία 10αρια μέρες να του δίνουμε φόρμουλα με σύριγγα και να του έχουμε τα μπλοκάκια γεμάτα με αυγό τροφή που μας έδωσαν + κροκέτες σε δοσολογία 50/50.

Επίσης από φρουτάκι, να του δίνουμε μόνο μήλο.

Ερώτηση: είναι σωστή η διατροφή μας για την ώρα;

Ερώτηση 2: ποτε σταματάμε την κρέμα;

Ερώτηση 3: Φρουτάκια περισσότερα + Μείγμα σπόρων ποτε μπορώ να του βάλω;

Ερώτηση 4: Είναι τα πελλετ καλή τροφή; Έχουμε δει πουλάκια να γερνάνε και να πάνε πολλών ετών με αυτή ή είναι πολύ νεα σαν τροφή;

Ερώτηση 5: Τι μάρκες προτείνετε σε τροφή; Και τι τροφή ταϊζετε εσείς τα αμαζονάκια σας;

Ερώτηση 6: Επειδή η ώρα της εκπαίδευσης έρχεται σύντομα. Τι δίνετε για επιβράβευση στα παπαγαλάκια;

Αυτά για την ώρα. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων όλους όσους απαντήσουν.

Και μια φωτό του Πετράκου…
 

Συνημμένα

  • 8F3FB34B-34AF-465C-A7E4-F590880A2BFA.webp
    8F3FB34B-34AF-465C-A7E4-F590880A2BFA.webp
    180,7 KB · Προβολές: 12
Καλώς όρισες! Να τον χαίρεσαι τον Πετρακο!
Την κρέμα ξεκίνα να την κόβεις σταδιακά. Από ποιο per shop τον πήρες?
Η διατροφή για την ώρα είναι εντάξει. Φρούτα δεν χρειάζεται να του δώσεις περισσότερα. Φρούτα δίνε του μόνο 1-2 φορές την εβδομάδα μόνο καθώς έχουν υψηλά ποσοστά ζάχαρης. Ξεκινά να βάζεις στην διατροφή τα λαχανικά για να τα συνηθίσει το έντερο του. Μόλις αρχίσει να τα τρώει βάζε του καθημερινά. Μείγμα σπόρων βάζε του εάν το τρώει. Τα pellet κατα την άποψη μου είναι καλύτερα από τους σπόρους καθώς δεν περιέχουν τόσα λιπαρά όσα έχουν οι σπόροι. Επίσης μέσα περιέχουν σχεδόν ότι χρειάζονται δηλαδή βιταμίνες, ιχνοστοιχεία και αμινοξέα απαραίτητα για την ευζωία τους. Οι σπόροι περιέχουν πολλά λιπαρά γι αυτό εγώ της δικιάς μου τις δίνω μονο ως επιβράβευση για την εκπαίδευση της. Δηλαδή η διατροφή της αποτελείται από 50% pellet της psittacus, 40% φρέσκα λαχανικά και 10% σπόρους και φρούτα. Πιστεύω ότι εάν θέλεις να τον μάθεις να τρώει pellets θα πρέπει να του τα μάθεις τώρα όσο είναι μικρός καθώς όταν μεγαλώνουν τόσο πιο δύσκολο είναι να τα μάθεις να τρώνε καινούργιες τροφές. Λαχανικά ξεκινά να του δίνεις από τώρα ώστε να τα τρώει και όταν μεγαλώσει. Τα καλύτερα λαχανικά να ξεκινήσεις είναι το μπρόκολο, το κουνουπίδι, η πιπεριά και το καρότο. Οι καλύτερες λιχουδιές είναι οι ηλιοσποροι αλλά δεν πρέπει να δίνονται σε μεγάλο βαθμό καθώς είναι παχυντικοι και λιπαροι μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις αλλες λιχουδιές του εμπορίου ή διάφορους αναλατους ασφαλείς ξηρούς καρπούς.
 
Τη φόρμουλα να αφήσεις να σου πει αυτός πότε δεν την θέλει πια. Τα δικά μου σταμάτησαν να μου ζητάνε φόρμουλα στην ηλικία των 6 μηνών. Μιλάω για το ένα και μοναδικό τάισμα που τους έδινα ως τότε πριν κοιμηθούν το βράδυ. Δεν θα του κάνεις κακό, το πουλάκι έχει ξεκινήσει ήδη να τρώει, το τάισμα στο στόμα σε αυτή την ηλικία έχει την έννοια και της ψυχολογικής υποστήριξης στο στάδιο αυτό που ανεξαρτητοποιούνται.
Απο φρούτα και λαχανικά έδινα τα πάντα. Κι εννοώ τα πάντα απο φρέσκα λαχανικά εποχής και φρούτα. Καρότο, σπανάκι, (μπρόκολο βρεις), κολοκυθάκι, φασολάκια κτλ. Όσα πιο πολλά εισάγεις και του μάθεις να τρώει απο νωρίς τόσο πιο εύκολο θα είναι όταν μεγαλώσει.
Τα πέλλετς κι εγώ τα είχα σαν βασική τροφή, σπόρια έδωσα στα πουλιά μου πολύ αργότερα, ένα καλό μίγμα είναι το amazonian mix loro parque versele laga. Πέλλετες έχει πολλές καλές μάρκες δες τα harrrison's, zupreem, psittacus.
Σαν επιβράβευση χρησιμοποιώ τους ξηρούς καρπούς σε μικρά κομμάτια.

Μην ξεχνάς να του δίνεις φρέσκα κλαδιά και καρπούς να απασχολείται, είσαι βλέπω σε νησί οπότε θα βρίσκεις σχετικά εύκολα. Και παιχνίδια, γέμισε το κλουβί του με διάφορα χρώματα και σχήματα, έτσι δεν θα φοβάται τίποτα.

Τέλος τώρα είναι η ώρα να του μάθεις το χάρνες αν θέλεις να φοράει λουράκι για να βγαίνετε βόλτες, μετά κλείνει το παραθυράκι που είναι δεκτικά και θα δυσκολευτείς πάρα πολύ.
 
@Φοίβος ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. @Ledagcc Ευχαριστώ και εσένα για τος πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Έχουμε πέσει στα βαθιά, από σκύλους ξέραμε πολλά, ο παπαγάλος θέλει άλλο πτυχίο…

Αυτή τη στιγμή είμαστε στη φάση της γνωριμίας, πρώτη μέρα έριξε μια δυο δαγκανιες καλές, του έδωσα όσο χώρο θέλει. Τώρα είμαστε Τρίτη μέρα , τρώει από τα χέρια μας, δεν φοβόμαστε να βάλουμε δάχτυλο δίπλα του και δέχεται και κάποιες στιγμές χαδακι και ξύσιμο στο κεφαλάκι.

Ακόμα δεν έχω φτάσει στο σημείο να μας εμπιστευθεί τόσο πολύ για στεπ απ, αλλά νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου καθώς όποτε βάλω χέρι κοντά του το ψηλαφιζει με το πόδι του διακριτικά. Harness τώρα θελουμε πολύ bonding ακόμα ίσως για να με αφήσει να το βάλω, δεν μπορώ να τον κρατήσω χωρίς να δαγκώσει.

Αγορασμένος από τον Λήμνο είναι, μεγάλο pet shop στη Ρόδο. Μια μέρα τον είχε εκεί, δεύτερη τον πήραμε.

Κλαδί που προτείνετε να πάρω κάτι πχ από αμπέλι και να το βάλω μέσα στο κλουβί για αναρρίχηση;
 
@Babasu Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αμπέλι. Δες εδω ποια άλλα ξύλα επιτρέπονται:
https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/ και πως να τις φτιάξεις:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
πχ από αμπέλι

Τα αμπέλια δέχονται άπειρα φυτοφάρμακα. Εκτός αν είναι δική σου κληματαριά και ξέρεις ότι δεν έχει ψεκαστεί με τίποτα. Αλλιώς μπορείς να βρεις πεύκο, ελιά, φοίνικα. Όλα χωρίς να έχουν ψεκαστεί με το οτιδήηποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχουμε πέσει στα βαθιά, από σκύλους ξέραμε πολλά, ο παπαγάλος θέλει άλλο πτυχίο…
[automerge]1660672513[/automerge]
😂 Στην ίδια ακριβώς φάση είμαστε. Τουλάχιστον αφού ξέρετε από σκυλιά θα ξέρετε να σέβεστε τα ζώα και θα σας έρθει πιο εύκολο να τον παρατηρείτε να μαθαίνετε τη γλώσσα του σώματος και να μπείτε σε φάση κοινωνικοποίησης και εκπαίδευσης.
Τα ξύλα από έξω θέλουν ψήσιμο και μετά τους βάζεις βίδες, ροδέλες και παξιμάδια για να στέκονται στο κλουβί.
Από διατροφή χρειάζεσαι μία καλής ποιότητας κροκετα πχ psittacus, Harrison's, verse Laga κλπ, λαχανικά κυρίως σκούρα πράσινα φυλλωδη, φρούτα όπως μούρα, μήλο, κεράσι, μάνγκο κλπ, ένα μείγμα σπόρων για τριτς και ξηρούς καρπούς όπως αμύγδαλα, καρύδια, πεκαν, αιγινης, φουντούκια. Όχι φυστίκια.
Για να βοηθήσεις το ράμφος και τα νύχια ξύλινες πατηθρες και παιχνίδια, σουπιοκοκαλο, πέτρα ασβεστίου.

Στη θέση σου θα βεβαιωνομουν για την ηλικία του ρωτώντας εκτροφείς της φυλής, είναι πιο σημαντικό από ό, τι το φύλο.
 
@Φοίβος Δικά μου είναι τα αμπέλια. Δεν έχει τίποτα πάνω. Ευχαριστώ για την προειδοποίηση!

Έχω και πεύκα πολλά, ότι πετύχω σε καλύτερο σχήμα θα βάλω.

To σχήμα δεν εξυπηρετεί κάπου, δεν εννοώ πατήθρες. 🙂

Δες το δικό μου για να καταλάβεις τι εννοώ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top