Διατροφή Ποια πρέπει να είναι η διατροφή του budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anthiist
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anthiist

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2022
Μηνύματα
26
Πόλη
Δράμα
Λοιπόν, έχω ένα αρσενικό, τον Jungle, και θέλω η Διατροφή του να είναι όσο πιο σωστή γίνετε.
Σπόρους πήρα αυτούς https://petbirds.gr/product/prestige-premium-budgies-versele-laga/
Μετά από βιταμίνες, χρειάζεται κάτι;
Έχω πέτρα αλλά όχι σουπιοκοκκαλο, έχω παραγγείλει.
Αυγοτροφη έχω συσκευασμένη.
Από κει και πέρα μπορώ όταν κόβω σαλάτα να ψιλοκοβω λίγο και να τα προσφέρω;
Χρειάζεστε τίποτα άλλο να γνωρίζω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@anthiist Μήπως μπορείτε να βάλετε λινκ για την τροφή? Δεν φαίνεται καλά το τί είναι (ίσως φταίει το ιντερνετ μου).

Η βασική τροφή ενός μπάτζι είναι πράσινη σαλάτα και λαχανικά, μαζί με σπόρους. Αν μπορείτε να πείσετε τον Jungle να φάει και καλής ποιότητας πέλλετ, ακόμα καλύτερα. Εφόσον η διατροφή του είναι πλήρης, δεν χρειάζεται ούτε βιταμίνες ο΄τε τίποτα, μόνο το σουπιοκόκκαλο και μια πέτρα ασβεστίου. Ποια αυγοτρφοή έχετε, αν επιτρέπεται? Οι περισσοτερες είναι μπισκότα με χρώμα, όχι κανονική αυγοτροφή. Δίνετε με μέτρο σε φάση συντήρησης, 1/4 της διατροφής καθε μερικές μέρες όταν έχει πτερόρροια. Τώρα που κανει κρύο καλό είναι να τρώει αρκετά, δλδ περισσότερο απόσο πριν.
 
@Nausicaa Επίσης, υπάρχει συγκεκριμένο κεχρί που προτιμούν.
Μου έδωσαν από το πετ χύμα και δεν τον βλέπω να το πολύ γουστάρει.
 
@anthiist Τσαμπί ή σποράκια? Χύμα τίποτα, στην καλύτερη περίπτωση κάποτε είχε πάνω χλωρίνη, στην χειρότερη σκουλήκια. Να σας πω την αλήθεια τα κορίτσια μου τρώει ό,τι κεχρί τους δώσετε. Τον Σκρουτζάκο δεν τον έχω πείσει ακόμα με τα Versele-Laga που έχω. Τώρα που τελειώνουν θα ψαξω άλλη μάρκα μήπως και τον γλυκάνει. Δώστε μου μερικά λεπτά.
 
@Nausicaa τσαμπί είναι αλλά όχι εταιρείας.
Σαν τα σταφυλια που παίρνουμε απο το σούπερ μάρκετ, χύμα αλλά σε τσαμπί 😅
 
@anthiist Σε γνωστές μάρκες βρίσκω μόνο την V-L, τις άλλες δεν τις γνωρίζω. Πάντως είναι πολύ καλά και αξίζουν τα λεφτα τους, ερχονται στρουμπουλα τσαμπια, όντως σαν σταφύλια!
 
Μήπως μπορείτε να βάλετε λινκ για την τροφή? Δεν φαίνεται καλά το τί είναι (ίσως φταίει το ιντερνετ μου).
Εδώ Ναυσικά https://petbirds.gr/product/prestige-premium-budgies-versele-laga/

Μετά από βιταμίνες, χρειάζεται κάτι;
Τι εννοείς λέγοντας "βιταμίνες".
 
Back
Top