Φροντίδα Ποια σκευάσματα για πτηνά είναι καλό να υπάρχουν στο σπίτι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos79
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos79

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2021
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,
Επειδή η παρέα μεγαλώνει σιγά σιγά, πέραν από το θέμα της διατροφής, με απασχολεί και το θέμα της υγείας, πρόληψης και επίλυσης προβλημάτων υγείας των μικρών μας φίλων.
Προς το παρών έχω μια σκόνη ταλκ για εξωπαρασιτα και Betadin για το μπάνιο.
Πια σκευάσματα θεωρείται ότι είναι καλό να υπάρχουν στο σπίτι; Πχ κάτι για ακαρεα, αναπνευστικό και εντερικα.
Δεν θέλω να το παίξω γιατρός απλά αν συμβεί κάτι να κερδίσω χρόνο μέχρι να πάω στον πτηνιατρο και κάτι ελαφρύ ίσως και να το θεραπεύσω.
Επίσης τί γνώμη έχουμε για χρήση προληπτικά πχ ριγανελαιου ή κάτι άλλο;

Ευχαριστώ πολύ,
Καλό βράδυ!
 
Πια σκευάσματα θεωρείται ότι είναι καλό να υπάρχουν στο σπίτι; Πχ κάτι για ακαρεα, αναπνευστικό και εντερικα.
Δες αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Κουτί-πρώτων-βοηθειών-για-κατοικίδια-πτηνά.28420/

Επίσης τί γνώμη έχουμε για χρήση προληπτικά πχ ριγανελαιου ή κάτι άλλο;
Ουκ εν τω πολλώ το ευ. Κακό δεν κάνει αν δεν γίνεται κατάχρηση, αν και προσωπικά δεν τα θεωρώ απαραίτητα όλα αυτά.
 
Δες αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Κουτί-πρώτων-βοηθειών-για-κατοικίδια-πτηνά.28420/


Ουκ εν τω πολλώ το ευ. Κακό δεν κάνει αν δεν γίνεται κατάχρηση, αν και προσωπικά δεν τα θεωρώ απαραίτητα όλα αυτά.
Καλησπέρα!
Βασικά ούτε εγώ θα μπορούσα να βάλω όλα αυτά που λέει το link. Κατ αρχήν έχω μεγάλα χέρια και δεν παίζει ούτε νύχια να δοκιμάσω να κόψω μόνος μου. Γι αυτό άλλωστε προμηθεύτηκα και τα συγκεκριμένα κλουβια. Τεράστιες πόρτες και αν χρειαστεί κάνεις δουλειά άνετα. Σε κλασσική εξηνταρα φοβόμουν ότι θα λιώσω το πουλακι αν χρειαστεί να το βάλω βγάλω...
Όσον αφορά τα υπόλοιπα έχω αγχωθεί μη μου πάθουν τίποτα... Φαντάσου γυρνάω το βράδυ στο σπίτι και πάω στο δωμάτιο που τα έχω με το φακό του κινητού καλυμμένο με το χέρι για να τα ελέγξω...
Ελεγα 2 3 βασικά πραγματάκια. Πχ ένα για ακαρεα ένα για εντερικα και ίσως κάτι για το αναπνευστικό Μαξ..
Για το Betadin μου το είπανε ακόμα δεν έχω βάλε 2-3 σταγόνες στην μπανιέρα.
 
Ελεγα 2 3 βασικά πραγματάκια. Πχ ένα για ακαρεα ένα για εντερικα και ίσως κάτι για το αναπνευστικό Μαξ..
Πάνο, τα φάρμακα δίνονται όταν υπάρχει διαγνωσμένη ασθένεια. Δεν έχει νόημα να σου πω τρία φάρμακα. Αν τα έχεις, να τα δώσεις πότε και γιατί; Δυστυχώς δεν γίνεται να τα δώσεις όλα μαζί και να περιμένεις θεραπεία. Όσοι το κάνουν αυτό, καταλήγουν με νεκρά πουλάκια.
 
Εγώ θα έλεγα "εξαρτάται" γιατί υπάρχουν κάποιες παράμετροι που δεν είναι ίδιες σε κάθε περίπτωση.

Γενικά, προφανώς και ισχύει αυτό που λέει ο Σταύρος πιο πάνω. Δε δίνουμε κουτουρού φάρμακα/αγωγές μόνοι μας. Πάμε στον ειδικό γιατρό για διάγνωση πρώτα και αυτός θα μας δώσει τη θεραπεία.

Μόνο που για να είναι εφαρμόσιμο και αποτελεσματικό αυτό πρέπει να ισχύουν τουλάχιστον δύο βασικές προϋποθέσεις. Πρώτον να βρισκόμαστε σε περιοχή όπου υπάρχει άμεση πρόσβαση σε οποιοδήποτε φάρμακο χρειαστεί και δεύτερο κα σημαντικότερο να υπάρχει στην περιοχή μας κτηνίατρος/πτηνιατρος όχι μόνο με έναν τίτλο σπουδών αλλά και με εμπειρία και γνώση. Πείτε μου τωρα εσείς σε πόσες πόλεις/χωριά ανά την επικράτεια πληρούνται αυτά τα δύο.
Και αντε πες το φάρμακο το παραγγελνεις ονλαιν και ας καθυστερήσεις 2-3 μέρες τη θεραπεία. Με γιατρό τι γινεται;
Και άντε πες ότι εγώ είμαι τρελός (με την καλή έννοια) και έχω και χρόνο και ξεκινάω να κάνω 200χλμ να πάω σε γιατρό. Κατά 90% θα μου δώσει aviomycin ή baytril ή προβιοτικο.
Και αν στείλω κουτσουλιες Κομοτηνή θα δώσω και αγωγή για.τριχομοναδα.

Όλα αυτά τα γράφω όχι φυσικά για να πω ότι ο καθένας πρέπει να έχει μια κάβα από φάρμακα και να δίνει μόνος του. Απευθύνομαι κυρίως στους πτηνιάτρους οι οποίοι οφείλουν να είναι ακόμα πιο καταρτισμένοι και να ξέρουν παραπάνω απ'όσα ξέρουν ακόμα και εμπειροι εκτροφείς αλλά και στους κτηνιάτρους οι οποίοι πρέπει να ξέρουν έστω τα βασικά γύρω από τα ωδικά πτηνά και τις παθήσεις τους και όχι να λένε "δίνεις baytril κι αν είναι να σωθεί θα σωθεί" (τρου στόρι).

Κλείνοντας, στο αρχικό ερώτημα του φίλου προφανώς και η απάντηση είναι να μην πάρει κανένα φάρμακο διότι πολύ απλά δεν έχει την εμπειρία να τα διαχειριστεί. Με τον καιρό θα καταλάβει μόνος του τι πρέπει να έχει και δε θα χρειάζεται να ρωτάει.
 
Η αλήθεια είναι ότι ιδιαίτερη εμπειρία δεν έχω. Αλλά φοβάμαι τι θα γίνει ακριβώς στην περίπτωση που περιγράφεις. Ο νόμος του Μέρφι... Φοβάμαι ότι μπορεί να γίνει κάτι σε αργία ή πχ ξημερώματα και δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το σκεπτικό μου είναι συμβουλευομαι κάποιον και ανάλογα πράττω με σκοπό να κερδίσω λίγο χρόνο να πάω σε ειδικό.
 
Η αλήθεια είναι ότι ιδιαίτερη εμπειρία δεν έχω. Αλλά φοβάμαι τι θα γίνει ακριβώς στην περίπτωση που περιγράφεις. Ο νόμος του Μέρφι... Φοβάμαι ότι μπορεί να γίνει κάτι σε αργία ή πχ ξημερώματα και δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το σκεπτικό μου είναι συμβουλευομαι κάποιον και ανάλογα πράττω με σκοπό να κερδίσω λίγο χρόνο να πάω σε ειδικό.
Ενταξει, καταλαβαίνω τι λες, αλλά όλο αυτό πρέπει να μπει σε ένα λογικό πλαίσιο. Δε γίνεται να φοβάσαι το "οτιδήποτε" και να είσαι πανέτοιμος για όλα.
Απλά αυτό το "πλαίσιο" πρέπει να το ορισεις μόνος σου με το πέρασμα του χρόνου. Ψάχνεις, διαβάζεις, παρατηρεις την εκτροφή σου για να βγάλεις συμπεράσματα, αξιολογεις τους κινδύνους και αποφασιζεις τι σου ειναι απαραίτητο και τι όχι.

Αφού δεν έχεις εμπειρία, ξεκινά από το πρώτο βήμα που είναι η σωστή διατροφή και διαχείριση των πτηνών. Διότι κακά τα ψέματα η πρόληψη ειναι αυτή που σώζει κυρίως.
 
Κατ αρχήν έχω μεγάλα χέρια και δεν παίζει ούτε νύχια να δοκιμάσω να κόψω μόνος μου. Γι αυτό άλλωστε προμηθεύτηκα και τα συγκεκριμένα κλουβια. Τεράστιες πόρτες και αν χρειαστεί κάνεις δουλειά άνετα. Σε κλασσική εξηνταρα φοβόμουν ότι θα λιώσω το πουλακι αν χρειαστεί να το βάλω βγάλω...
Αν αυτό δεν αλλάξει, αν δεν αποκτήσεις ευχέρεια και αυτοπεποίθηση όσον αφορά την επαφή με τα πουλιά δεν έχει βάρος η όποια απάντηση. Αν δεν μπορείς να κόψεις τα νύχια πως θα πιάσεις το πουλάκι να βάλεις μια σταγόνα Πουλμοσάν στο σβέρκο ή έναν ψεκασμό με Effipro ; Πώς θα βάλεις λίγο Tombrex σ' ένα μάτι, πως θα περάσεις Μπεταντίν τα πόδια σε περίπτωση ευλογιάς ή Epithol σε περίπτωση ακάρεων; Πως θα ελέγχεις κάθε ένα-δυο μήνες το λίπος του πουλιού ώστε να έχεις γνώση για το εάν ταΐζεις σωστά ;Το να έχεις αυτά τα ολίγα στο ράφι σου μαζί με μια αντιβίωση ευρέως φάσματος και μια συσκευασία ασβεστίου , δεν είναι έγκλημα φυσικά, αν μάλιστα είσαι συνειδητοποιημένος για πώς και πότε πρέπει να τα δίνεις. Οπως είδες όμως, ΟΛΟΙ θεωρούν σαν βάση την πρόληψη, που σημαίνει σωστή διατροφή και διαχείριση .
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όσο και αν φαίνεται περίεργο δε νομίζω βα έχω θέμα στο να πιάσω το πουλακι και να βάλω σταγόνες στα μάτια ή στο σβέρκο, ή να βάλω κάποιο σπρέι. Τα νύχια όμως με αγχώνουν λόγω της πιθανής αιμορραγίας.
Κάθε φορά που πιάνω τα πουλιά το κάνω και πιο εύκολα.
Όσον αφορά την διατροφή έχω επιλέξει καλές συσκευασμενες τροφές σαν βάση και προσπαθώ να φτιάξω όσο καλύτερα μπορώ το πρόγραμμα σχετικά με τα λαχανικά, φρούτα και έξτρα σπόρους.
Δίνω επίσης ακόμα την πολυβιταμινη όπως λένε οι οδηγίες της.
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας!
Μαθαίνω πολλά με σκοπό την όσο καλύτερη διαβίωση των φίλων μας!
 
Για το Betadin μου το είπανε ακόμα δεν έχω βάλε 2-3 σταγόνες στην μπανιέρα.
Στην μπανιέρα καλύτερα να χρησιμοποιείς (σποραδικά) ORO - BATH.
 
Αν αυτό δεν αλλάξει, αν δεν αποκτήσεις ευχέρεια και αυτοπεποίθηση όσον αφορά την επαφή με τα πουλιά δεν έχει βάρος η όποια απάντηση. Αν δεν μπορείς να κόψεις τα νύχια πως θα πιάσεις το πουλάκι να βάλεις μια σταγόνα Πουλμοσάν στο σβέρκο ή έναν ψεκασμό με Effipro ; Πώς θα βάλεις λίγο Tombrex σ' ένα μάτι, πως θα περάσεις Μπεταντίν τα πόδια σε περίπτωση ευλογιάς ή Epithol σε περίπτωση ακάρεων; Πως θα ελέγχεις κάθε ένα-δυο μήνες το λίπος του πουλιού ώστε να έχεις γνώση για το εάν ταΐζεις σωστά ;Το να έχεις αυτά τα ολίγα στο ράφι σου μαζί με μια αντιβίωση ευρέως φάσματος και μια συσκευασία ασβεστίου , δεν είναι έγκλημα φυσικά, αν μάλιστα είσαι συνειδητοποιημένος για πώς και πότε πρέπει να τα δίνεις. Οπως είδες όμως, ΟΛΟΙ θεωρούν σαν βάση την πρόληψη, που σημαίνει σωστή διατροφή και διαχείριση .
Καλησπέρα. Υπάρχουν πουθενά στο φόρουμ οδηγίες για το πως γίνονται όλα αυτά που περιγράφεις; Δλδ πως πιάνουμε το πουλάκι για να του κόψουμε τα νύχια, να του δώσουμε φάρμακο με σύριγγα κλπ; Σκέφτομαι να φτιάξω ένα βιντεάκι για το πως γίνεται το τελευταίο, αλλά αν υπάρχει ήδη κάτι να ξέρω να μην μπω στον κόπο. (Βέβαια, δεν έχω ακόμα πουλάκι γιατί χθες έχασα το καναρινάκι μου.)

Ακόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω ποια αντιβίωση είναι ευρέως φάσματος και σε τι δοσολογία χορηγείται στα καναρίνια.
 
Στο ποστ του ο @mgerom πιο πάνω λέει και ότι πρέπει να έχεις γνώσεις για το πως και πότε πρέπει να δίνεις το οποίο φάρμακο.

Δεν έχει νόημα να αναφέρονται φάρμακα και δοσολογίες για.γενικη χρήση.
 
Εγώ ως κάτοχος μιας καρδερίνας και ενός καναρινιού έχω baycox για κοκκιδια, erythromicin σκόνη και κρέμα betadine για ευλογία, κλασσικά Aviomycine για βακτηριακες λοιμώξεις και καλού κακού ένα tainiazine για σκουλήκια και λοιπά να βρίσκεται μπας και... το θέμα είναι ότι όλα αυτά τα έχω γιατί ο κύκλος μου αποτελείται από ειδικούς, πατέρας μικροβιολογος με 20 χρόνια εμπειρίας στη παθολογία των πτηνών και ένα φοβερό κτηνίατρο/πτηνιατρο με μεταπτυχιακό πάνω στα πτηνά, Άρα η γνώμη μου απέναντι στα σκευάσματα είναι ότι για να τα έχεις πρέπει να γνωρίζεις κάποια πράγματα και να έχεις βιώματα τα οποία σε κάνουν να εκτιμάς μια κατάσταση, στη δική σου περίπτωση αυτό που μπορείς να κανεις είναι να πας το Χ.Ψ πουλάκι κατευθείαν στον γιατρό και θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα, μετά λογικά θα σου μείνουν τα σκευάσματα και θα μπορείς να τα δώσεις πιο εύκολα σε περίπτωση που διαγνωστεί με το ίδιο πρόβλημα ξανά 😁
 
Δεν είναι σίγουρο ότι θα κερδίσεις χρόνο αν δοκιμάσεις φάρμακο ..Καλό είναι να βρεις ένα πτηνιατρο που γενικά ξέρεις ότι αν τον καλέσεις θα είναι διαθέσιμος άμεσα για έκτακτο γεγονός.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top