Διατροφή Ποια σκευάσματα περιέχουν βήτα-καροτίνη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rainbow
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βήτα Καροτίνη έχουνε:

Καρότα, Τομάτες, Πιπεριά, σπανάκι, πορτοκάλι και Μπρόκολο.

Η Βήτα Καροτίνη είναι προ-Βιταμίνη και γίνεται μέσα στο σώμα Βιταμίνη A.
 
Ο γιατρός Γιώργος Λιαδάκης, έγραψε άρθρο για την υγεία της ανθρώπινης καρδιάς και μεταξύ άλλων αναφέρει:"Αποφύγετε τα (πολλά) αντιοξειδωτικά συμπληρώματα διατροφής. Η βιταμίνη Α, η β-καροτίνη και η Ε, σε υψηλές ποσότητες, θεωρείται ότι αυξάνουν τον κίνδυνο πρόωρου θανάτου."

(Δες: .::😛REVENTION:::.)

Αν η β-καροτίνη θεωρείται (σε μεγάλη δόση) επικίνδυνη για τον άνθρωπο, για τα πουλάκια τι είναι;
 
Τα σκευάσματα που χρησιμοποιώ εγώ: Quikon intensive περιέχει Κανθαξανθίνη + βιταμίνες Quikon Beta Carotene Περιέχει Β καροτίνη + Βιταμίνες. Τα χρησιμοποιώ για τις καρδερίνες μόνο κατά την αναπαραγωγή και στην πτερόρροια. Τα χορηγώ στην αυγοτροφή ταυτόχρονα στην δοσολογία που δίνει η εταιρεία. Για τα κόκκινα καναρίνια χορηγούνται 40 μέρες μετά τη γέννηση των νεοσσών για να μην βαφτούν οι οδηγοί των φτερών (όταν πρόκειται για διαγωνισμούς) ΠΡΟΣΟΧΗ στην υπερδοσολογία γιατί προκαλούν προβλήματα στο συκώτι. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν τις χορηγώ στο νερό για να μην αναγκάζω τα πουλιά να πάρουν παραπάνω χρωστική. Στη φύση τα πουλιά όπως οι καρδερίνες κατά την πτερόροια τρέφονται πολύ διαφορετικά από ότι στην αιχμαλωσία και με ζωντανές τροφές οπότε λογικό είναι να παίρνουν τα χρώματά τους πολύ καλύτερα. Οι τροφές που δίνουμε μπορούν να αναπληρώσουν μέχρι ένα σημείο το κόκκινο χρώμα οπότε Δημήτρη αν δεν έχεις ως σκοπό σου τους διαγωνισμούς ούτε εγώ βρίσκω λόγο να χορηγήσεις σκευάσματα. Τουλάχιστον περιόρισέ τα στα μικρά και στην περίοδο της πτερόροιας. Κανονικά χρειάζεται χορήγηση όλο το χρόνο για να μην παρουσιάζει ανομοιομορφίες το χρώμα του πτερώματος αλλά προσωπικά φοβάμαι να το κάνω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lee
Δινω καροτο και πορτοκαλι, εγω θελω να σταθω στο αρθρο για το βαψιμο, λεει οτι για να εχεις καλα αποτελεσματα χρειαζεται μιση καταξανθινη και μιση βητα-καροτινη, γι αυτο ειπα μηπως υπαρχει καποιο σκευασμα βητα καροτινης

Τα σκευασματα της bogena και της cede τι χρωστικη ειναι; Το can-tax της orlux ειναι καταξανθινη το λεει και η ονομασια, το quikon δυσκολα θα το βρω, εκτος και παω στο pet shop τους

Εγω θελω λιγη χρωστικη να προσθετω γιατι εχω 2 πουλια ειναι πορτοκαλι,θελω να τα κανω κοκκινα χωρις να επιβαρυνω την υγεια τους
 
Aυτό θα γίνει στην πτερόρροια Δημήτρη, δεν μπορείς ενωρίτερα.
Και τότε δεν θα βαφτούν οι οδηγοί (φτερούγες -ουρά)
γιατί δεν αλλάζει το πουλί αυτά τα φτερά.
 
Δημήτρη για δυό πουλιά δεν αξίζει να πάρεις συμπλήρωμα σε σκόνη σαν αυτό του quiko. Ο δοσομετρητής πάει με το κιλό στην αυγοτροφή οπότε θα χρησιμοποιήσεις ελάχιστο και το υπόλοιπο θα το πετάξεις. Η Cede έχει αυγοτροφή για κόκκινα και πιστεύω για την περίπτωση των 2 πουλιών είναι το ιδανικό. Δεν ξέρω αν συνδυάζει Βκαροτίνη και Καταξανθίνη αλλά τόσο πολύ το ψάχνουν μόνο αυτοί που πάνε σε διαγωνισμούς. Τα πουλιά θα βελτιωθούν και χωρίς την παράλληλη χορήγηση και των δύο στοιχείων. Εκτός αυτού είναι και το πλέον ακίνδυνο και σε συνδυασμό με τροφές που έχουν καροτινοειδές θα έχεις αποτέλεσμα. Αν θελήσεις πάντως να χρησιμοποιήσεις του quiko και βρεθείς Θεσ/νίκη πάρε 1 κιλό καλή επώνυμη αυγοτροφή και πέρνα για καφέ να φτιάξουμε το μείγμα. Εμένα μου περισσεύει έτσι κι αλλιώς γιατί την χρησιμοποιώ για 5-6 πουλιά μόνο.
 
Back
Top