Διατροφή Ποια συσκευασμένη τροφή να πάρω για το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν, έχω δυο καναρίνια εναμιση και δυο χρονων, αρσενικα και θελω να παιρνω μια συσκευασμένη τροφη.
Μεχρι τωρα ειχα χυμα VerseLaga απο εμπιστο πετ σοπ.
Σκεφτόμουν να συνεχισω με την VerseLaga αλλα και καμια αλλη εξισου καλη αν μου πειτε δεν με πειραζει.
Συχνα βλεπω την Vitacraft και την Vinci ειναι καλες ή οχι;
Επισης επειδη αυτη στο πετ σοπ κοντα μου δεν εχει και πρεπει να της πω συγκεκριμενα ποιες θελω. Μπορειτε να μου πειτε εσεις ποια ειναι η καταλληλη;
Ευχαριστω
 
Όσες μάρκες μειγμάτων ανέφερες θεωρούνται πολύ καλές, όπως το ίδιο καλά είναι και μείγματα άλλων επώνυμων εταιρειών. Το ποιο μείγμα σου ταιριάζει, αρέσει και έχει αποτέλεσμα στα πουλιά μας πρέπει να το "παλέψουμε" και να το βρούμε μόνοι μας. Συνήθως ποτέ δεν αφήνουν κάποιο μείγμα που μας καλύπτει απλά και μόνο για να δοκιμάσουμε ένα άλλο που το είδαμε να χρησιμοποιείται από "φίλους".
Βασικότερο όλων Αθηνά είναι να γνωρίζουμε την θρεπτική αξία του κάθε σπόρου και τι ακριβώς προσφέρει στο πτηνό μας.
Τροφή λοιπόν για διάβασμα (βλέπω έχεις όρεξη και δε βαριέσαι) θα βρεις εδώ Οι σπόροι και η θρεπτική τους αξία • PetBirds
Αν έχεις όρεξη για περισσότερο έρευνα θα διαβάσεις εδώ Οι πιο κοινές διατροφικές ελλείψεις των πτηνών • PetBirds εδώ Διατροφή σποροφάγων πουλιών • PetBirds κι εδώ Διατροφη καναρινιων, προιοντα που χορηγουμε και ποια τα οφέλη • PetBirds
Στο μείγμα σπόρων που έχεις στα χέρια σου μπορείς να διακρίνεις τους σπόρους που έχει μέσα... αν όχι διαβάζοντας εδώ θα βοηθηθείς... Τι σπορους περιεχει αυτο το μειγμα; • PetBirds
Ρίξε και μια ματιά εδώ... ΜΑΝΙΤΟΒΑ canary best premium • PetBirds
Έχεις αρκετό διάβασμα... Περιμένουμε ρωτήσεις... καλή δύναμη!
 
ευχαριστω πολυ, φυσικα και θα τα διαβασω, παντως απο οσο γνωριζω αυτη η τροφη που εχω εχει μεσα : ασπουρι, καναβουρι, λιναροσπορο, βρωμη, νιζερ και κατι μικρα μπαλακι σαν περιλλα αλλα μαυρα. επισης του δινω κεχρι σενεγαλης και στην πτεροροια περιλλα. Σημερα ρωτησα για κια και καμελινα αλλα δεν ειχε.

μηπως ειναι αυτο το ρουπσεν;
 
μολις τα διαβασα ολα. Ναι οντως ειναι το ρουπσεν.
μαλλον την μανιτομπα θα παρω αλλα πρεπει να δινω και κατι αλλο εξτρα για να εχει το πουλι οτι χρειαζεται;
του δινω ηδη οπως ειπα κεχρι σενεγαλης καμια φορα, την σπιτικη αυγοτροφη της alicedros (κουακερ-φρυγανια-ριγανη-δυοσμο-θυμαρι-βασιλικο) αλλα στην δικια μου πιο ξηρη μορφη. αυγο μια φορα την εβδομαδα. Παντα αμμο απο σπασμενα κοχιλια μαζι με σουπιοκοκαλο (το οποιο δεν τιμαει) και κρεμαω και στικ, ομως δεν τα τρωει απλα παιζει μαζι τους και πιστευω πως ετσι δεν πειραζει αν ειναι σε καθημερινη βαση μεσα στο κλουβι. Βεβαια συνηθως τα βαζω βδομαδα παρα βδομαδα. Δινω συχνα μηλο, μπροκολο, καροτο και αμα πεσει στα χερια μου καμια πιπερια ή κατι αλλο που κανει να φαει του το δινω
 
αλλα πρεπει να δινω και κατι αλλο εξτρα για να εχει το πουλι οτι χρειαζεται;
Τα μείγματα αυτά συνήθως εμπεριέχουν όλα όσα τα πτηνά χρειάζονται, ανάλογα φυσικά στην εποχή. Επιπρόσθετοι σπόροι θα χρειαστούν στην αναπαραγωγή, γαλουχία και στην πτερόρροια, όπου λίγοι επιπρόσθετοι σπόροι σε Σπόρος Chia – Παρουσίαση, Χαρακτηριστικά • PetBirds perilla, και βρώμη αποφλοιωμένη θα τα βοηθήσει.
[QUOTE="Athinag, post: 241319, member: 19142]του δινω ηδη οπως ειπα κεχρι σενεγαλης καμια φορα, την σπιτικη αυγοτροφη της alicedros (κουακερ-φρυγανια-ριγανη-δυοσμο-θυμαρι-βασιλικο) αλλα στην δικια μου πιο ξηρη μορφη. αυγο μια φορα την εβδομαδα. Παντα αμμο απο σπασμενα κοχιλια μαζι με σουπιοκοκαλο (το οποιο δεν τιμαει) και κρεμαω και στικ, ομως δεν τα τρωει απλα παιζει μαζι τους και πιστευω πως ετσι δεν πειραζει αν ειναι σε καθημερινη βαση μεσα στο κλουβι. Βεβαια συνηθως τα βαζω βδομαδα παρα βδομαδα. Δινω συχνα μηλο, μπροκολο, καροτο και αμα πεσει στα χερια μου καμια πιπερια ή κατι αλλο που κανει να φαει του το δινω[/QUOTE]
Δεν μπορώ να βρω κάτι που να απουσιάζει από τη διατροφή του όσο κι αν ψάχνω.
Το ζητούμενο είναι να προσέξουμε την υπερβολή γιατί πολλές φορές έχει τα ίδια ή παρόμοια αποτελέσματα με την αμέλεια...
Μια και είμαστε ακόμη στην διατροφή ρίξε και μια ματιά στο ποστ αυτό Prestige prenium • PetBirds
 
στο ΜΑΝΙΤΟΒΑ canary best premium • PetBirds ο χρηστης mgerom λεει:
"Οταν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΤΑΙΖΕΙΣ όλα είναι πιθανά. Επειδή η διατροφή στα πουλιά συντροφιάς που ζούν σε μικρούς χώρους είναι ένα απο τα κυριότερα σημεία της εκτροφής τους, καλόν είναι να γνωρίζουμε τι ακριβώς τους παρέχουμε. Ετσι μπορούμε να κάνουμε και τις διορθώσεις μας σε περιπτώσεις αδυναμίας ή υπερβολικού πάχους και μάλιστα ανάλογα τις εποχές. Η δική μου γνώμη είναι : 1) μείγμα σπόρων 2) αυγό ή αυγοτροφή 3) σπόροι υγείας 4) βιταμίνες 5) μέταλλα, ιχνοστοιχεία να δίδονται αυτοτελώς και χωριστά για να υπάρχει γενικότερος έλεγχος αλλά και γνώση του τί καταναλώνει κάθε πουλί."

αυτο το treaht δεν το καταλαβα και πολυ και με εβαλε σε σκεψεις γιατι συμφωνω απολυτα με την αποψη οτι πρεπει να ελενχουμε και να γνωριζουμε τι τρωνε τα πουλακια μας, ομως, οπως σχολισα στο αντιστοιχο θεμα μου εχουν πει πως αυτη η τροφη καλυπτει τα παντα. Δεν νομιζω πως ειναι δυνατον ενα μειγμα σπορων να τα καλυπτει ολα!
σιγουρα αν παρω αυτην την τροφη, θα συνεχισω να δινω οτι και τωρα, αυγο, λαχανικα, φρουτα, απλα αυτο για τα μεταλλα, τις βιταμινες...

διαβασα για ψευδαργυρο που χρειαζονται τα αρσενικα, οτι υπαρχει στους ξεφλουδισμενους σπορους ηλιανθου ή σιταριου και για μαγγανιο στους σπορους ολικης αλεσεως. χρειαζεται δηλαδη να δινω και αυτους τους σπορους ξεχωριστα;

πολλοι φιλοι, οπως και αυτος απ τον οποιο πηρα τα καναρινια μου λενε πως ειχαν καναρινια και οι ιδιοι και απλα δεινανε τροφη και νερο. Διαφωνω γαιτι εχει αποδεικτει και απο εμενα και απο αλλους στο φορουμ πως τα πουλια ειναι υγιεστατα αν προσεχεις τι τρωνε. Δεν θελω να κανω υπερβολες, απλα θελω να εχει οτι χρειαζεται.

επισης, δεν ενδιαφερομαι για αναπαραγωγη σε κανενα απο τα δυο καναρινια, τουλαχιστον οχι τωρα. αρα απλα θα εχω την σταθερη τροφη και θα αυξανω ή θα μειωνω την ποσοτητα των εξτρα σπορων;

δεν αναφερα και πιο πανω πως του δινω και αυγοτροφη του εμποριου οταν δεν εχω σπιτικη

ειχα ξεκινησει το καναρινι με versele laga premium και νομιζα πως αυτη συνεχιζα να δινω, βεβαια ποτε δεν ρωτησα ποια versele laga ηταν αυτη που επερνα, διαβαζωντας ειδα πως εχει διαφορες
 
Αθηνά υπάρχουν ανάγκες σε όλα τα ιχνοστοιχεία, βιταμίνες κλπ... Με τα πολυβιταμινούχα σκευάσματα θεωρώ πως καλύπτονται.
Έχεις δίκιο για τα μείγματα. Δεν καλύπτει ένα... όλες τις εποχές..
Για τα υπόλοιπα... μέτρο σε όλα...
 
ναι σωστα, παν μετρον αριστον!
πολυβιταμινουχα συσκευασματα; αυτα που μπαινουν στο νερο τους;
 
Αθηνά μου πραγματικά μπράβο σου που έχεις μόνο δύο καναρινάκια και δεν αρκείσαι στο χύμα τροφή και νερό! Χαίρομαι όταν βλέπω και γνωρίζω (έστω και διαδικτυακά) ανθρώπους σαν και σένα, που αγαπούν τόσο πολύ τα κατοικίδια τους και ψάχνονται συνεχώς να τους προσφέρουν και κάτι παραπάνω! :D

του δινω ηδη οπως ειπα κεχρι σενεγαλης καμια φορα, την σπιτικη αυγοτροφη της alicedros (κουακερ-φρυγανια-ριγανη-δυοσμο-θυμαρι-βασιλικο) αλλα στην δικια μου πιο ξηρη μορφη. αυγο μια φορα την εβδομαδα. Παντα αμμο απο σπασμενα κοχιλια μαζι με σουπιοκοκαλο (το οποιο δεν τιμαει) και κρεμαω και στικ
Αν βάζεις και αυγό στην αυγοτροφή που κάνω εγώ, δεν νομίζω πως χρειάζεται να δίνεις και βραστό αυγό από την στιγμή που βάζεις βραστό αυγό στην αυγοτροφή! 😉 Τα στικς να μην τα δίνεις είναι πολύ παχυντικά..

Θα σου πω εγώ την κάνω (δεν λέω πως η διατροφή τους είναι τέλεια, ούτε σε συμβουλέυω να την ακολουθήσεις) αν και ψάχνομαι και εγώ ακόμα στο θέμα της διατροφής! Αυγοτροφή την δίνω όλο το χρόνο με την συχνότητα που πρέπει ανά εποχή, λαχανικά (μπρόκολο, καρότο, κουνουπίδι, σπανάκι, μελιτζάνα, πιπεριά, ζοχό) και φρούτα (βασικά μήλο και σπανιότερα αχλάδι, σταφύλι και το καλοκαιράκι λίγο καρπουζάκι) τα δίνω όλο το χρόνο αρκετά συχνά, δηλαδή 2-3 φορές, αλλά στην πτερόρροια, στην προετοιμασία για αναπαραγωγή και τον απογαλακτισμό των νεοσσών (μετά την 10η μέρα) δίνω σχεδόν καθημερινά γιατί τότε χρειάζονται πολλές βιταμίνες και ιχνοστοιχεία! Από τροφή έχω καταλήξει στην MANITOBA που τους αρέσει πολύ και δεν έχει μπισκοτάκια, αλλά 2 φορές την εβδομάδα τους δίνω ένα μείγμα από έξτρα σπόρους (κία, καμελίνα, περίλλα λευκή, βρώμη, γαιδουράγκαθο ή αγκάθι Μαρίας, και λιναρόσπορο/κανναβούρι δίνω το χειμώνα λίγο όμως) σε ξεχωριστές αυγοθήκες. Επίσης, στην προετοιμασία, στην πτερόρροια και στον απογαλακτισμό των νεοσσών φτιάχνω βλαστωμένους σπόρους (Bλαστωμένοι σπόροι, μια "βόμβα" ενέργειας • PetBirds ) και τους δίνω, προσφέρουν πολλά καλά που τα χρειάζονται σε αυτές τις περιόδους. Τέλος, 1-2 φορές το μήνα δίνω στο νερό μηλόξυδο (όχι στην προετοιμασία γιατί εμποδίζει την απορρόφηση ασβεστίου), η αναλογία είναι σε 30ml νερό, μια σταγόνα βιλογικού μηλόξυδου, και μια φορά τον μήνα τους φτιάχνω τσαγάκι (Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση • PetBirds και τους δίνω για 2-3 μέρες. Μηλόξυδο μπορείς να βάζεις και στο νεράκι, όπως και ξύδι, για να μην πηγαίνουν τα εξωπαράσιτα! 😉 Βιταμίνες υδατοδιαλυτές γενικότερα αποφεύγω γιατί πειράζουν το συκώτι. Στην προετοιμασία δίνω 1-2 φορές την εβδομάδα και στην πτερόρροια 3 φορές την εβδομάδα. Οι βιταμίνες όμως είναι απαραίτητες μετά από θεραπεία με αντιβίωση! Όπως και το LiviFerm!

Ξαναλέω η διατροφή που τους κάνω δεν είναι τέλεια ούτε λέω πως πρέπει να τη ακολουθήσεις, αλλά έχω καταλήξει σε αυτή μετά από πολλά χρόνια ψαξίματος και ρωτώντας φυσικά! Φυσικά και υπάρχει περιθώριο βελτίωσης και φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος που τους δίνω όλα αυτά! Γενικότερα το καλύτερο είναι εχθρός του καλού! Να ξέρεις συνεχίζω να ψάχνομαι και να ρωτάω... Δεν εφησυχάζομαι ποτέ.. 😛
 
ευχαριστω πολυ που τα εγραψες αναλυτικα :) δεν νομιζω πως υπαρβαλεις, απλα προσεχεις για να εχεις :)

τα στικ οπως ανεφερα δεν τα τρωει, απλα ξινει το ραμφος του και παιζει με τα ποδια του. αμα τα ετρωγε δεν θα του τα εβαζα.

στην αυγοτροφη δεν βαζω αυγο καθολου. Βασικα αυτο που κανω ειναι να δινω μειγμα λαχανικων με κουακερ, φρυγανια, ριγανη, δυοσμο, θυμαρι, βασιλικο και σπασμενο τσοφλι απο 1,5 αυγο καθε φορα. το αυγο το δινω χωρια γιατι του αρεσει ετσι πιο πολυ.

τωρα θα σταματησω σιγα σιγα την τροφη που εχω και θα αρχιζω με μανιτομπα. με ενδιαφερει πολυ αυτο που κανεις με τους σπορους. Οταν λες σε ξεχωριστες αυγοθηκες τι εννοεις; Το καθε ενα ξεχωριστα; και τα αφηνεις στο κλουβι μεχρι να τα φαει;

για το τσαι και εγω το ειχα σκεφτει. εχω φλαμουρι ή φασκομηλο δεν ειμαι σιγουρη τι απο τα δυο ειναι. Πειραζει. Αν του βαλω θα ειναι σαν να πινω εγω το τσαι; ιδια προετοιμασια απλα κρυο; και πρεπει να εχω και ξεχωριστα νερο, σωστα;
 
στην αυγοτροφη δεν βαζω αυγο καθολου. Βασικα αυτο που κανω ειναι να δινω μειγμα λαχανικων με κουακερ, φρυγανια, ριγανη, δυοσμο, θυμαρι, βασιλικο και σπασμενο τσοφλι απο 1,5 αυγο καθε φορα. το αυγο το δινω χωρια γιατι του αρεσει ετσι πιο πολυ.
😀 Αθηνά μου καλά κάνεις αλλά χωρίς αυγό δεν λέγεται αυγοτροφή! 😛 Σε πειράζω! Απλά δίνοντας και αυγό και παραλλαγή αυγοτροφής βάζεις σε πιο πολύ μπελά τον εαυτό σου! Αλλά αν έτσι τους αρέσει καλύτερα και έχεις και το χρόνο να το κάνεις μπράβο σου! 😉

τωρα θα σταματησω σιγα σιγα την τροφη που εχω και θα αρχιζω με μανιτομπα. με ενδιαφερει πολυ αυτο που κανεις με τους σπορους. Οταν λες σε ξεχωριστες αυγοθηκες τι εννοεις; Το καθε ενα ξεχωριστα; και τα αφηνεις στο κλουβι μεχρι να τα φαει;
Εγώ βάζω λιναρόσπορο, κία, καμελίνα, κτλ κτλ σε μία αυγοθήκη όλα μαζί! Μέσα σε δύο μέρες τα έχουν φάει όλα τα λυσσάρικα! Αλλά δεν τους βάζω κάθε μέρα.. Ανανεώνω 2 φορές την εβδομάδα. Ίσως στην προετοιμασία και στην πτερόροια να τους τα δίνω πιο συχνά! 😉

για το τσαι και εγω το ειχα σκεφτει. εχω φλαμουρι ή φασκομηλο δεν ειμαι σιγουρη τι απο τα δυο ειναι. Πειραζει. Αν του βαλω θα ειναι σαν να πινω εγω το τσαι; ιδια προετοιμασια απλα κρυο; και πρεπει να εχω και ξεχωριστα νερο, σωστα;
Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση • PetBirds -> εδώ γράφει πως γίνεται το τσάι! Εγώ βάζω ρίγανη, δυόσμο, γλυκάνισο (αποξηραμένα όλα) και χαμομήλι (αυτό που πίνουμε εμείς! 😉 ). Βάζω από ένα κουταλάκι το καθένα στο μπρίκι με νερό και ανακατεύω. Σβήνω το μπρίκι λίγο πριν βράσει και βάζω πάνω στο μπρίκι χαρτί κουζίνας με λάστιχο για να μην φύγουν όλα τα καλά του τσαγιού! Το αφήνω να κρυώσει και μέσα σε ένα μεγάλο μπουκάλι ρίχνω το τσάι (φυσικά στημένο) που έφτιαξα και διαλύω και 4 κούπες νερό (όσα υλικά βάλεις, τόσες κούπες νερό θα προσθέσεις μετά! 😉 ). Το ανακατεύω και έτοιμο!
 
ευχαριστω πολυ :) θα το δοκιμασω!

με το νερο τι γινεται; θελει να εχει μεσα και ξεχωριστη ποτιστρα με καθαρο νερο ή οχι;
 
ναι, τωρα που θα δωσω το τσαι (εγινε πολυ καλο, περιμενω να του το βαλω αυριο πρωι πρωι :) ) θα πρεπει να εχω ξεχωριστα καθαρο νερο;

ισχυει το ιδιο και για το μηλοξυδο;

στο σκετο ξυδι, τι αναλογιες ισχυουν; Εκει απο οτι καταλαβαινω δεν μπαινει καθαρο νερο χωρια, ε;
 
Το τσάϊ το δίνεις αντί νερού, δεν χορηγείς ξεχωριστά σκέτο νερό.
Το ίδιο ισχύει και για το μηλόξυδο, ρίχνεις σταγόνες στο νερό που είναι να πιουν. Σκέτο ξύδι δεν δίνουμε εκτός μπορεί να ψεκάσουμε το πτέρωμα με νερό που έχουμε προσθέσει μερικές σταγόνες σκέτου ξυδιού.
 
Ό,τι σου είπε η Μαρία! Το ξύδι το είπα για το μπάνιο! Αν ρίξεις λίγο στο νερό που θα κάνουν μπάνιο, διώχνει τα εξωπαράσιτα! 😉
 
Back
Top