Φροντίδα Ποια τα κόλπα για να μη με φοβούνται τα lovebirds μου;

pommerouge

PB Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2008
Μηνύματα
308
Πόλη
Αθήνα
από όταν τα έχω αγοράσει πριν 3 χρονια, από την πρώτη στιγμή φοβουντουσταν γενικά τον άνθρωπο και εκείνη μου είχε πει τότε ότι επειδή είναι ζευγάρι θα με γραφουν κιόλας τώρα που σκέφτομαι να ξεκινήσω την διαδικασία αναπαραγωγής και γενικά τα έχω στο δωμάτιο μου μαζί με το καναρίνι (σε άλλο κλουβί) και την κουνελιτσα αλλα και πάλι με φοβούνται και αυτό με στεναγχωρει δεν πρόκεται να με συνηθίσουν ποτε, sorry για ορθογραφικά λάθη αλλα είμαι από καναδά
 
Όταν λες σε φοβούνται τι εννοείς; Σε βλέπουν και χτυπιούνται ή απλά δεν έρχονται να φάνε από το χέρι σου. Το να σε βλέπουν και να χτυπιούνται ή να προσπαθούν να κρυφτούν δεν είναι φυσιολογικό μετά από τρία χρόνια. Ασχολείσαι καθόλου μαζί τους; Κάθεσαι αρκετά στο χώρο που τα έχεις για να σε συνηθίσουν;
 
όταν με βλέπουν δεν τρέχουν πανικόβλητα, απλά όταν πάω να τους βάζω το φαγητό τους αυτά κάθονται στο πάνω πάνω κλαδάκι και όταν πάω για να δώσω κάτι πχ μαρουλάκη με το χέρι kourniazontai σε μια γωνια και δεν ξέρω τι να κάνω για να μην με φοβούνται, τα έχω βγάλει και στο δωμάτιο 4 φορες αλλα θεώρησα να μην το ξανά κάνω γιατί φοβάμαι μην τραυματιστούν από το φόβο τους η την λάθος πτήση τους.
 
Το να μην τρώνε από το χέρι σου και η συμπεριφορά που περιγράφεις γενικότερα δεν είναι τόσο ασυνήθιστη για Lovebirds. Δεν μου είπες πόσο χρόνο περνάς μαζί τους. Πάντα εξαρτάται στο πουλί όταν το εκπαιδεύουμε σε μεγάλη ηλικία. Μπορεί και να μην δεχτούν να φάνε από το χέρι σου. Αν ασχολείσαι 1-2 ώρες τη μέρα μαζί τους και δεν έχουν ημερέψει ακόμη τότε το πιο πιθανό είναι να μην έρθουν πιο κοντά σου. Όταν λέω να ασχολείσαι εννοώ να κάθεσαι κοντά στο κλουβί, να τους μιλάς και να τους προσφέρεις κατά διαστήματα κάτι που τους αρέσει πολύ. Όταν τους προσφέρεις κάτι θα πρέπει να έχεις το χέρι σου ακίνητο ώστε να έρθουν αυτά σε σένα και να μην προσπαθείς να τα πλησιάσεις εσύ με το χέρι σου. Επίσης να τους μιλάς συνεχώς, ο ήχος της φωνής σου τα ηρεμεί, ενώ η απόλυτη ησυχία τα ανησυχεί. Στη φύση απόλυτη ησυχία κυριαρχεί μόνο όταν εμφανίζεται κάποιο αρπαχτικό οπότε και λουφάζουν και κρύβονται όλα τα πουλιά. Αν μέχρι τώρα τα πλησιάζεις με αυτόν τον τρόπο τότε δεν νομίζω να φάνε από το χέρι σου. Θέλει υπομονή πάντως και συνεχόμενες προσπάθειες, δηλαδή όχι να προσπαθείς 3-4 μέρες και μετά να τα αφήνεις για καμιά εβδομάδα. Λίγες ώρες καθημερινά χωρίς να μεσολαβούν διακοπές για να γίνει ρουτίνα για τα πουλιά η παρουσία σου.

Στην αρχή προσπάθησε να τους προσφέρεις τη λιχουδιά έξω από το κλουβί ανάμεσα από τα κάγκελα. Νοιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια όταν δεν έχεις το χέρι σου μέσα. Ελπίζω να βοήθησα κάπως. 🙂
 
Γειά! Χρόνια πολλά με υγεία! Να κάνεις υπομονή και να τα αγαπάς κι ας μην σε πλησιάζουνε. Εγώ εχω δύο κοκατιλ, ζευγάρι, όχι πολύ καιρό δύο μήνες. Μου είπανε κι εμένα οτι είναι ζευγάρι και δύσκολα θα με πλησιάσουν,τι να κάνουμε όμως! Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι έχουνε αρχίσει να έρχοντα όταν τους δίνω μήλο ή καρότο. Για να τα χαιδέψω βέβαια ούτε λόγος!☹Αγαπάμε τα πουλάκια μας με τα ελλατώματα τους!
 
Mην ανησυχεις και εγω εχω το ιδιο προβλημα.Βεβαια 2 μηνες τα εχω. Δεν πειραζει θα κανουμε υπομονη. Που θα παει καποια στιγμη θα ερθουν κοντα μας. Πιστευω οτι νιωθουν την αγαπη μας..
 
Back
Top