Αναπαραγωγή Ποια τα πλεονεκτήματα της χρήσης πλαστικών αυγών στην αναπαραγωγή;

Όταν κάποιος χρησιμοποιεί πλαστικά αυγά ο λόγοι είναι αρκετοί αλλά ο βασικότερος ένας. Να επιτύχει μια συγχρωνισμένη εκκόλαψη νεοσσών. Κάτι τέτοιο μειώνει την θνησιμότητα στην φωλιά λόγου του ότι όλοι οι νεοσσοι έχουν ίσο μέγεθος και έτσι οι γονείς δεν δίνουν προτεραιότητα στους μεγαλύτερους (που το ζητάνε και πιο επίμονα). Επίσης κάποιος μπορεί να θέλει να τα προστατέψει και έτσι τα μαζεύει προκειμένου να μην τα σπάσουν πχ οι γονείς λόγω απειρίας. Όταν έχουμε όμως και ένα νεοσσο, ή δύο, στην φωλιά τα πλαστικά αυγά χρησιμοποιούνται και ως βοηθητικό στήριγμα για τις πρώτες μέρες τις ζωής τους κάτι το οποίο ελαττώνει τις πιθανότητες μιας ανώμαλης ανάπτυξης των ποδιών τους ή κάτι σχετικό. Αυτά κυρίως. Τα υπόλοιπα μέλη ίσως σου αναφέρουν κι άλλες χρήσεις τους.
 
Ευχαριστω, ομως στην αναπαραγωγη σε εξωτερικο χωρο τι γινεται;
Δεν αλλάζει κάτι, ισχύουν τα προαναφερθέν. Κατά την γνώμη μου πάντα. Τώρα κάποιος άλλος ίσως σου πει κάτι διαφορετικό.
 
Ευχαριστω και παλι, αν και απο οτι καταλαβα δεν ειναι απαραιτητο σε μια ερασητεχνική εκτροφη. Παντος αν ποτέ στο μελλον ασχοληθω επαγγελματικα θα προτιμισω αυτην την μεθοδο
 
Κωστα δεν ειναι θεμα ερασιτεχνικης ή επαγγελματικης εκτροφης.
Ειναι αν θελεις να αφησεις την φυση να λειτουργησει εν μερει μονη της με τις πιθανοτητες να ειναι κατα του πιο αδυναμου ή να δωσεις ισες ευκαιρίες στους νεοσσους να επιζησουν.
 
Μεχρι στηγμης δεν ειχα καποιο προβλημα, ολα μου πηγαιναν κατ' ευχην, αλλα δεν εχω εμπειρια απο πολλες αναπαραγωγες.Ακομα, οταν ασχοληται καποιος επαγγελματικα με την εκτροφη καναρινιων εχει περισοτερες πυθανοτητες να συναντησει καποιο αντιστοιχο προβλημα.Αρα καλο ειναι να προνοησει...
 
Back
Top