Διατροφή Ποια τροφή είναι καλή για καναρίνια γλόστερ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης angelo70
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορείς να αγοράσεις κάποια τροφή που να λέει πάνω ότι είναι για καναρίνια εμφάνισης.
Τέτοια βγάζει η King πχ.
Αλλά και κάποια άλλη να πάρεις δεν πειράζει, αρκεί να είναι συσκευασμένη και όχι χύμα.🙂
 
@George Kouth , εσύ τι τροφή δίνεις στα καναρίνια glosser που έχεις; Κυκλοφορεί σε μικρή συσκευασία;
 
@George Kouth , εσύ τι τροφή δίνεις στα καναρίνια glosser που έχεις; Κυκλοφορεί σε μικρή συσκευασία;
Αυτή που έδινε ο Γιώργος είναι της Manitoba. Τώρα ίσως και να την άλλαξε.
Αλλά ας μας πει και ο ίδιος.
 
πια τροφή είναι Καλή για τα καναρίνια γλοστερ
Ένα επώνυμο και συσκευασμένο μείγμα σπόρων είναι υπερ-αρκετό για τα καναρίνια αυτά.
Μπορείς να διαλέξεις μόνος σου μια και να τους δώσεις άφοβα...
Σε κάθε περίπτωση μακρυά από αυτή που στα πετ σόπ πουλιέται χύμα ως κελαϊδίνη.
 
@George Kouth , εσύ τι τροφή δίνεις στα καναρίνια glosser που έχεις; Κυκλοφορεί σε μικρή συσκευασία;
Καλησπέρα. Όπως είπε και η Εύα, τόσο καιρό έδινα την Manitoba Best Premium Canary για καναρίνια χρώματος στην συσκευασία του κιλού (αυτό μου σύστησε και ο εκτροφέας από όπου τα πήρα, να δώσω για καναρίνια χρώματος). Η συγκεκριμένη τροφή είναι πολύ καλή, δεν κάνει όμως για όλο το χρόνο ας πούμε και ειδικά το χειμώνα. Εκτός από αυτά τα μπιλάκια "νέκταρ" που έχει, περιέχει και αυγό και άλλα πολλά που κάνουν κυρίως για την αναπαραγωγή και για πύρωμα.
Έτσι λοιπόν με το που μου τελείωσε και η τελευταία συσκευασία την σταμάτησα και πήρα ως δοκιμαστικό ένα μείγμα που φτιάχνει ένας εκτροφέας gloster εδώ στην Θεσσαλονίκη. Το παρασκευάζει και το συσκευάζει αυτός. Σίγουρα δεν είναι η τέλεια λύση, αλλά το πήρα για δοκιμή και μπορώ να πω πως έχει μεγάλη προτίμηση από τα πουλιά. Περιέχει και σιτάρι και βρώμη (στην αρχική της μορφή) τα οποία έχουν "αγαπήσει" τα πουλιά. Προς το παρόν πειραματίζομαι με αυτήν και μόλις μου τελιώσει λογικά θα πάρω κάποια άλλη επώνυμη συσκευασία.
Τώρα για το παιδί, δεν ξέρω εάν είναι καλή αυτή η συμβουλή που μου έδωσε και ο εκτροφέας από όπου πήρα τα πουλιά αλλά οι απαιτήσεις των gloster με τα καναρίνια χρώματος, πιστεύω, είναι ίδιες. Μια επώνυμη συσκευασία (εκτός από την manitoba, εκείνη μόνο για την αναπαραγωγή) θα είναι μια χαρά. Ένα καλό μείγμα από γνωστή μάρκα για καναρίνια χρώματος ή και όχι είναι τέλειο. Εσύ @Dimitris.P ποια δίνεις στα πουλιά σου;
Υ. Γ. Άμα θέλετε να σας βάλω μια φωτογραφία να δείτε στο περίπου για το μείγμα που σας είπα πιο πάνω.
 
καλησπερα george εκτός Από τιν τροφή έχω πρόβλημα με τα νεογνά τα πουλιά τα έχω στην πυλωτή έχει πού ξεκινάει ι σκάλας. Με τα νεογνά μετά 10μέρες μού πεθαίνουν τα ήθελα τιν γνώμη σου τα πουλιά μού είναι ράτσα γλοστερ σε ευχαριστώ
 
καλησπερα george εκτός Από τιν τροφή έχω πρόβλημα με τα νεογνά τα πουλιά τα έχω στην πυλωτή έχει πού ξεκινάει ι σκάλας. Με τα νεογνά μετά 10μέρες μού πεθαίνουν τα ήθελα τιν γνώμη σου τα πουλιά μού είναι ράτσα γλοστερ σε ευχαριστώ
Απλώς "Γιώργο", μια χαρά είναι:D. Εάν θες άνοιξε ένα άλλο θέμα και κάνε εκεί πιο ολοκληρωμένα την ερώτηση σου για να μην χαλάμε το παρόν.
 
Εσύ @Dimitris.P ποια δίνεις στα πουλιά σου;
..VADIGRAN POSTURE 20KG.
.. Από κει και μετά, αναλόγως την ''περίσταση'' .. Προσθέτω στη διατροφή τους κάποιους σπόρους, σε ξεχωριστή πάντα ταίστρα.
 
..VADIGRAN POSTURE 20KG.
.. Από κει και μετά, αναλόγως την ''περίσταση'' .. Προσθέτω στη διατροφή τους κάποιους σπόρους, σε ξεχωριστή πάντα ταίστρα.
Δημήτρη, ευχαριστούμε για την απάντηση, αλλά το ερώτημα στην πραγματικότητα είναι τι τροφή θα επέλεγες για λίγα καναρίνια γκλοστερ, δλδ, μικρή συσκευασία, για αυτήν την περίοδο (αναπαραγωγή - πτερόρροια) και για περίοδο ανάπαυσης χειμώνα.
 
Mια χαρά είναι και αυτό
https://www.plus4u.gr/trofh-gia-kanarinia-plhrhs-vadigran-4-seasons-1kg/136002540-136002540/p
136002540.jpg
 
Πέραν του άριστου μίγματος που προτείνει ο κος Γερολυμάτος,υπάρχει και το κάτωθι παλαιότερο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Μείγματα-σπόρων-για-καναρίνια-σε-μικρές-συσκευασίες.28589/ . Μία ματιά στο θέμα σχετικά με το τί κυκλοφορεί στην αγορά αρκεί, αλλά η απόφαση είναι καθαρά υποκειμενική..ότι κι αν πει ο καθένας μας.
 
Πολύ το ρούπσεν σε αυτήν Μάκη αλλά για 1 Kg δεν υπάρχουνε πολλές επιλογές.
 
Back
Top