Διατροφή Ποια τροφή μου προτείνεται για cocatiel;

thanasis2016

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2016
Μηνύματα
106
Πόλη
Διδυμότειχο
καλησπέρα παιδιά! 😉πήγα σήμερα σε ένα pet-shop για να αγοράσω τροφή για τον κρόκο,το παπαγαλάκι μου... Ο πετσοπας... (δεν μπόρεσα να βρω άλλο όνομα να τον χαρακτηρίσω🙄... Πείτε μου πως λέγεται σας παρακαλώ😳)μου έδωσε μια τροφή σε χύμα και... Διάβασα εδώ ότι η τροφή σε χύμα δεν είναι καθόλου καλή και ίσως βλάψει τα πτηνά μας... Οπότε του λέω περίμενε... Και θα έρθω μετά να παραγγείλω οποία είναι καλύτερη... Τέλος πάντων βασικά θέλω να μου πείτε ποια τροφή θεωρείται καλύτερη για cocatiel...
 
Πολυ σωστα εχεις διαβασει και πολυ καλα εκανες που δεν πηρες αυτο που σου εδωσε :)
Η πιο καλη βασικα ειναι αυτη που αρεσει στο κοκατιλ σου και δεν επιλεγει απλα καποιους σπορους απο την τροφη.
Πολλες μαρκες ειναι καλες οπως η Vitakraft, Manitoba, Deli Nature, Versele Laga κλπ.
Τωρα τι τρωει;
Εγω τωρα δινω στα λοβακια μου της Manitoba και δεν αφηνουν ουτε σπορο.
Οποτε μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενη.
Βεβαια δεν λεω οχι στο να δοκιμασω και μια απο τις αλλες μαρκες...
 
Πολλες μαρκες ειναι καλες οπως η Vitakraft, Manitoba, Deli Nature, Versele Laga κλπ.
Ή manitoba κάνει και για cocatiel?😵... Αν όχι τότε μάλλον θα παράγγειλω την deli neture!👍! Ευχαριστώ που απαντήσεις! 🙂
 
Από συσκευασμένες έχω δοκιμάσει τις παρακάτω, με την πρώτη να στοιχίζει τα διπλάσια χρήματα από την δεύτερη:

2090.webp
090-ORIGINAL-KING-PARAKEET-MIX_1K_FO_490x340_LE06-204x300-500x500.webp

Και οι δύο είχαν την ίδια καλή αποδοχή από τα πουλιά, ειδικά μετά από 3 χρόνια χύμα τροφής...
 
δίνω αυτην εδω είναι πάρα πολυ καλή
Για ποιο λόγο; Εξήγησε αν θέλεις στον Θανάση το λόγο που κατέληξες σε αυτή την επιλογή για να τον βοηθήσεις να επιλέξει και ο ίδιος.
 
Για ποιο λόγο; Εξήγησε αν θέλεις στον Θανάση το λόγο που κατέληξες σε αυτή την επιλογή για να τον βοηθήσεις να επιλέξει και ο ίδιος.
Έδινα και εγω χύμα τον πρώτο μήνα που είχα πάρει και πέτυχα μια φορα μυγιαλούδια και από τότε κατέληξα μόνο συσκευμασμένη έπερνα τις (BENELUX PARAKEETS X-LINE) αλλά δεν με ικανοποιούσε λόγο ότι έβλεπα μόνο να τρώγονται οι ηλιόσποροι την κράτησα για κανά μήνα μήπως και δω, λόγο της αλλάγης όταν πήρα την θυληκιά μου ρώτησα τον εκτροφέα τον πρόβλημα μου,τι τροφη να παίρνω στα πουλιά μου είπε διάφορες και μέσα σε αυτήν και η versele laga οι συγκυρίες ήταν ότι είχε το μαγαζί που αγόραζα και έτσι την δοκίμασα είδα μεγάλη αλλαγή.
Σύνθεση: Κίτρινο κεχρί-32%, κόκκινο κεχρί-10%, αποφλοιωμένες βρώμη-9%, κεχρί το μακρό-9%, ριγέ ηλιόσποροι-6%, σιτάρι-5%, cardy-5%, λευκό κεχρί-4%, κραμβόσποροι-4%, κανναβόσπορος-4%, λευκοί ηλιόσποροι-3%, λιναρόσπορος-3%, αναποφλοίωτο ρύζι-2,5%, αποφλοιωμένα φιστίκια-1,5%, σπόροι νίγηρα-1%, ιαπωνικό κεχρί-1%.
 
Back
Top