Διατροφή Ποια φρούτα και λαχανικά στο Lovebird, πόσο συχνά και πως;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας εχω καποιες απορειες σχετικα με την διατροφη του Lovebird μου.Αρχικα ποσο συχνα πρεπι να ρου δινω λαχανικα και φρουτα; Επειτα σε τι ποσοτητα. Ποια λαχανικα πρπει να δινω βρασμενα; Τελος αν δεν τρωει καποια λαχανιθκο πως να τον ξεγελασω για να τον κανω να το φαει;
 
Εγώ λαχανικά δίνω 2-4 φορές την εβδομάδα και φρούτα 1-2 φορές. Από τα λαχανικά που δίνω μόνο το παντζάρι βράζω. Δεν ξέρω εάν κάποιο άλλο που δεν δίνω εγώ χρειάζεται βράσιμο 👎
Πρώτα θα σου έλεγα να πειραματιστείς με τον τρόπο που δίνεις τα λαχανικά. Για παράδειγμα παρότι ολα τα πουλιά μου τρώνε το κολοκύθι σε κομμάτι, το ένα κοκατιλ μου δεν το αγγίζει αν δεν είναι τριμμένο. Το ζητούμενο είναι να μάθει να δοκιμάζει οτιδήποτε του βάζεις. Εάν αρχίσει να δοκιμάζει και δεν τρώει κάποιο λαχανικο τότε ίσως να μην χρειάζεται να το ξεγελάσεις. Μπορείς να το αντικαταστησεις με κάποιο άλλο που προσφέρει τις ίδιες βιταμίνες κτλ .
Εγώ που αναγκαστικα πρέπει να ξεγελάσω που και που το καναρίνι μου που δεν τρώει κανένα φρούτο, τρίβω λίγο μήλο μέσα στην αυγοτροφη που του ετοιμάζω.
 
μόνο το παντζάρι βράζω
Γιατί αυτό?
το ένα κοκατιλ μου δεν το αγγίζει αν δεν είναι τριμμένο
Βάλε ένα κομμάτι κολοκύθι αφού πρώτα με το μαχαίρι χαράξεις μερικές γραμμές ώστε να "ξεφτίσει" κάπως σε μια πλευρά...
Όταν το ξεκινήσει.. Δεν θα σταματάει να τρώει και ασφαλώς έτσι θα είναι πολύ καλύτερα γιατί με το κόψιμο όπως και με το βράσιμο χάνουμε πολλές από τις ιδιότητες των χορταρικών...
 
Γιατί αυτό?
...
Παντζάρι άρχισα να δίνω πριν μερικούς μήνες. Πριν δώσω έψαξα στο φόρουμ και είδα ότι πρέπει να το βράσω πριν το δώσω. Τρελαίνονται όλα τα πουλιά μου.
 
Έχω διαβάσει ότι ο αρακάς δεν είναι τοξικος. Πως τον δίνουμε ώμο η βρασμένο. Αν τον βράζουμε πόση ώρα; κατεψυγμένο κάνει;
 
κατεψυγμένο κάνει;
Ασφαλώς και κάνει.
Εγώ τον βάζω στα καναρίνια όπως είναι. Μέσα στην αυγοτροφή και ξεπαγώνει αμέσως.
Ωμός όμως... όχι βρασμένος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ασφαλώς και κάνει.
Εγώ τον βάζω όπως είναι μέσα στην αυγοτροφή και ξεπαγώνει αμέσως.
Ωμός όμως... όχι βρασμένος.

Οκ ευχαριστώ

Τις φακές και το ριζι πόση ώρα τα βράζουμε; Επεισης τι τι ριζυ δίνουμε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οκ ευχαριστώ

Τις φακές και το ριζι πόση ώρα τα βράζουμε; Επεισης τι τι ριζυ δίνουμε;
Αναλογος και την κουζινα... Εγω τις φακες τις βραζω μιση ωρα και το ρυζι ενα τεταρτο!
Μπορεις να δωσεις καστανο ρυζι η οποιοδηποτε αλλο που ειναι για βρασιμο...
 
Αναλογος και την κουζινα... Εγω τις φακες τις βραζω μιση ωρα και το ρυζι ενα τεταρτο!
Μπορεις να δωσεις καστανο ρυζι η οποιοδηποτε αλλο που ειναι για βρασιμο...
δηαλδη να τα δηνω να κρατανε και λιγο η να ειναι τελειως βρασμενα και καθε ποτε φακες και ρυζι;
 
Γειά σας παιδιά σχεδόν δίνω καθημερινά στον Σεμπάστιαν λαχανικά ακι κάποιες φορές φρούτα αλλά όπως έχω πει δεν κατάλαβενω αν του αρέσουν η όχι γιατί τα σκορπάει παντού. Το πρόβλημα είναι ότι τσιμπάει λιγο και τα τπολυοα τα σκορπάει οπότε δεν τρώει ακι πολύ. Μηπος να του έβαζα τα λαχανικά στο κλουβί όταν τον βάζω μέσα αφού τον έχω βγάλει (συνήθους μετά πεινάει και τρώει) οστω να έχει μόνη επιλογή τα λαχανικά και μετά όταν θα βγάλω τα λαχανικά να του βάλω κανονικά την τροφή;
 
Eίναι λάθος κίνηση να τον "υποχρεώσεις" να λιμοκτονήσει για να φάει αυτό που του έχεις μέσα. Θα το πάρει "στραβά" και θα βγάλει προβλήματα.
Ετσι κι αλλιώς σε όλα αρέσει να "παίζουν" με το φαγητό τους και το πιο πολύ το σκορπάνε. Ακόμα κι έτσι όμως τρώνε και αυτό είναι καλό. Αφού λοιπόν ασχολείται συνέχισε όπως τον έχεις.
 
Συμφωνώ κι εγώ. Πρέπει να συνεχίσεις έτσι. Παίζοντας δοκιμαζει και αργοτερα θα τρώει κιόλας σε σημείο που να μπορείς να αντιληφθείς ότι τρώει και δεν σκορπάει μόνο.
 
Να ρωτησω κατι; καιμε τα φασολακιατην ιδια διαδικασια ακολουθω απλα τα αφηνω να ξεπαγωσουν η τα βραζω;
 
Τα κατεψυγμένα τα αφήνεις απλά να ξεπαγώσουν, αν είναι φρέσκα απλά τα ζεματάς.

Μπορείς να πάρεις ανάμεικτα κατεψυγμένα λαχανικά που έχουν μέσα αρακά, καλαμπόκι, πιπεριά και φασολάκια σε μικρά κομματάκια οπότε είναι πιο εύκολο να τα δοκιμάσει.
 
Τα κατεψυγμένα τα αφήνεις απλά να ξεπαγώσουν, αν είναι φρέσκα απλά τα ζεματάς.

Μπορείς να πάρεις ανάμεικτα κατεψυγμένα λαχανικά που έχουν μέσα αρακά, καλαμπόκι, πιπεριά και φασολάκια σε μικρά κομματάκια οπότε είναι πιο εύκολο να τα δοκιμάσει.


πατατα; κανει;
 
Back
Top