Αναπαραγωγή Ποια χρωστική να επιλέξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα μας :)
Πλέον τα καναρίνια μου έχουν μπει για τα καλά σε φάση αναπαραγωγής, τα δύο θηλυκά κλωσσανε η μία 5 και η άλλη περίεργως μόνο 2 αυγά.
Το ένα από τα δύο ζευγάρια είναι κόκκινα σκουφάτα, και θέλω να ρωτήσω τι χρωστική μου προτείνετε για αυτά τα πουλιά και από ποτέ πρέπει να την ξεκινήσω;
 
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα μας :)
Πλέον τα καναρίνια μου έχουν μπει για τα καλά σε φάση αναπαραγωγής, τα δύο θηλυκά κλωσσανε η μία 5 και η άλλη περίεργως μόνο 2 αυγά.
Το ένα από τα δύο ζευγάρια είναι κόκκινα σκουφάτα, και θέλω να ρωτήσω τι χρωστική μου προτείνετε για αυτά τα πουλιά και από ποτέ πρέπει να την ξεκινήσω;
Νομιζω επρεπε να εχεις δωσει ηδη στο θηλυκο χρωστικη στην αυγοτροφη
 
Γιατί; Αφού τα μικρά δεν έχουν φτερά όταν γεννιούνται, δεν ξέρω κιόλας απλά λέω τώρα
Η χορήγηση χρωστικής στα κόκκινα λιποχρωμικά πρέπει να ξεκινάει δύο βδομάδες περίπου πριν από τη γέννηση του πρώτου αυγού. Το βάψιμο των νεοσσών ξεκινά από το αυγό.
https://community.petbirds.gr/threads/Χορήγηση-χρωστικών-στα-κόκκινα-και-mosaic-καναρίνια.18694/
 
Μάλιστα... άρα η πρώτη γέννα θα ξεχωρίζει γιατί θα είναι πορτοκαλί😛
Εσείς οι έμπειροι έχετε να μου προτείνετε κάποιο σκεύασμα;
 
Μάλιστα... άρα η πρώτη γέννα θα ξεχωρίζει γιατί θα είναι πορτοκαλί😛
Εσείς οι έμπειροι έχετε να μου προτείνετε κάποιο σκεύασμα;
Μην αγχωνεσε ετσι και. Αλλιως δεν νομιζω να κατεβασεις τα πουλακια σου σε εκθεσεις! Στην ετησια πτςροροια τους θα βαφτουν κανονικα απλα δεν θα βαφουν οι οδηγοι...
 
Μην αγχωνεσε ετσι και. Αλλιως δεν νομιζω να κατεβασεις τα πουλακια σου σε εκθεσεις! Στην ετησια πτςροροια τους θα βαφτουν κανονικα απλα δεν θα βαφουν οι οδηγοι...
Όχι δεν πάω για εκθέσεις, θα λέω ότι είναι λευκοπτερα 😛
δες αυτή beaphar intensief red και εγω αυτην θα δωσω φετος
Ευχαριστώ για την βοήθεια 😉
 
Μάλιστα... άρα η πρώτη γέννα θα ξεχωρίζει γιατί θα είναι πορτοκαλί
Έτσι η αλλιώς θα βγουν πορτοκαλί.
Κόκκινα θα γίνουν μετά την πρώτη πτερόρροια δηλαδή 90-100 ημερών...
έχετε να μου προτείνετε κάποιο σκεύασμα;
Τον τρόπο που βάφω τα πουλιά τον περιγράφω εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/
Αν δε σε καλύπτει... εδώ είμαστε.
! Στην ετησια πτςροροια τους θα βαφτουν κανονικα απλα δεν θα βαφουν οι οδηγοι...
Τα συγκεκριμένα πουλιά δεν θα έχουν χρωματικές ελλείψεις.
ετσι και. Αλλιως δεν νομιζω να κατεβασεις τα πουλακια σου σε εκθεσεις
Ακόμη και να μην πάνε στις εκθέσεις... για μένα τα κόκκινα πουλιά, πρέπει να είναι κόκκινα.
Κανείς άλλωστε δεν βάφει τα πουλιά μόνο για τις εκθέσεις... ακόμη κι αυτός που θα βγει πρώτος!
 
Έτσι η αλλιώς θα βγουν πορτοκαλί.
Κόκκινα θα γίνουν μετά την πρώτη πτερόρροια δηλαδή 90-100 ημερών...

Τον τρόπο που βάφω τα πουλιά τον περιγράφω εδώ https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82.25060/
Αν δε σε καλύπτει... εδώ είμαστε.

Τα συγκεκριμένα πουλιά δεν θα έχουν χρωματικές ελλείψεις.

Ακόμη και να μην πάνε στις εκθέσεις... για μένα τα κόκκινα πουλιά, πρέπει να είναι κόκκινα.
Κανείς άλλωστε δεν βάφει τα πουλιά μόνο για τις εκθέσεις... ακόμη κι αυτός που θα βγει πρώτος!
Εννουσα οτι και καποια ατελεια στο βαψιμο δεν πειραζει
 
Κράτα μου κανένα κόκκινο σκουφάτο! Και βαμμένο να μην είναι το παίρνω! 😛

δες αυτή beaphar intensief red και εγω αυτην θα δωσω φετος
Τη δοκίμασα πέρσι και έμεινα πολύ ικανοποιημένη! Εύκολη στη χρήση και σχετικά οικονομική! Για εμάς που δεν πάμε σε εκθέσεις οτι πρεπει. :)
 
Κράτα μου κανένα κόκκινο σκουφάτο! Και βαμμένο να μην είναι το παίρνω! 😛


Τη δοκίμασα πέρσι και έμεινα πολύ ικανοποιημένη! Εύκολη στη χρήση και σχετικά οικονομική! Για εμάς που δεν πάμε σε εκθέσεις οτι πρεπει. :)
θα γράψω μια λίστα με αυτά που θες να σου κρατήσω 😛
 
Back
Top