Διατροφή Ποιες αυγοτροφές προτιμάτε;

@ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ Εγώ προτιμώ και τις δύο αλλά το θέμα είναι ποια προτιμάνε τα πουλιά...😉
Η αποδοχή της είναι πιο σημαντική ακόμα και από την ίδια την αυγοτροφή.

Μου αρέσει η ξηρή Easyyem ουδέτερη γιατί έχει πολύ καλή αποδοχή και μέσω αυτής περνάω ότι θέλω να καταναλώσουν τα πουλιά καθώς και το ανακάτεμα της με το βραστό αυγό το κάνει να φτουράει και να κρατάει περισσότερο (υπόψιν εγώ δεν χρησιμοποιώ τους κρόκους από τα αυγά οπότε η ποσότητα πέφτει στο μισό)...

Μου αρέσει η RAGGIO LIPO SOFT Ουδέτερη Μαλακή επίσης για την αποδοχή της αλλά και την ευκολία χρήσης... Δεν μου αρέσει ότι πια δεν τη βρίσκω εύκολα και έτσι δοκίμασα την πολύ καλή PINETA ELISIR BIANCO SOFT με αυξημένα ποσοστά πρωτεΐνης στα 20% χωρίς πρόσθετα... Και μάλλον θα μείνω εδώ...

Έδωσα μια ευκαιρία στην πολλά υποσχόμενη AVESBIOPHARMA GOURMET Ρ16 με μέτρια αποδοχή από τα δικά μου πουλιά.
 
@ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

Έδωσα μια ευκαιρία στην πολλά υποσχόμενη AVESBIOPHARMA GOURMET Ρ16 με μέτρια αποδοχή από τα δικά μου πουλιά.

Είχα δοκιμάσει πέρυσι την επίσης πολλά υποσχόμενη AVESBIOPHARMA WILD GOURMET. πρώτη φορά είδα να μην δοκιμάζουν καν.
Δεν αμφισβητω ότι είναι ποιοτικές αλλά πραγματικά δεν έχω βρει ακόμα κάποιον που να λέει ότι τον βόλεψαν οι συγκεκριμένες.

Φετος από πατε πήγα με Indios που είναι εγγύηση και από ξηρή της New Canariz η οποία επίσης αποδείχθηκε πολύ καλή.
 
Μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να αγοράσω την cede morbido egg patee γτ κάθε φορά που έκανα παραγγελία με έπαιρναν και μου έλεγαν ότι είναι σε έλλειψη από διάφορα πετσοπ. Ήθελα την συσκευασία του 1 κιλού. Σήμερα που μου την έφεραν δεν βλέπω και τεράστια διαφορά από το κλασσικό eggfood της cede στη σύσταση της. Δεν είναι τόσο νωπή όσο νόμιζα. Ωστόσο την τρώνε όλα απ όσο έχω παρατηρήσει.
 
Μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να αγοράσω την cede morbido egg patee γτ κάθε φορά που έκανα παραγγελία με έπαιρναν και μου έλεγαν ότι είναι σε έλλειψη από διάφορα πετσοπ. Ήθελα την συσκευασία του 1 κιλού. Σήμερα που μου την έφεραν δεν βλέπω και τεράστια διαφορά από το κλασσικό eggfood της cede στη σύσταση της. Δεν είναι τόσο νωπή όσο νόμιζα. Ωστόσο την τρώνε όλα απ όσο έχω παρατηρήσει.
Και εγώ ακριβώς το ίδιο.την περίμενα πιο πατε
 
Έχει γραφεί πολλάκις στο φόρουμ οτι η συγκεκριμένη αυγοτροφή μοιάζει πιο πολύ με ξηρή παρά με υγρή.

Το θέμα είναι να έχει αποδοχή. Απο'κει και πέρα ο μέσος ιδιοκτήτης ενός ή λίγων πτηνών δε θα δει στην πράξη κάποια διαφορά όποια επώνυμη αυγοτροφή κι αν χρησιμοποιήσει.
 
@patrickios σίγουρα αυτό που μετράει είναι η αποδοχή. Γενικά εγώ όλο τον χειμώνα έφτιαχνα δική μου αυγοτροφη απλά επειδή έχω 4 καναρες που κλωσσανε και λόγω το ότι η θερμοκρασία σιγά σιγά ανεβαίνει θεωρώ πιο ασφαλή την επώνυμη έτοιμη αυγοτροφη και πιο πρακτική επίσης για αυτή την περίοδο.
 
Το θέμα είναι ποια αβγό τροφή προτιμούν και τα πουλιά! Το δικό μου καναρίνι δεν πολύ τρώει ( ένα κουταλάκι του γλυκού το αφήνω δυο μέρες και δεν το αδειάζει!)καμία από όσες έχω δοκιμάσει ( Cede Morbido, orlux gold patee, orlux fruit, cede blanco, cede fruit) επίσης δεν πολύ τρώει ούτε το αβγό. Το ένα τέταρτο του αβγού και δεν θα φάει ούτε το μισό!🤔
 
@ΜΑΡΙΑαα Μαράκι καλημέρα. Θα σου έλεγα μην την αφήνεις δύο μέρες αλλά φρέσκια κάθε φορά. Προς το παρόν κ εγώ δοκίμασα την αυγοτροφή της versele laga gold patee κ την ψιλοτρώει αλλά αδιάφορα κάπως. Θα του δώσω λίγο χρόνο. Αλλά το αυγό το τρώει. Όχι όλο αλλά αρκετά. Είναι λίγο περίεργος. Από το μιλλετ πχ του αρέσει να μασάει το κοτσάνι! Τι να πω!
 
Back
Top