Φροντίδα Ποιες είναι οι κατάλληλες διαστάσεις για κλουβί Budgie;

Diamond13

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
37
Καλησπέρα σε όλους, μόλις έκανα εγγραφή και δεν γνωρίζω που ακριβώς να ψάξω για να βρω διαστάσεις για budgie.
Αγόρασα πριν από 1 εβδομάδα 2 budgie (αρσενικό - θηλυκό) και τα έχω σε ένα μικρό κλουβί για αρχή! Θα ήθελα να με πείτε τις κατάλληλες διαστάσεις για να αγοράσω ένα κλουβί ώστε να είναι πιο άνετα!
 
Με μια 60άρα ζευγαρώστρα είσαι μια χαρά. Διάβασε σχετικά θέματα που υπάρχουν στο forum αναφορικά με τα μπάτζι και αν έχεις κάποιες απορίες εδώ είμαστε να τις συζητήσουμε. Επίσης μερικές φωτογραφίες των πουλιών θα βοηθούσαν να δούμε την κατάστασή τους και να επιβεβαιώσουμε το φύλο τους.
 
Αυτό το μέγεθος κλουβιού που τα έχεις είναι πράγματι πολύ μικρό, καλό όμως αν χρειαστεί να τα μεταφέρεις κάπου (πχ σε γιατρό-μέσα στο αυτοκίνητο διότι το κυρίως κλουβί βρίσκεται στις αποσκευές κτλ).
Οι ουρές τους ακουμπούν στα κάγκελα και τα φτερά της τραυματίζονται-χαλάνε...
 
Ναι το γνωρίζω αυτό και γιαυτό θέλω να τα αλλάξω κλουβί. Επίσης το πετ σοπ που αγόρασα το αρσενικό μ είπαν ότι είναι 6 μηνών και το θηλυκό επίσης αλλά το πήρα από άλλο πετ σοπ.
 
Δαχτυλίδι κλειστού τύπου έχουν στο πόδι τους; Σίγουρα είναι αρσενικό (πράσινο - κίτρινο) και θηλυκό (άσπρο - μπλε). Θεωρώ ότι είναι μεγαλύτερα των 6 μηνών. Επίσης νομίζω ότι βρίσκονται σε αναπαραγωγική φάση, εκτός αν με μπερδεύει ο φωτισμός. Αν θες γράψε μας δύο λόγια για τη διατροφή τους και τις συνθήκες διαβίωσης τους γενικότερα. Πολύ όμορφα πουλάκια, να τα χαίρεσαι.
 
Δαχτυλίδι κλειστού τύπου έχουν στο πόδι τους; Σίγουρα είναι αρσενικό (πράσινο - κίτρινο) και θηλυκό (άσπρο - μπλε). Θεωρώ ότι είναι μεγαλύτερα των 6 μηνών. Επίσης νομίζω ότι βρίσκονται σε αναπαραγωγική φάση, εκτός αν με μπερδεύει ο φωτισμός. Αν θες γράψε μας δύο λόγια για τη διατροφή τους και τις συνθήκες διαβίωσης τους γενικότερα. Πολύ όμορφα πουλάκια, να τα χαίρεσαι.

Δαχτυλίδι δεν έχουν όχι!

Με έδωσαν τροφή και πρωτεΐνες για παπαγάλους! Από την Δευτέρα (14-10) έως την Κυριακή (20-10) τα έδινα από αυτά που με έδωσαν στο πετ σοπ. Έκατσα και διάβασα μερικά πράγματα για την διατροφή τους και από την Δευτέρα (21-10) μέχρι σήμερα τα έδωσα μία μίξη που έκανα με σπασμένο καλαμπόκι, σπασμένο σιτάρι, σπασμένη σόγια και σπασμένο κριθάρι και μπορώ να πω πως το λάτρεψαν! Επίσης σήμερα είπα να βάλω και ένα κομμάτι μήλο μέσα αλλά τελικά δεν το έβαλα, έβαλα την τροφή από το πετ σοπ!

Όσο για τις συνθήκες στις το πρωί τα βγάζω στο μπαλκόνι και δεν σταματούν να κελαηδάν και να παίζουν, το μεσημέρι κατά τις 3 τα παίρνω στο δωμάτιο μου και τα μιλάω, με αγνοούν βέβαια και λογικό! Μετά κατά τις 7 τα βάζω σε ένα κλειστό χώρο ώστε να μην είναι εκτεθειμένα σε γάτες κλπ.

Δεν έχουν έρθει κοντά στο να τρίβονται και τέτοια αλλά δεν μαλώνουν κιόλας! Τρώνε μαζί πάντως από την ίδια ταΐστρα αν και έχω 2! Επίσης να πω πως δεν ήταν ζευγάρι από την αρχή, είναι από διαφορετικά πετ σοπ και είναι μαζί από την Δευτέρα (21-10)

Αυτά! Σας ευχαριστώ πολύ, όντως είναι πανέμορφα! Ζαχαρίας και Πόπη!
 
Back
Top