Φροντίδα Ποιες ειναι οι ιδανικες συνθηκες υγρασιας και θερμοκρασιας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fou

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Δράμα
Διαβάζω σε πολλά post για τις προσπάθειες που γίνονται προκειμένου να διατηρηθούν στα σωστά επίπεδα οι τιμές της υγρασίας και της θερμοκρασίας. Θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μας τις γνώσεις σας... Ποιες είναι αυτές οι τιμές;
 
H ερώτηση θα ήταν πλήρης αν έβαζε και έναν χρονικό περιορισμό.
Αν δηλαδή ρωτούσε κανείς τις ιδανικές συνθήκες για αναπαραγωγή
θα έπερνε διαφορετική απάντηση απο αυτήν που θα έπερνε αν αναφερόταν στην
περίοδο συντήρησης ή πτερόρροιας.
-Μια γενικότερη τοποθέτηση, σωστή κατα την γνώμη μου, θα ήταν, οτι όλες
οι εποχές του χρόνου με τις θερμοκρασίες τους και τις ανάλογες υγρασίες τους
είναι απαραίτητες για ένα ομαλό ετήσιο κύκλο ζωής με όλες τις φάσεις του.
 
Θα συμφωνησω και εγω με τον κ. Μακη. Καθε εποχη εχει τις δικες της παραμετρους οσον αφορα την θερμοκρασια και υγρασια.:)Βεβαια αυτο ισχυει αν μιλαμε για εξωτερικη εκτροφη και οχι για εσωτερικη, που σε αυτην την περιπτωση μπορουν να επηρεαστουν.🙄
 
Στην εσωτερική εκτροφη είναι κατανοητό οτι προσπαθούμε να δώσουμε στα πουλιά την εικόνα του ετήσιου κύκλου. Στα μέσα που χρησιμοποιούμε-πέρα του υγραντήρα- ένας ιονιστής χώρου θα βοηθούσε;
Βλέπω πως πολλοί από εσάς έχουν αναγάγει το χόμπι τους σε επιστήμη!
Μήπως κάποιος από εσάς έχει κανένα αρχείο με τις τιμές θερμοκρασίας και υγρασίας ανά εποχή;
 
Θα σου γράψω τις τιμές που θέλεις για την πόλη της Θεσσαλονίκης. Για τη Δράμα δεν έχω κάτι :)
Προσοχή, είναι οι μέσες τιμές ανά μήνα (ημέρα νύχτα - μέση τιμή) και δίπλα η υγρασία

Μήνας Θερ/σία oC Υγρασία %
ΙΑΝ... 6.2... 77
ΦΕΒ ... 6.6 ...69
ΜΑΡ ...9.5...58
ΑΠΡ ... 13.2 ...69
ΜΑΙ ...18.4 ...61
ΙΟΥΝ ...23.3...53
ΙΟΥΛ ...25.8 ... 55
ΑΥΓ...25.5 ... 58
ΣΕΠ... 21.3...66
ΟΚΤ ...16.0 ...75
ΝΟΕ ...11.1 ... 71
ΔΕΚ ...7.4 ...81
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Στην εσωτερική εκτροφη είναι κατανοητό οτι προσπαθούμε να δώσουμε στα πουλιά την εικόνα του ετήσιου κύκλου. Στα μέσα που χρησιμοποιούμε-πέρα του υγραντήρα- ένας ιονιστής χώρου θα βοηθούσε;
Βλέπω πως πολλοί από εσάς έχουν αναγάγει το χόμπι τους σε επιστήμη!
Μήπως κάποιος από εσάς έχει κανένα αρχείο με τις τιμές θερμοκρασίας και υγρασίας ανά εποχή;

Βέβαια, και ένας ιονιστής χώρου θα πρόσφερε στην καλή ποιότητα του αέρα.
Μάλιστα αυτό είναι ένα θέμα πολύ σπουδαίο για την επιτυχία της εσωτερικής εκτροφής
που σπάνια του δίνουμε την πρέπουσα σημασία.
Εκείνο που επίσης είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε(εκτός απο τα μέσα επίπεδα θερμοκρασίας και υγρασίας) είναι η διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού.
Κάτι τέτοιο ας πούμε. Monthly Sunrise Sunset Times for Athens, Greece
Ψάξτε το λίγο, θα σας φανεί χρήσιμο νομίζω.
 
Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη!

Νομίζω ότι η πολη της Δράμας μοιάζει αρκετά με της Θεσ/νίκης σε συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας.
 
Ευχαριστώ πολύ κ. Μάκη. Πραγματικά πολύ χρήσιμο!
 
Back
Top