Αναπαραγωγή Ποιες οι επιπτωσεις αν ζευγαρωσει καρδερινα με καναρινι;

marilenats

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2014
Μηνύματα
27
Αν ζευγαρωσω το καναρινι μου με μια καρδερινα θα υπαρξουν ενδεχομενως καποιες επιπτωσεις ισως στην υγεια της καρδερινας η των νεοσσω; και οι νεοσσοι 9α ειναι γνησια καρδερινοκαναρα; 9α ειναι επιτυχης ζευγαρωμα που μπορει να επιτευχθει;
 
Καμία απολύτως επίπτωση στην υγεία των γενητόρων ή των απογόνων τους. Δεν υπάρχουν γνήσια Καρδερινοκάναρα. Ο όρος Καρδερινοκάναρα από μόνος του καταργεί κάθε έννοια γνησιότητας, όπως άλλωστε και οποιοδήποτε υβρίδιο. Μια άλλη ονομασία του συρμού για τα υβρίδια είναι Μούλος, που σημαίνει Μπάσταρδος.
 
Πριν το ξεκινήσεις... Καλό θα ήταν να ενημερωθείς από κάποιον που το κατέχει το "άθλημα".

Να μην ταλαιπωριέσαι... Ούτε συ... Ούτε η καρδερίνα... Ούτε η κανάρα... Ούτε και οι νεοσοί αν και εφόσον τα καταφέρεις.

Και πάντα στην άκρη του μυαλού σου θα πρέπει να αναλογιστείς τι θα κάνεις με τα θηλυκά πουλάκια που θα βγουν.

Φιλικά.
 
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας, αλλα τελικα αποφασισαμε να ζευγαρωσουμε με ενα θυληκο γκλοστερ ενω αυτος ειναι κιτρινος. Ευχαριστω και παλι! 😉
 
Οπότε καλή αναπαραγωγή με τα καναρινάκια σου! Μπορείς, άμα θες να πάρεις μια άλλη κανάρα για τον καρδερίνο σου! Πότε σκοπεύεις να τα ζευγαρώσεις; Τώρα ή με τον ερχομό της άνοιξης; Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Αμβροσιε μην κανεις ερωτησεις που φευγουν απο το θεμα γιατι θα παει αλλου και θα βγει ολο το θεμα οφ τοπικ...
Αν η κοπελα θελησει να μας ρωτησει κατι για την αναπαραγωγη θα ανοιξει νεο θεμα για να τη βοηθησουμε...

αλλα τελικα αποφασισαμε να ζευγαρωσουμε με ενα θυληκο γκλοστερ ενω αυτος ειναι κιτρινος.

Εγω το μονο που θελω να πω εδω ειναι οτι ζευγαρωνουμε γκλοστερ με γκλοστερ και κοινα καναρινακια με κοινα.. Δεν υπαρχει λογος να ζευγαρωσεις γκλοστερ και κοινο καναρινι... Δεν κολλανε.. Κατα τη γνωμη μου! Αλλα δεν το συνεχιζω γιατι ειμαι ηδη οφ τοπικ!
 
Απλά την ρώτησα πότε σκοπεύει να τα ζευγαρώσει! Εντάξει, δεν ήταν και εντελώς εκτός θέματος αυτό που ρώτησα! Ζητώ συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος! Αγαπητή marilenats, θα συμφωνήσω με την Αλίκη να πάρεις ένα αρσενικό γκλόστερ για το θηλυκό σου για να βγάλεις καθαρά γκλόστερ και το ίδιο και για τα κοινά σου καναρινάκια! Βέβαια δικά σου είναι τα πουλάκια και εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις! Δεν σε πιέζω σε καμία περίπτωση! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Απλά την ρώτησα πότε σκοπεύει να τα ζευγαρώσει! Εντάξει, δεν ήταν και εντελώς εκτός θέματος αυτό που ρώτησα! Ζητώ συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος! Αγαπητή marilenats, θα συμφωνήσω με την Αλίκη να πάρεις ένα αρσενικό γκλόστερ για το θηλυκό σου για να βγάλεις καθαρά γκλόστερ και το ίδιο και για τα κοινά σου καναρινάκια! Βέβαια δικά σου είναι τα πουλάκια και εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις! Δεν σε πιέζω σε καμία περίπτωση! Φιλικά Αμβρόσιος!

Το ξερω και συμφωνω απολυτως! Ομως το καναρινι ειναι δωρο του πατερα μου και επειδη προτιμουσε ενα γκλοστερ αλλα εγω δεν ειχα χρονο να ψαξω και πηρα το πρωτο που βρηκα (εξαλλου ολα ψυχουλες ειναι) θελει να το ζευγαρωσει με ενα γκλοστερ για να βγαλει εστω και ενα ιδιο!
 
Δηλαδή ο μπαμπάς σου θέλει να σχηματιστεί ένα ζευγάρι γκλόστερ για να βγάλεις μικρά τέτοιας ράτσας;
 
Αν ζευγαρωσεις κοινό με γκλοστερ οι απόγονοι δε θα είναι ούτε γκλοστερ ούτε σαν το καναρίνι που έχεις.. Θα είναι μια μείξη κ των δύο. Αν θες γκλοστερ πήγαινε σε κάποιον εκτροφεα κ πάρε ένα μικρό σε ηλικία ζευγαράκι γκλοστερ κ στον cookie πάρε ένα ταίρι που θα του ταιριάζει.
 
Για να βγαλεις καλα πουλια πρεπει και οι δυο γονεις να ειναι υγιεις απο εκει και περα θα βγαλεις πουλακια κατα πασα πιθανοτητα χωρις προβλημα. Το ζευγαρα καναρα χ καρδερινα ειναι ποιο δυσκολο απο καναρινι χ καναρινι αλλα και ποιο ευκολο απο καρδερινα χ καρδερινα κυριως αν η καρδερινα δεν ειναι εκτροφης αλλα αγρια. Καλυτερα που επελεξες το ζευγαρωμα της φυσης αλλα ειναι καλυτερο να μην χαλαμε τις ρατσες απο εκει και περα δεν υπαρχει θαμε αλλα να ξερεις τα ερχομενα πουλια θα ειναι και αυτα κοινα και οχι γκλοστερ.
 
Οπως σου ειπε απο πανω πολυ Σωστα ο Γιαννης οι απογονοι θα ειναι κοινα καναρινια... Οχι γκλοστερ... Αν θελετε να βγαλετε γκλοστερ θα πρεπει να ζευγαρωσετε 2 γκλοστερ...
 
Πριν το ξεκινήσεις... Καλό θα ήταν να ενημερωθείς από κάποιον που το κατέχει το "άθλημα".

Να μην ταλαιπωριέσαι... Ούτε συ... Ούτε η καρδερίνα... Ούτε η κανάρα... Ούτε και οι νεοσοί αν και εφόσον τα καταφέρεις.

Και πάντα στην άκρη του μυαλού σου θα πρέπει να αναλογιστείς τι θα κάνεις με τα θηλυκά πουλάκια που θα βγουν.

Φιλικά.
Δηλαδή τα αρσενικά μόνο είναι χρήσιμα; Τα θηλυκά δεν είναι;
 
Δηλαδή τα αρσενικά μόνο είναι χρήσιμα; Τα θηλυκά δεν είναι;
Η στειρότητα δεν "αχρηστεύει" το άτομο, σε όποιο είδος ζώου και αν ανήκει. Είναι χρήσιμο για τον εαυτό του που ζει την μοναδική του ζωή.
 
Δηλαδή τα αρσενικά μόνο είναι χρήσιμα; Τα θηλυκά δεν είναι;

Χρησιμοτητα στην αναπαραγωγη δεν εχουν αφου ειναι στειρα ατομα, πολλοι τα χρησιμοποιουν ως παραμανες που γινονται εξαιρετικες απ'οτι εχω διαβασει σε διαφορα θεματα στο φορουμ. Τα αρσενικα παροτι κι αυτα ειναι στειρα τα επιθυμουν για το κελαδημα τους.
 
Back
Top