Γενικά Ποιες συνθηκες ευνοουν τη δημιουργια ψειρας στα καναρινια;

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Ποιες συνθηκες ευνοουν τις ψειρες να επιτεθουν στα κλουβια και στα πουλια;
Δεν μου εχει τυχει ποτε να εχουν τα καναρια μου ψειρες(ευτυχως) και θα ηθελα να μαθω τι ειναι αυτο που τις δημιουργει... Μια δυο φορες εχω ψεκασει στη ζωη μου κι αυτο προληπτικα...
Ευχαριστω εκ των προτερων. 🙂
 
κι εγω νομιζω η καθαριοτητα ειναι το βασικοτερο για την αποφυγη της ψειρας.
 
Καλη υγιεινη σε συνδιασμο με ξηρη ατμοσφαιρα! Συνηθεστερος τροπος μεταδοσης.. Τα σπουργιτια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
φρανια αυτο δεν το ηξερα. Δηλαδη τα σπουργιτια μεταδιδουν ψειρες. Αρα ενισχύεται η αποψη οτι ο καλυτερος χωριος εκτροφης ειναι σε εσωτερικο χωρο.
 
φρανια αυτο δεν το ηξερα. Δηλαδη τα σπουργιτια μεταδιδουν ψειρες. Αρα ενισχύεται η αποψη οτι ο καλυτερος χωριος εκτροφης ειναι σε εσωτερικο χωρο.
Καλυτερος δεν ξερω.. Μαλλον πιο ελεγχομενος
! Απο μας για μας παλι δηλ.Απο την μια επηρεασμενη απο την ανοιξη φιλε μου,τρελλαινομαι να τα βλεπω να λιαζονται και να παρατηρουν τα αλλα πουλια.Ψαχνω και βρισκω δουλειες στο μπαλκονι για ναμαι διπλα τους!:DΑπο την αλλοι ολοι αυτοι οι κινδυνοι(Εχω ελιες φορτωμενες καρπο αρα και μαυροπουλια, καρακαξες, κισσες,ΔΕκαοχτουρες, σπουργιτια, σαινια, μονιμους επισκεπτες εδω και μηνες)Ενα μετρο μακρια απο τα ραμφακια τους. Ετσι αποφασιζω οτι καλυτερα ζωντανα και υγιή για οσο περισσοτερο μπορω και η χαρα με δοσεις κι απο λιγο.Ανεβαινει και η αξια της ετσι.🙄
 
Back
Top