Αναπαραγωγή Ποιες φωλιές να χρησημοποιήσω για την αναπαραγωγή καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giorgos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giorgos

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2006
Μηνύματα
2
Πόλη
Δράμα
Γεια σας,

Πρόκειται αυτές τις ημέρες να αγοράσω φωλιές για τα καναρίνια μου αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία στην αναπαραγωγή θα ήθελα να μου πείτε ποιες νομίζετε ότι είναι οι καλύτερες, εσωτερικές ή εξωτερικές. Ποιες έχουν τα περισσότερα πλεονεκτήματα σε σχέση με τα μειονεκτήματά τους;
 
Γεια σου
Απο την δικη μου εμπειρια μπορω να σου πω, πως για τα πουλια δεν εχει διαφορα εχω χρησιμοποιησει και τα δυο ειδη ταυτοχρονα δηλ. Ειχε κανει 1γεννα το πουλι και μολις μεγαλωσαν λιγο τα πουλια(3) καπακι η θηλυκια εψαχνε μερος για να κανει την 2 γεννα ετσι χωρις να θελω να τα χωρισω τα μικρα απο τους γονεις τους τοποθετησα και δευτερη (η πρωτη εσωτερικη, η δευτερη εξωτερικη )για εσενα τωρα, ειναι πιο πρακτικη η εξωτερικη γιατι αναπασα στιγμη μπορεις να την αφαιρεσεις (σε περιπτωση που θελεις να τσεκαρεις κατι)χωρις να αναστατωσεις το ζευγαρι (ιδιαιτερα).
 
Γεια!
θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη. Δεν γνωριζω κατι για τα πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα των εξωτερικών φωλιων, γιατι δεν τις ειχα χρησιμοποιησει ποτε. Χρησιμοποιουσα μονο τις εσωτερικες φωλιες για το λόγο οτι θεωρουσα οτι ειχαν καλυτερη και πιο ανετη προσβαση και οι δυο γονεις στο ταισμα των νεοσσων. Ετσι κανενα μικρο δεν εμενε αταιστο αφου οι γονεις εκαναν τον γυρο της φωλιας και τα ταιζαν όλα. Το μοναδικό "πρόβλημα ήταν οτι μειώνονταν ο χωρος για πεταγμα, και οτι η φωλια σφηνωνε στα καγκελα τόοσο καλα, που αν χρειαζόταν για καποιο λόγο να την βγάλω, δυσκολευόμουν λίγο μιας και δεν εβγαινε και ευκολα απο την πορτα. ( πραγμα που δεν φανταζομαι οτι συμβαινει με τις εξωτερικες φωλιες)
Δεν γνωρίζω αν εχει κυκλοφορήσει καποιο άλλο μοντελο τελευταια. Αν καποιος γνωρίζει κατι, ας μας ενημερώσει.
 
Σε μικρες απλες ζευγαρωστρες, εχω την γνωμη, οτι δεν μπορουν να τοποθεηθουν εσωτερικες φωλιες.
Η υπαρξη καλαμιων, αυγοθηκων,θηκης φρουτου κλπ., αν μπει εσωτερικη φωλια μειωνει
τον χωρο κινησης του ζευγαριου, αλλα και των νεοσσων
 
Σας ευχαριστώ πολύ. Μάλλον τελικά θα πάρω τις εξωτερικές γιατί νομίζω ότι θα με εξυπηρετήσουν καλύτερα. Ευκολότερη διαχείριση, διακριτική παρατήρηση κ.λπ. 😉
 
Back
Top