Αναπαραγωγή Ποιοι είναι οι λόγοι θανάτου 11 ημερών νεοσσού;

Εγγραφή
18 Ιουν 2009
Μηνύματα
57
Πόλη
Ορεστιάδα
Παιδιά την καλησπέρα μου. Έχετε υπ' όψιν σας ποιοι λόγοι και ποιες ασθένειες μπορούν να οδηγήσουν ένα νεοσσό 11 ημερών σε θάνατο; Μέχρι τώρα στην μικρή μου πορεία μου έχει τύχει να χάσω νεοσσούς το πολύ 7 ημερών. Το ίδιο και ο πατέρας μου ο οποίος ασχολείται με την εκτροφή αρκετά χρόνια. Χθές έχασα ενα νεοσσό 11 ημερών και αναρωτήθηκα από τι προερχόταν ο θάνατός του, μάλιστα ο πατέρας μου έμεινε έκπληκτος λέγοντάς μου πως στα τόσα χρόνια δεν έχασε ποτέ νεοσσό μεγαλύτερο των 7 ημερών.
 
Mειώνονται οι πιθανότητες θανάτου, όσο μεγαλώνουν οι νεοσσοί. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν χίλιοι δυό λόγοι για να συμβεί κάτι παρόμοιο. Έχω χάσει και 15 ημερών αμέσως μόλις ''ξεπόρτισαν''.
 
Mειώνονται οι πιθανότητες θανάτου, όσο μεγαλώνουν οι νεοσσοί. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν χίλιοι δυό λόγοι για να συμβεί κάτι παρόμοιο. Έχω χάσει και 15 ημερών αμέσως μόλις ''ξεπόρτισαν''.
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά όταν σου συμβαίνει για πρώτη φορά πάντα μένεις έκπληκτος. Αυτό που θα ήθελα είναι να μάθω ποιοι είναι οι λόγοι που μπορούν να οδηγήσουν στο θάνατο, ώστε να είμαι ενημερωμένος και την επόμενη φορά να έχω πάρει τα μέτρα μου. Γιατί ''μαύρη τελεία'' το αποκλείω.
 
Παιδιά την καλησπέρα μου. Έχετε υπ' όψιν σας ποιοι λόγοι και ποιες ασθένειες μπορούν να οδηγήσουν ένα νεοσσό 11 ημερών σε θάνατο; Μέχρι τώρα στην μικρή μου πορεία μου έχει τύχει να χάσω νεοσσούς το πολύ 7 ημερών. Το ίδιο και ο πατέρας μου ο οποίος ασχολείται με την εκτροφή αρκετά χρόνια. Χθές έχασα ενα νεοσσό 11 ημερών και αναρωτήθηκα από τι προερχόταν ο θάνατός του, μάλιστα ο πατέρας μου έμεινε έκπληκτος λέγοντάς μου πως στα τόσα χρόνια δεν έχασε ποτέ νεοσσό μεγαλύτερο των 7 ημερών.
Ίσως ήταν πολύ τυχερός ο πατέρας σου...
Όπως σωστά έγραψε ο Νίκος μειώνονται οι πιθανότητες θανάτου αλλά δεν εξανεμίζονται.
Μόλις χτες έχασα έναν 12 ημερών... και ο αδερφός του μεγαλώνει σε φωλιά με άλλους τρεις 5 μέρες μεγαλύτερους... αν αυτό σε καλύπτει... Μάλιστα είναι τέτοια η διαφορά που με με πιάνουν τα γέλια από απόγνωση... αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει παρένθετη φωλιά.

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά όταν σου συμβαίνει για πρώτη φορά πάντα μένεις έκπληκτος. Αυτό που θα ήθελα είναι να μάθω ποιοι είναι οι λόγοι που μπορούν να οδηγήσουν στο θάνατο, ώστε να είμαι ενημερωμένος και την επόμενη φορά να έχω πάρει τα μέτρα μου. Γιατί ''μαύρη τελεία'' το αποκλείω.
Η Μαύρη τελεία "κόβει" στις πρώτες μέρες... Τώρα μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνουμε...
Ειλικρινά υπάρχουν. Για την ακρίβεια μπορεί να υπάρχουν όλοι οι λόγοι της θνησιμότητας των νεοσσών.. με πρώτο και καλύτερο το μειωμένο τάισμα της μητέρας. Για μια εξίσου μεγάλη ποικιλία αιτιών.
 
Ίσως ήταν πολύ τυχερός ο πατέρας σου...
Όπως σωστά έγραψε ο Νίκος μειώνονται οι πιθανότητες θανάτου αλλά δεν εξανεμίζονται.
Μόλις χτες έχασα έναν 12 ημερών... και ο αδερφός του μεγαλώνει σε φωλιά με άλλους τρεις 5 μέρες μεγαλύτερους... αν αυτό σε καλύπτει... Μάλιστα είναι τέτοια η διαφορά που με με πιάνουν τα γέλια από απόγνωση... αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει παρένθετη φωλιά.
Γιάννη γιατί δεν τον άφησες στους γονείς του;
 
Γιάννη γιατί δεν τον άφησες στους γονείς του;
Η μητέρα είναι άρρωστη... Ο πατέρας με την άλλη σύζυγο...
Η έλλειψη συγχρονισμού της συγκεκριμένης μητέρας με το υπόλοιπο κοπάδι την έφερε σε κατάσταση να μεγαλώνει τα μικρά της... Πολύ αργά από τις πρώτες γέννες και δυστυχώς πολύ νωρίς από τις δεύτερες των υπολοίπων θηλυκών...
 
Η μητέρα είναι άρρωστη... Ο πατέρας με την άλλη σύζυγο...
Η έλλειψη συγχρονισμού της συγκεκριμένης μητέρας με το υπόλοιπο κοπάδι την έφερε σε κατάσταση να μεγαλώνει τα μικρά της... Πολύ αργά για την πρώτη γέννα και δυστυχώς πολύ νωρίς για τη δεύτερη...
Κρίμα. Γιάννη πόσο ημερών καθαρίζεις την φωλιά; Εννοώ να πετάξεις το νήμα και να αφήσεις τους νεοσσούς στην τσόχα;
 
Κρίμα. Γιάννη πόσο ημερών καθαρίζεις την φωλιά; Εννοώ να πετάξεις το νήμα και να αφήσεις τους νεοσσούς στην τσόχα;
Η συχνότητα καθαρισμού και αλλαγής της φωλιάς έχει να κάνει αποκλειστικά με τον αριθμό των πουλιών και το πόσο βρώμικη είναι. Φυσικά δεν περιορίζεται σε δύο αλλαγές αλλά μπορεί και αρκετές περισσότερες...
Δύο θεωρώ πως είναι το ελάχιστο προς τα κάτω όριο...
Το προς τα πάνω όριο δεν υπάρχει αρκεί η τελευταία αλλαγή να γίνει την 13-14η μέρα, ώστε να μην οδηγηθούν οι νεοσσοί σε πρόωρη έξοδο από τη φωλιά.
Στο νεοσσό που ανέφερα στο 4ο ποστ, δεν πρόλαβα να αλλάξω τη φωλιά των μικρών που θα τον φιλοξενούσαν χτες που έπρεπε και τώρα είναι αργά...
Γιατί φοβάμαι πως θα φύγουν από τη φωλιά οι μεγάλοι... κι ο μικρός θα παγώσει μόνος του..
 
Back
Top