Γενικά Ποιοι παπαγάλοι είναι κοινοί στην Ελλάδα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jamieo

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.512
Πόλη
Cordova, USA
Αναρωτιέμαι ποια είναι τα πιο κοινά είδη των παπαγάλος διαθέσιμη στην Ελλάδα; Εδώ στην Αμερική, τα περισσότερα μεγάλα καταστήματα πώλησης ζώων συντροφιάς Budgies, Cockatiels, Lovebirds, και σπίνων. Budgies είναι $ 20. Cockatiels είναι από $ 50 έως $ 130 και Lovebirds είναι περίπου $ 100.

Μερικά καταστήματα πώλησης ζώων συντροφιάς θα πουλήσει conures και μεγαλύτερα parrots. Αμαζόνες είναι κοινά και δεν είναι πολύ ακριβό. Macaws και λευκό cockatoos είναι επίσης άμεσα διαθέσιμα αλλά κοστίζουν περίπου $ 1000 συνήθως. Galahs είναι πολύ σπάνιες και θα κοστίσει μέχρι και $ 2000 ή και περισσότερο.

Υπάρχουν πολλά conure και amazon κτηνοτρόφων εδώ. Τα εν λόγω πτηνά που είχαν εισαχθεί στις Ηνωμένες Πολιτείες από τη Νότια Αμερική για πολλά χρόνια.

Αφρικής (Greys, Senegals / Poicephalus / Lovebirds) parrots είναι επίσης κοινά.

Indian Ringneck Parrots θα στοιχίσει από μερικές εκατοντάδες δολάρια σε περίπου $ 1000 σε ένα pet shop.

Lorikeets είναι κάπως ασυνήθιστο. Πολλοί άνθρωποι δεν συμπαθούν τους χάλια.

Μαύρη cockatoos είναι πολύ πολύ σπάνιο και πολύ πολύ ακριβά. Το μπλε macaws είναι επίσης πολύ σπάνια.
 
Jamie σημερα σκεφτομουν κατι αναλογο!

Λοιπον στα ελληνικα κεντρικα pet shop μπορεί κανείς να βρει αρκετα συχνά:

Budgies : 15-30 euro
Cockatiel: 30-80
Lovebirds: 35
Rosella: 100+
Ringnecks: babies 200 και μεγάλα 60-100 euro
Quaker: babies 200 euro
conures: 400-500 euro
macaws : 2000-3000 euro
African Grey: babies 1500 μεγαλα : 800-1000
Amazons: 800-1500
Cockatoos: 3000+

καποιοι εκτροφεις επισης εχουν αρκετα σπανια ειδη, για Εκλεκτους μωρο ας πουμε μου ειπαν 1500:)

Δεν θα βρει κανεις ευκολα σε πετ σοπ τα προαναφερθεντα ειδη. Κεντρικα όμως υπάρχουν, καθως και σε εκτροφεία.
Budgies και Cockatiel και Lovebirds ειναι τα πιο κοινα σε ολη την Ελλάδα:) σε ολα τα Pet shop.
 
Πολύ ενδιαφέρουσα, Myriam. Πολλές από τις τιμές είναι παρόμοιες με εκείνες που εδώ στις ΗΠΑ. I μία φορά χαρακτηρίστηκε από μια lutino ινδική Ringneck σε ένα pet shop για $ 1000 😱 600 ευρώ! Κάποιοι από σας, οι τιμές είναι χαμηλότερες από ό, τι εδώ στις ΗΠΑ. Σε ένα petshop εδώ, μια Jenday Conure θα κοστίζει μεταξύ $ 300 και $ 500 (190 ευρώ και 315 ευρώ). Sun Conures είναι περίπου $ 100 περισσότερα. Δεν είμαι εξοικειωμένος με το κόστος άλλων ειδών conure.
 
Jamie σιγουρα λεπτομερώς δεν μπορεί κανεις να τα ξερει ολα. Θα πρεπει να κανουμε μια κανονικη ερευνα αγοράς..

Επίσης είχα δει σε ενα πετ ενα Hahn's Macaw 900 ευρω.
Lutino Ringneck είδα με 95!
Απο conures ουτε εγω ειμαι εξοικοιωμένη με τις τιμες των ειδών. Είδα ομως τα μωρα να εχουν 450, και νομιζω ήταν sun.
Αυτο που με εντυπωσίασε ήτανοι τιμες στα Cockatoo. Ηταν μωρα ακομα αλλα 3500 euro;😱 Γιατι άραγε ειναι τόσο ακριβό το είδος; Δεν απειλείται απ'όσο ξέρω😕
 
Νομίζω ότι κάποια cockatoos είναι δύσκολο να αναπαραχθούν. Επίσης, είναι δύσκολο να wean όταν τάισμα με το χέρι. Μπορεί να πάρει σχεδόν 1 έτους για ορισμένα είδη cockatoo να είναι σωστά απογαλακτισμού. Ξέρω μια γυναίκα που τώρα έχει Μολούκων Cockatoo ότι είναι handfeeding και τον απογαλακτισμό. Θα είναι πάνω από 6 μήνες όταν είναι πλήρως απογαλακτισμού. Νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι μέρος του λόγο για το υψηλό κόστος.
 
Θα ήθελα να προσθέσω ότι πολλοί κτηνοτρόφοι εδώ στις USA πρακτική "αφθονίας απεξάρτηση". Αυτό σημαίνει ότι ο γεωργός διατηρεί τη σίτιση ο παπαγάλος με το χέρι έως ότου δεν θέλει πλέον να τρέφονται έτσι, και είναι με δική του φαγητού. Αυτή είναι μια αργή διαδικασία αλλά παράγουν τα πτηνά που είναι πιο ανεξάρτητο και ευτυχισμένη. Άλλοι εκτροφείς πτηνών σε ισχύ τους wean και ότι μπορεί να οδηγήσει σε ψυχολογικά προβλήματα και τα προβλήματα υγείας... ιδιαίτερα με τους μεγαλύτερους πτηνών ήθελα cockatoos και macaws.
 
Παιδια μιας και μιλαμε για συγκριση τιμων Ελλαδας και εξωτερικου... Ξερει κανεις αν ειναι εφικτο το να ταξιδεψουνε μαζι μας στο αεροπλανο πουλια αγορασμενα απο χωρες εκτος ευρωπης;; Οχι βεβαια πως γνωριζω αν γινεται κατι τετοιο απο ευρωπαικες χωρες αλλα αυτα λιγο πολυ τα βρισκουμε και εδω.
 
Jamie τα parrotlets δεν είναι το ίδιο κοινά στην Αμερική όπως τα Budgies και τα Lovebirds; Είναι και πιο ακριβά νομίζω, γι'αυτό ίσως; Θα ήθελα πολύ ένα blue pacific parrotlet αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν εδώ.. ☹
 
Jamie τα parrotlets δεν είναι το ίδιο κοινά στην Αμερική όπως τα Budgies και τα Lovebirds; Είναι και πιο ακριβά νομίζω, γι'αυτό ίσως; Θα ήθελα πολύ ένα blue pacific parrotlet αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν εδώ.. ☹

Parrotletts δεν είναι τόσο κοινή. Αν δείτε ένα στο pet shop που πιθανότατα θα κοστίσει περίπου $ 400 ή περισσότερο. Εάν έχετε αγοράσει από έναν δημιουργό που θα είναι περίπου $ 200 ή έτσι.
Είναι μικροσκοπικό τέτοια πτηνά αλλά έχουν γίγαντας προσωπικότητες!
 
Παιδια μιας και μιλαμε για συγκριση τιμων Ελλαδας και εξωτερικου... Ξερει κανεις αν ειναι εφικτο το να ταξιδεψουνε μαζι μας στο αεροπλανο πουλια αγορασμενα απο χωρες εκτος ευρωπης; Οχι βεβαια πως γνωριζω αν γινεται κατι τετοιο απο ευρωπαικες χωρες αλλα αυτα λιγο πολυ τα βρισκουμε και εδω.



Θα ήταν ίσως μόνο να είναι οικονομικότερο για την ακριβότερη πτηνά. Στις USA, μερικοί άνθρωποι θα πλοίο πτηνών σε ολόκληρη τη χώρα κατά την αγορά. Το κόστος της ναυτιλίας είναι περίπου $ 100, αλλά δεν είναι όλες οι αεροπορικές εταιρείες θα προσφέρουν αυτή την υπηρεσία. Μερικοί άνθρωποι θα μεταφέρει το πουλί πάνω στο αεροπλάνο μαζί τους. Υπάρχει μια πρόσθετη χρέωση για το επίσης. Το τέλος συνήθως είναι $ 100.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι θα ήταν ενδιαφέρον να κάνετε κάποια έρευνα για τις εισαγωγές και εξαγωγές νόμους της Ελλάδας. Κάθε χώρα έχει νόμους που ελέγχετε τον τρόπο τα ζώντα ζώα που εισάγονται στη χώρα. Ακόμη και εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης, νομίζω ότι οι νόμοι είναι διαφορετικοί για κάθε χώρα.

Ορισμένες χώρες, όπως η Αυστραλία, σπάνια επιτρέπει τη μεταφορά ζώντων ζώων για να εισέλθουν στη χώρα από το εξωτερικό. Τα ζώα που κάνουν δυνατή τίθενται υπό αυστηρή απομόνωση για ένα μήνα ή περισσότερο.

Είναι δύσκολο να θέτουν εξωτικών ζώων στις USA από το εξωτερικό, όπως καλά.
 
Είδα σήμερα σε petsop της πόλης μου μαζί σε ένα κλουβί 2 παπαγάλους που δεν έχω ξαναδεί ούτε σε φωτογραφία.
Κατακίτρινοι με κόκκινο χρώμα στο επάνω μέρος του κεφαλιού τους και βούλα κόκκινη στα μάγουλα, όπως των cockatiels και χρώμα ράμφους ώχρα και σώμα στρουμπουλό.
Η τιμή τους είναι 45 € έκαστος, πηδούσαν συνεχώς από "κλαρί σε κλαρί" και η κραυγή τους θύμιζε κατσίκα, ή κότα.
Όταν μάλιστα ρώτησα πώς ονομάζετε το είδος τους, πήρα την απάντηση, "Κακαρίκου" που δεν μου φάνηκε "σόι"
Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό το είδος;
 
Είδα σήμερα σε petsop της πόλης μου μαζί σε ένα κλουβί 2 παπαγάλους που δεν έχω ξαναδεί ούτε σε φωτογραφία.
Κατακίτρινοι με κόκκινο χρώμα στο επάνω μέρος του κεφαλιού τους και βούλα κόκκινη στα μάγουλα, όπως των cockatiels και χρώμα ράμφους ώχρα και σώμα στρουμπουλό.
Η τιμή τους είναι 45 € έκαστος, πηδούσαν συνεχώς από "κλαρί σε κλαρί" και η κραυγή τους θύμιζε κατσίκα, ή κότα.
Όταν μάλιστα ρώτησα πώς ονομάζετε το είδος τους, πήρα την απάντηση, "Κακαρίκου" που δεν μου φάνηκε "σόι"
Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό το είδος;


Μήπως ο παπαγάλος μοιάζουν με αυτό το σημείο;

K?k?riki - Wikipedia, the free encyclopedia

Kakariki ένα μικρό παπαγάλος ιθαγενών της Νέας Ζηλανδίας.
 
Back
Top