Γενικά Ποιον παπαγάλο να προτιμήσω;

ThanassisCon

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Αμπελόκηποι
Είμαι 17 και σε ένα μήνα περίπου δίνω πανελλαδικές και τελειώνω με το σχολείο. Θέλω να πάρω ένα παπαγάλο και σκέφτομαι έναν cockatiel. Παρ' όλα αυτά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη από εσάς. Θα είναι ο πρώτος μου παπαγάλος συνεπώς δεν έχω εμπειρία επί του θέματος, μένω σε διαμέρισμα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά! 🙂
 
Εχω..

Την γνωμη να προτημισης, ενα παπαγαλακι μικρου μεγεθους, οπως το απλο Budgerigar η cogatiel-rojele η τελος παντων οποιο αλλο σου αρεση εξωτερικα! Μονο που θανε καλο, να το δης σε μαγαζι για να αποκτισης γνωμη αλλα αν το παρης σχετικα (Μωρο)θανε το Καλυτερο... Να καθαριζης το κλουβι καθημερινα και να του κανης παρεα... Νασε καλα! ΚΓ.
 
ευχαριστω γρηγορη!
αν το παρω απο μικρο φοβαμαι πως δεν θα ξερω πως να του φερθω ωστε να μεγαλωσει σωστα... Βεβαια αυτο εξαρταται απο το ποσο μικρο θα το παρω ε;
 
1 . Τι μεγεθος παπαγαλου ψαχνεις;
2 . Ποση ωρα μπορεις να του αφιερωνεις ( λιγη, μετρια, αρκετη, πολλη )
3 . Ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις; (παπαγαλος, κλουβι, παιχνιδια, ποτιστρες, τροφες, κμμο..)
4. Θελεις να μιλα;

Ολες αυτες οι ερωτησεις εχουν σκοπο για βοηθεια, οχι για να παριστανω τον εμπειρο αλλα για το καλο το ΔΙΚΟ ΣΟΥ !

φιλικα,
 
απο του χρονου σαν φοιτητης θα εχω υπερβολικα πολυ κενο χρονο για αυτο αλλωστε σκεφτηκα να παρω ενα παπαγαλο.
θελω εναν μετριου μεγεθους σχετικα ησυχο (διαμερισμα)
δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να μιλα αλλα αν μιλαει δεν θα τον δωσω πισω😛
οσο για χρηματα μπορω να διαθεσω αρκετα για ενα ημερο ζωο...

βεβαια απο τον συγκριτικο πινακα που περεθεσε για χαρη μου ο γρηγορης προσανατολιζομαι σε κοκατιλ (το ειχα εξαλλου στο μυαλο μου απο την αρχη) αλλα δεν ξερω που μπορω να βρω ενα ημερο και αν το βρω σε τι ηλικια να το προτιμησω γιατι θα ειναι ο πρωτος μου παπαγαλος και δεν εχω εμπειρια
 
Κε θαναση για σας! Θελω να πω και εγω με την σηρα μου, οτι εδω στο pet 'Καλος'βρισκομαστε εμεις που αγαπουμε τα "πτηνα" αυτα και οχι μονο...Απο ολα τα μελη, εχουμε πολλες γνωσης να λαβουμε(ακομα κ εγω)και συγουρα ολοι σας απαντουν πολυ σοφα!Βλεπω πως εχετε 'Καναρινια'τα οποια εχουν αρκετες "διαφορες" στην επαφητους-εκφραση τους, στον ανθρωπο..σε σχεση, με τους παπαγαλους."Γιατι"θελετε να παρατε παπαγαλο;Δεν ειναι κακο αυτο.. Απλα ρωταω... Σας ευχαριστω πολυ! Ναστε παντα καλα! ΚΓ.
 
πρωτα απ'ολα αισθανομαι λιγο αβολα οταν μου μιλουν στον πληθυντικο παρακαλω προτιμηστε τον ενικο. τα καναρινια που εχω ουσιαστικα τα φροντιζουμε τοσο εγω οσο ο πατερας μου. σιγουρα βεβαια φετος δεν ειχα καθολου χρονο για αυτα, λογω πανελλαδικων, και τα ανελαβε εργολαβια ο πατερας μου. Ηθελα ενα παπαγαλο διοτι πρωτον μου αρεσουν σαν ζωα, δευτερον πιστευω οτι διαμορφωνουν πιο 'πλουσιο' χαρακτηρα με οτι αυτο συνεπαγεται. Γνωριζω οτι χρειαζονται πολυ περισσοτερη προσοχη και φροντιδα απο τα καναρινια και ειμαι πιστευω ετοιμος να τους τις δωσω...
πριν ομως προχωρησω στην αποκτηση του προσπαθω μεσα απο το forum να μαθω μερικα πραγματα για τους παπαγαλους, την φροντιδα που απαιτουν και τα μερη απ'οπου μπορω να προμηθευτω τον δικο μου
 
πρωτα απ'ολα αισθανομαι λιγο αβολα οταν μου μιλουν στον πληθυντικο παρακαλω προτιμηστε τον ενικο. τα καναρινια που εχω ουσιαστικα τα φροντιζουμε τοσο εγω οσο ο πατερας μου. σιγουρα βεβαια φετος δεν ειχα καθολου χρονο για αυτα, λογω πανελλαδικων, και τα ανελαβε εργολαβια ο πατερας μου. Ηθελα ενα παπαγαλο διοτι πρωτον μου αρεσουν σαν ζωα, δευτερον πιστευω οτι διαμορφωνουν πιο 'πλουσιο' χαρακτηρα με οτι αυτο συνεπαγεται. Γνωριζω οτι χρειαζονται πολυ περισσοτερη προσοχη και φροντιδα απο τα καναρινια και ειμαι πιστευω ετοιμος να τους τις δωσω...
πριν ομως προχωρησω στην αποκτηση του προσπαθω μεσα απο το forum να μαθω μερικα πραγματα για τους παπαγαλους, την φροντιδα που απαιτουν και τα μερη απ'οπου μπορω να προμηθευτω τον δικο μου

Κε Θαναση! Μια χαρα μου απαντας! Ολα οκ.. Απλα θα προτημισω, μια γνωμη οπως! Να μην βιαστης να αποκτισης παπαγαλο.. Εχεις ολο το χρονο μπροστασου.. Αφου εισαι Νεος και σπουδαζης ακομα! Εχεις διαβασματα..σχολες.. Διασκεδασης.. Μπορη να σπουδαζης και εκτως Αθηνων.. Κλπ! Οταν ξεκαθαρισης με ολα αυτα, στη ζωησου, εδω ειμαστε παλη και τα συζηταμε, με ολα τα μελη του pet! Otan λεω μη βιαστης.. Εννοω.. Οτι τωρα μπορη να σου αρεσει πχ ενα Παρακιτ παπαγαλακι, σε λιγες μερες ομως, μπορη να πης..Α.. Μαρεσει και το Ασπρο Κοκατου..Α μαρεσει Αμαζον-Μακαο κλπ! Οποτε να θες να παρης και τετοιο.. Κλπ! Ενω παραλληλα εχεις της Σπουδες σου να κανης.. Τα διαβασματα.. Της παρεες σου.. Της φιλιεςσου τελος παντωνκλπ! Για την ιστορια να πω, πως αλλο τα μικρα παπαγαλακια, αλλο τα μεγαλα, αλλα αυτα που μηλουν, αλλα αυτα που δεν μηλουν. Τα μικρα ειναι ευχαριστα χαρουμενα και αν εχεις διαθεση εκπαιδευσης.. Μερικα απο αυτα κανουν διαφορα εκπαιδευτικα κολπα! Οσο μεγαλητερο πουλι εχεις η ζωο γενικα.. Τοσο μεγαλυτερη ευθυνη εχει! Να μη σε κουραζω αλλο, πραξε οπως επηθιμης και οπως προσταζη η συνηδιση σου! Ολοι ανθρωποι αλλωστε ειμαστε μονημα, μεχρι να αποβιωσουμε, σε εξελιξη ψυχης! Καλη τυχη στης σπουδες σου! Ευχαριστω νασε παντα καλα! ΚΓ;)
 
κε Κυριακο! Χιλια ευχαριστω για τις ευχες και τις συμβουλες σου! Η αληθεια ειναι πως αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα και τον απαιτουμενο χωρο ισως να σκεφτομουν ενα μεγαλυτερο ειδος. Δεν θα τολμουσα ομως να αναλαβω τη φροντιδα ενος μακαο για παραδειγμα απο τα 18 μου, θα επρεπε να μεγαλωσω λιγο, να ωριμασω και γι αυτο σκεφτομαι ενα κοκατιλακι
οσο για το ποσο θα βιαστω εχω αρχισει πλεον να σκεφτομαι τον επομενο σεπτεμβρη να δω αν θα περασω στη σχολη που θελω να δω τι χρονο θα εχω τοτε κλπ απλως προσπαθω να ενημερωνομαι νωρις για τη φροντιδα που απαιτει
και παλι ευχαριστω για τις ευχες και τις συμβουλες!
Καλη σου Μερα!
 
ειμαι 16 και εχω εναν ζακο ο οποιος ζει σε ενα τεραστιο κλουβι. Πολλες φορες με βασανιζει η ιδεα του οτι θα φυγω φοιτητης και δεν θα βρισκω τροπο να τον παρω μαζι μου. Για μην σε κυνηγουν οι ερινθες μετα, και παντα συμφωνα με τις προδιαγραφες που δημοσιευσες θα σε συμβουλευα να παρεις ενα rigneck. ειμαι μεσαιου μεγεθους και σχετικα οικονομικο. Φυσικα δεν απαιτει τη φροντιδα ενος μεγαλου παπαγαλου
 
κε Κυριακο! Χιλια ευχαριστω για τις ευχες και τις συμβουλες σου! Η αληθεια ειναι πως αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα και τον απαιτουμενο χωρο ισως να σκεφτομουν ενα μεγαλυτερο ειδος. Δεν θα τολμουσα ομως να αναλαβω τη φροντιδα ενος μακαο για παραδειγμα απο τα 18 μου, θα επρεπε να μεγαλωσω λιγο, να ωριμασω και γι αυτο σκεφτομαι ενα κοκατιλακι
οσο για το ποσο θα βιαστω εχω αρχισει πλεον να σκεφτομαι τον επομενο σεπτεμβρη να δω αν θα περασω στη σχολη που θελω να δω τι χρονο θα εχω τοτε κλπ απλως προσπαθω να ενημερωνομαι νωρις για τη φροντιδα που απαιτει
και παλι ευχαριστω για τις ευχες και τις συμβουλες!
Καλη σου Μερα!
Θαναση! Και παλη ωραια τα λες! Οποτε η κεντρικη μας ιδεα ειναι:Να μην βιαζομαστε!(καλιο αργα παρα ποτε)το ποτηρι το βλεπουμε μησογεματο! Οχι μησοαδιο!
Ευχαριστω νασε παντα καλα!
 
Back
Top