Γενικά Ποιον παπαγαλο να διαλεξω;

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
σκεφτομαι το καλοκαιρι να παρω ενα παπαγαλο...
αν δω οτι παλεβονται(απο ολα τα μελοι τις οικογενειας) οι κραβγες του μονκ τοτε θα παρω μονκ!
αν ομως δω οτι δεν γινετε για μονκ ελεγα για red rumped που δεν θα υπαρχει θεμα για θορυβο οπως καταλαβενετε, αλλα δεν ξερω πολλα γιαυτο το ειδος... Πως ειναι σαν χαρακτηρες; Εχουν ισως καποιες ιδιεταιρες απετισεις;
επισης αν ξερει καποιος καποιον που να εκτρεφει ροζελες καινα ταϊζει στο χερι ας μου πει. 🙂
 
Απο τα 3 που ειπες εγω δεν μπορω να ειμαι πολυ αντικειμενικος νομιζω... εχω μια μικρη αδυναμια στα monks... 😀
 
και εγω εχω αδυναμια στους μονκ!:D

αλλα αν δεν ειναι δυνατον να παρω θα παρω καποιο αλλο ειδος...
για red rumped ξερω εκτροφεα...
για ροζελες δεν εχω ακουσει...
αλλα για red rumped δεν ξερω και πολλα... Μου αρεσουν οι παιχνιδιαρικει χαρακτηρες... (ενοΙτε οτι αυτο εξαρτατε και απο το χαρακτηρα του καθε πουλιου)...
οποτε οποιος ξερει...
 
"διαλεξε αυτο τον κοκατσου.. (αν λεω καλα)"

αν ενοεις κοκατου...
-δεν εχω χωρο
-δεν εχω εμπειρια για τετοιο παπαγαλο
-εδω δεν ξερουμε αν θα αντεχουμε τις φωνες του μονκ ...
-δεν θα αντεχα την πουδρα που βγαζει
-δεν εχω τοσα χρηματα
 
μπορεις να παρεις ή να παραγγειλεις μωρο κοκατιλ ή ροζελα που ανεφερες και σου την προτεινω 😉
μπορεις να επικοινωνησεις με εκτροφεα... αμα θελεις να σου πω μερικους θα σου στειλω με πμ
Ξερω σε Ροδο, Ιωαννινα και σε Αθηνα 😉
 
εδω δεν ξερουμε αν θα αντεχουμε τις φωνες του μονκ
Άγγελε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με τους άλλους που ρωτάς (γιατί δεν έχω ακούσει:) αλλά μη φανταστείς ότι ο Μονκ θα τσιρίζει όλη την ώρα! Θα εξαρτηθεί βέβαια και από τον τρόπο που θα μεγαλώσει... Φωνάζει συνήθως, όπως σου έχω ξαναπεί, όταν θέλει κάτι. Τις περισσότερες ώρες βγάζει μικρές φωνούλες ή μιλάει μόνος του!
 
αυτος στη ροδο δεν γρεφειπουθενα οτι εχει μωρα ροζελες...
αυτος στα γιαννενα δεν εχει σιγουρα γιατι τον εχω ρωτισει...
αν ξερεις καποιον που να εχει(και χομπιστα)πες μου...
 
o K. στη Ρόδο δεν έχει πια κοκατιλ ,ροζέλες, παροτλετ... Τα red rumps είναι πιο πολύ aviary birds τώρα για πετ δεν νομίζω να έχουν κ πολύ ενδιαφέρον
 
το ειδα οτι δεν εχει αυτος στην ροδο...
αυτο σκεφτομαι για τα red rumped... Ειναι ομορφα αλλα δεν εχουν ιδιετερο χαρακτηρα... Ενω τα μονκακια...
 
μα γιατί κόλλησες σ αυτά τα 2; υπάρχουν κ άλλα είδη στην ίδια ''κατηγορία''
 
γιατι τα χρηματα που μπορω να διαθεσω για αγορα φτανουν μεχρι εκει... Αν δω οτι δεν μπορω να παρω μονκ... Τοτε θα το αφισω για αρκετα αργοτερα
και θα παω προς σενεγαλης,white eyes conura...
αλλα οπως ειπα.. Οι μονκ ειναι συμπαθια!
 
Back
Top