Γενικά Ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος να περνάς χρόνο με τον παπαγάλο σου;

Ahilleas222

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2018
Μηνύματα
59
Πόλη
Ασπρόπυργος
Στο διαδυκτιο, στο youtube και στα forum του petbirds εχω δει και διαβασει πως πρεπει για να αποκτησεις μια καλη σχεση με τον παπαγαλο σου να περνας χρονο μαζι του και μπερδεβομουν. Δηλαδη τι εννοει; Πρεπει να κανεις κατι συγκεκριμενο, να του μιλας, να τον χαϊδευεις;
 
Γενικά ότι έχει να κάνει σχέση με τον παπαγάλο από να του μιλάς και να τον χαϊδεύεις μέχρι να παιζεις μαζί του και να τον βγάζεις έξω από το κλουβι

Σημασία έχει όταν κάνεις κάτι μαζί του να το θελεται και οι δύο και να είναι ποιοτικο(ελπίζω να σε βοήθησα.η ερώτηση σου ήταν πολύ γενικη
 
Ολα αυτα! Οπως ολα τα ζωα θα πρεπει να ασχοληθεις μαζι με το παπαγαλο! Δε καταλαβαινω την ερωτηση
 
Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη απάντηση γιατί και η ερώτηση δεν είναι συγκεκριμένη. Θέλω να πω πως ο τρόπος που ασχολείσαι με έναν παπαγάλο έχει να κάνει με τη σχέση σου μαζί του τη δεδομένη στιγμή και με το βαθμό εξημέρωσης του πτηνού. Για παράδειγμα τις πρώτες μέρες περνάμε χρόνο μαζί του στο ίδιο δωμάτιο, καθαρίζοντας το κλουβι του, δίνοντας του φαγητό, μιλώντας του όσο πίνουμε καφέ δίπλα του. Αργότερα ίσως προσπαθώντας να του μάθουμε να παίρνει λιχουδιές από το χέρι μας. Αφού βγει από το κλουβί μπορεί απλά να τον παρατηρούμε όσο παίζει και αυτός να έρχεται σε εμάς όποτε θέλει. Και πολλά πολλά άλλα που θα εξαρτηθούν από τη σχέση που έχετε μεταξύ σας, από την προσωπικοτητα του πτηνού, από τη στιγμή κτλ. Δεν αρέσουν σε όλους τους παπαγάλους τα χάδια. Το ένα θηλυκό κοκατιλ μου τρελαίνεται για χάδια αλλά κατά την αναπαραγωγικη περίοδο δεν με πλησιάζει καθόλου. Αν παρατηρείς, σέβεσαι και δίνεις χρόνο και χώρο στον παπαγάλο σου είναι σίγουρο ότι θα αναπτύξετε μια πολύ όμορφη σχεση και ο χρόνος που θα περνάτε μαζί θα ευχαριστεί και τους δύο. Θα ανακαλύψετε σιγά σιγά τι ευχαριστεί εσάς τους δύο να κάνετε μαζί και αυτό μπορεί να είναι κάτι που δεν το κάνουν οι άλλοι στο YouTube.
 
Back
Top