Φροντίδα Ποιος είναι ο κατάλληλος χώρος για τα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ritsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ritsa

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2019
Μηνύματα
76
Και αφού τώρα είναι καλά θα πρέπει και να ενημερωθούμε ας μιλήσουμε για τους λόγους που υπάρχει αυτή η αδυναμία στα πουλιά του εσωτερικού χώρου με λάθος φωτισμό.
Καλησπερα σας. Σαν γνωστης ποιος ειναι ο καταληλος χωρος; Εξω δεν μπορω γιατι εδω που μενω τελευταιο οροφο οποτε φυσαει παιρνει και τις πετρες. Οποτε θεωρω σωστο το χειμωνα μεσα και στην τζαμαρια. Και οταν οι συνθηκες σωστες εξω. Κανω λαθος; Τι με συμβουλευται;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ρίτσα, διάβασε παρακάτω την χθεσινή μου απάντηση σε ένα άλλο μέλος μας:
Oλόκληρο το post εδώ.
Προσωπικά είμαι οπαδός της εξωτερικής εκτροφής κάτω από την λογική ότι τα πουλιά είναι "ποιο κοντά" στην φυση..όσο γίνεται τέλος πάντων..Ωστόσο, συνυπολογίζοντας το όσα ανέφερες η συμβουλή μου:
Μόνο μέσα από την τζαμαρία υπό τις κατάλληλες συνθηκες εφόσον το έξω είναι απαγορευτικό.
Το γιατί θα το δεις παρακατω:

-
Θα πρέπει να σκεφτείς και να επιλέξεις ένα σωστό σημείο για το κλουβί σου ώστε να παραμείνει εκεί μόνιμα. Το μέσα-έξω σε βάθος χρόνου θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στην καλή υγειά του πουλιού. Ή μέσα ή έξω.

Σε κάθε επιλογη έχεις κάποιες παραμέτρους που πρέπει να υπολογίσεις για να καταλήξεις.

Εαν έξω:
Kαταρχάς, τα καναρινιά δεν κρυώνουν και αντέχουν μέχρι και σε θερμοκρασίες μερικούς βαθμούς κάτω από το μηδέν απροβλημάτιστα.Άρα μην σε αγχώνει αυτό. Το λέω διότι αυτός είναι ο λόγος που οι περισσότεροι βάζουν μέσα τα καναρίνια τους βράδυ. Και είναι πολύ μεγάλο λάθος που κάποιοι το προτείνουν "για το καλό του πουλιού". Δεν ισχύει!

Όμως θα πρέπει:
- Να είναι προστατευμένο από τα ρεύματα αέρα και (προφανώς)την βροχή ! Αν είναι εφικτό αποφεύγουμε τα βορινά σημεία. Τα ρεύματα αέρα μπορούν να αποβούν μοιραία για τα καναρίνια μας.
- Να είναι προστατευμένο από αρπακτικά (τετράποδα και.. Δίποδα) και κουνούπια (μιας και έρχεται καλοκαίρι)
- Να μην είναι συνεχώς εκτεθειμένο στον ήλιο.
- Να μην είναι κοντά ή απέναντι από καπνοδόχους ή κλιματιστικά.

Αναλόγως που θα το τοποθετήσεις μπορείς να βρεις προστατευτικά.

π.χ. Ένα σημείο κάτω από μια μαρκίζα μπαλκονιού κοντά σε μια γωνιά είναι ιδανικό εάν υπάρχει.

Εαν μέσα:
-Κοντά σε παράθυρο ώστε να υπάρχει φυσικός φωτισμός.
-Όχι σε πολυσύχναστο δωμάτιο όπου το πουλάκι θα.. Ξενυχτάει ή θα.. Βλέπει τηλεόραση μαζί μας. Είναι σημαντικό να κοιμάτε και να ξυπνάει σύμφωνα με την ανατολή και δύση του ηλίου.
-Όχι σε κουζίνα οπού υπάρχουν μυρωδιές κλπ
-Να μην εκτίθεται σε καπνούς από τσιγάρα
-Όχι κοντά σε θερμαντικά σώματα.

Εαν έχεις περαιτέρω απορίες.. Εδώ είμαστε 😉
 
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλε σας που δεν γνωριζα. Θα κανω το καλυτερο. Για τα γκουλντιαν ισχυει το ιδιο;
 
Για τα γκουλντιαν ισχυει το ιδιο;

Εδώ θα πρέπει να περιμένεις λίγο κάποιον που να γνωρίζει επί του θέματος. Ο Αντώνης @Tony Forpus ξέρω ότι, μεταξύ άλλων, έχει γνώση για τα Γκουλντιαν.
Εναλλακτικά, μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην αντίστοιχη θεματική ενότητα για τα συγκεκριμένα πτηνά.

 
Οι συμβουλες του Δημητρη πιο πανω ισχυουν και για τα Gouldian!

Ασχολεισαι ηδη με το συγκεκριμενο ειδος ή σκοπευεις να αποκτήσεις;
Ρωτω γιατι η διαχείριση τους ειναι διαφορετικη απο τα υπολοιπα ηδη γενικοτερα.
 
Οι συμβουλες του Δημητρη πιο πανω ισχυουν και για τα Gouldian!

Ασχολεισαι ηδη με το συγκεκριμενο ειδος ή σκοπευεις να αποκτήσεις;
Ρωτω γιατι η διαχείριση τους ειναι διαφορετικη απο τα υπολοιπα ηδη γενικοτερα.
Εχω και θελω τις βασικες συμβουλες παρακαλω.
 
Back
Top