Γενικά Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να κρατάμε ένα πουλί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τον τελευταίο καιρό με την πιο έντονη ενασχόληση μου με τα καναρίνια μου δημιουργήθηκε η απορία για το πως πρέπει να κρατάμε στο χέρι μας το πουλί χωρίς να το τραυματίζουμε ή να μας φύγει...

Στα περιστέρια υπάρχουν "σωστοί" και "λάθος" τρόποι να πιάσουμε ένα πουλί στους οποίους έχουν καταλήξει οι περιστεράδες μέσα από την ενασχόληση τους.

Σε αυτό το θέμα λοιπόν θέλω να αναρτήσουμε πληροφορίες ή και βίντεο με κάποιο οδηγό για το ιδανικό κράτημα σε κάθε είδος πουλιού ώστε να βοηθηθούν οι νέοι σε κάθε είδος.

Θεωρώ αυτό το θέμα ιδιαίτερα σημαντικό καθώς στο φόρουμ και στην καθημερινότητα μου παρατηρώ κατά καιρούς θέματα με βγαλμένες ουρές, αποδράσεις, τραυματισμούς κτλ και πιστεύω πως θα ήταν καλό να είχαμε ένα άρθρο για αυτό.

Αρχίζω λοιπόν εγώ με ένα βίντεο που έφτιαξα για τα περιστέρια
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σωστός ο τρόπος που το ακινητοποιείς το περιστέρι Γιώργο αλλά πρέπει να αισθάνεται και ασφαλής το περιστέρι.
Πολλά περιστέρια που προσπαθούν να φύγουν δεν είναι απαραίτητο να είναι ''αγριοπερίστερα'' ή να μην έχουν μάθει να τα ''πιάνουν''.
Όταν το κρατάς με το ένα χέρι νομίζουν ότι θα πέσουν-χάσουν την ισορροπία τους.
Ο σωστός τρόπος είναι με τα δύο χέρια.
racing-pigeon-being-handled-in-loft-rutland-uk-BNYB40.jpg

Όταν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα δύο χέρια,(γιατί ανοίγεις της φτερούγες, κοιτάζεις το δαχτυλίδι κλπ) κρατάς το περιστέρι όπως δείχνεις και ακουμπάς το στήθος του περιστεριού στο στομάχι σου.

Και ένα βιντεάκι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυτός ο τρόπος έχει καλή εφαρμογή στα μεγάλα πουλιά, όχι όμως και στα καναρίνια.
Και μια ερώτηση... όσο τα κρατάμε στα χέρια μας, πρέπει να βλέπουν ή όχι;
Έχω βάσιμες υποψίες πως για τα καναρίνια τουλάχιστο αυτό είναι καλύτερο.
 
Και μια ερώτηση... όσο τα κρατάμε στα χέρια μας, πρέπει να βλέπουν ή όχι;
Έχω βάσιμες υποψίες πως για τα καναρίνια τουλάχιστο αυτό είναι καλύτερο.
Τι εννοείς; Πως είναι καλύτερα ή χειρότερα το να βλέπουν;
Εγώ από τους παπαγάλους έχω την εμπειρία πως είναι καλύτερα να μην βλέπουν.
Όταν θέλω να τους δώσω κάτι στο στόμα, να περιποιηθώ πόδια ή να κόψω ράμφος, τα διπλώνω σε πετσετάκι και προσπαθώ να μην βλέπουν ει δυνατόν. Είναι πιο ήσυχα, δεν διατρέχουν κίνδυνο τραυματισμού και όταν τα αφήνω, δεν δείχνουν σημάδια ανησυχίας.
 
20160118_180431.webp
20160118_181852.webp
όπως κρατώ τον Ορφέα και την Ευριδίκη (''ασφαλίζοντας φτερά και ουρά''), κατά την ταπεινή μου γνώμη,θεωρείται το πιο ασφαλές πιάσιμο των καναρινιών, χωρίς να τους μεταφέρεται τόσο πολύ στρες.
Τώρα σχετικά με το αν πρέπει ή δεν πρέπει να βλέπουν, δεν το γνωρίζω.. Το αφήνω για τους παλαιότερους.
 
θεωρείται το πιο ασφαλές πιάσιμο των καναρινιών.
Το ξέρω αυτό το πιάσιμο...
Είναι το εξειδικευμένο πιάσιμο "επίδειξης" των χαρακτηριστικών των πουλιών.
Το βλέπω πολύ συχνά...
Προσωπικά όχι μόνο δε το θέλω αλλά το θεωρώ και μεγάλο λάθος.
Δεν θέλω να πιάνω τα πουλιά... καθόλου.
Αν όμως πρέπει... Θα το κάνω σε μισοσκόταδο, με το κεφάλι μέσα στη χούφτα μου.
Αν τώρα πρέπει να καμαρώσουμε τα κάλλη τους.. Τότε το μόνο κατάλληλο για το σκοπό αυτό είναι το κουτί φωτογράφισης...
Πάλι στρεσάρονται αλλά πιστεύω το λιγότερο δυνατό https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογράφιση-πτηνών-εκτροφής.24175/
 
O σώστος τρόπος για να κρατάμε τα πουλιά είναι όπως φαίνεται στο αβαταρ μου. :D

Το κράτημα των φτερούγων και της ουράς δεν μου αρέσει διότι μπορεί με λίγη αδεξιότητα ή κάποια ατυχία να μας μείνει η ουρά στο χέρι. Εαν ασφαλίζαμε και τα πόδια σε αυτή τη θέση ίσως να ήταν πιο σταθερό απο το να κρατάμε μόνο φτερά.

Θα συμφωνήσω με τη Μαρία για το σκέπασμα και στο ότι μειώνει το στρες.
 
Να πώ για το κράτημα πως η γιατρός που έχω δεί το κρατά με την ράχη στην παλάμη,το λαιμό ανάμεσα σε δείκτη και μεσαίο και τον αντίχειρα να παίζει.
Το κράτημα βέβαια είναι λεπτομέρεια μπροστά στο πιάσιμο όπου και μπορούν να γίνουν οι ζημιές.

off
Δημήτρη μπράβο, πολύ όμορφο το εκτροφείο σου.Βγάλε μας ένα video να καμαρώσουμε!
 
Σωστός ο τρόπος που το ακινητοποιείς το περιστέρι Γιώργο αλλά πρέπει να αισθάνεται και ασφαλής το περιστέρι.
Πολλά περιστέρια που προσπαθούν να φύγουν δεν είναι απαραίτητο να είναι ''αγριοπερίστερα'' ή να μην έχουν μάθει να τα ''πιάνουν''.
Όταν το κρατάς με το ένα χέρι νομίζουν ότι θα πέσουν-χάσουν την ισορροπία τους.
Ο σωστός τρόπος είναι με τα δύο χέρια.
racing-pigeon-being-handled-in-loft-rutland-uk-BNYB40.jpg

Όταν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα δύο χέρια,(γιατί ανοίγεις της φτερούγες, κοιτάζεις το δαχτυλίδι κλπ) κρατάς το περιστέρι όπως δείχνεις και ακουμπάς το στήθος του περιστεριού στο στομάχι σου.

Και ένα βιντεάκι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
ουσιαστικά αυτό που λέω και εγώ ειναι, αλλά όταν το κρατάς για ώρα βάζεις και το άλλο χέρι για αν αισθάνεται ασφαλές... σωστή παρατήρηση
 
O σώστος τρόπος για να κρατάμε τα πουλιά είναι όπως φαίνεται στο αβαταρ μου.
Θα συμφωνήσω στον τρόπο που θεωρείς σωστό...
Είμαι από χρόνια θιασώτης αυτού του τρόπου..
Breeding season 2016 097.webp
Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει τέτοια συνεργασία από όλα τα πουλιά... ειδικά τα ιθαγενή και τα καναρίνια.
 
Θα συμφωνήσω στον τρόπο που θεωρείς σωστό...
Είμαι από χρόνια θιασώτης αυτού του τρόπου..
View attachment 41100
Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει τέτοια συνεργασία από όλα τα πουλιά... ειδικά τα ιθαγενή και τα καναρίνια.
αν θες να πας για προπόνηση τα ταχυδρομικά και περιμένεις έτσι... 😀 κάηκες :D
αν θέλετε να βγάλετε κάποιο σπασμένο φτερό π.χ. τι κάνετε;
 
Το βλέπω πολύ συχνά...
Προσωπικά όχι μόνο δε το θέλω αλλά το θεωρώ και μεγάλο λάθος.
λάθος γιατί;
Δεν θέλω να πιάνω τα πουλιά... καθόλου.
Αν όμως πρέπει... Θα το κάνω σε μισοσκόταδο, με το κεφάλι μέσα στη χούφτα μου.
εδώ πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε.. Κανείς δεν θέλει να πιάνει/στρεσάρει/ταλαιπωρεί τα πουλιά του. Συχνά-πυκνά όμως,όταν κάποιοι στην παρέα ρωτούν διάφορα σχετικά με τα πτηνά τους,τους ζητούμε απαραιτήτως φωτογραφίες..
και το ερώτημα στο θέμα του φίλου Γιώργου.. Τελικά ποιός ο σωστός τρόπος να τα πιάνουμε; Είτε γιατί πρέπει να βάλουμε αλοιφή στα πόδια.. Είτε για να βγάλουμε κάποιο σπασμένο φτερό.. Είτε γιατί μας ζητήθηκε κάποια φωτογραφία.. Ποιός είναι ο τρόπος;
σαφώς αλλιώς θα πρέπει να πιάσεις ένα παπαγάλο.. Αλλιώς ένα καναρίνι.. Ποιός μπορεί να απαντήσει με σιγουριά;

(''Το κεφάλι μέσα στη χούφτα''.. Που αποσκοπεί αυτό,Γιάννη; )
 
λάθος γιατί;
Ο μόνος λόγος που πιάνουμε τα καναρίνια έτσι, είναι για να μπορέσουμε να φωτογραφίσουμε τα χαρακτηριστικά τους.
Να τα διαφημίσουμε δηλαδή.
Κι όλο αυτό για μένα είναι το λάθος.
 
Προσωπικά τα παίρνω στο χέρι σχετικά συχνά. Είτε απλά για για να βγάλω φωτογραφία για αρχείο, είτε πρόκεται για tseckup υγείας (που πιστεύω παίζει μεγάλη σημασία για παρακολούθηση των πουλιών μας) Είναι σημαντικό για οποιον δήποτε άνθρωπο που κατέχει πουλια στο σπίτι. Ανεξάρτητα από το αν έχει 1-2 πουλιά ή 100. Καμια φορά χρεάζεται απλά να πιάσουμε ένα πουλί για να το βάλουμε σε άλλο κλουβί, η να το χωρίσουμε από τα αλλα πουλια. Να δούμε το φτέρωμα του, κοιλια, δέρμα, ματια. Να κόψουμε τα νύχια κτλ. Αν δεν το κρατάτε σωστά υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να του κάνετε ζημια η να σας φύγει από το χέρι με μια απότομη κίνηση (εκεί που δεν το περιμένετε).

Για μικρά πουλιά προτείνω δυο πιασίματα.

Ένας τρόπος πιο συνηθισμένος. Πιάσιμο για έλεγχο. Όπου το κεφάλι του πουλιού (το λαιμό του) το κρατάμε ανάμεσα από τα δυο δάκτυλα μας. Το σώμα του πουλιού βρίσκετε στο παλάμη μας. Για να γυρίσουμε πουλί από πλάτη στη κοιλιά απλά το ρολάρουμε με βοήθεια του δευτερου χεριού (είτε ρολάρουμε και αλλάζουμε το χέρι).
Το πουλί δεν μπορεί να φύγει επειδή δεν μπορεί να βγάλει το κεφάλι από τα δάκτυλα σας. Εσείς δεν κάνετε απόλυτος καμια πίεση στο σώμα του. Δεν το σφίγγετε, δεν το πονάτε.
2_zpsj4zoxka9.jpg
[/URL]

Δεύτερος τρόπος που το κάνουμε για επίδειξη πιο πολύ. Κρατώντας το πουλί στα πόδια ψιλά. Δηλαδή στα μπούτια και όχι στις γάμπες. Το πουλί φαίνεται όλο από όλες τις γωνιές. Μπορεί να φτερουγίσει αλλα δεν μπορεί να φύγει η να χτυπηθεί πουθενά. Πιο αγχωτικό για το πουλί. Δύσκολο εφαρμόζεται από ανθρώπους που φοβούνται να πιάσουν το πουλί.
1_zpsfvos6fvn.jpg

Αλλα κατά τα αλλα, ο τρόπος που προτείνει ο Γιάννης είναι ο καλύτερος 😉
 
Πωλίνα μου.. Μας έλειψες,το ξέρεις; Μην το ξανακάνεις για τόσο μεγάλο διάστημα, σε παρακαλώ πολύ! 😛
διάβασα την απάντησή σου με πάρα πάρα πολύ προσοχή..
Προσωπικά τα παίρνω στο χέρι σχετικά συχνά. Είτε απλά για για να βγάλω φωτογραφία για αρχείο, είτε πρόκεται για tseckup υγείας (που πιστεύω παίζει μεγάλη σημασία για παρακολούθηση των πουλιών μας) Είναι σημαντικό για οποιον δήποτε άνθρωπο που κατέχει πουλια στο σπίτι. Ανεξάρτητα από το αν έχει 1-2 πουλιά ή 100. Καμια φορά χρεάζεται απλά να πιάσουμε ένα πουλί για να το βάλουμε σε άλλο κλουβί, η να το χωρίσουμε από τα αλλα πουλια. Να δούμε το φτέρωμα του, κοιλια, δέρμα, ματια. Να κόψουμε τα νύχια κτλ.
.. Και ειλικρινά το ένιωθα πως θα απαντούσες με πολύ ευστοχία αλλά και ειλικρίνεια.
ως Δημήτρης, σε ευχαριστώ πολύ για το μάθημα αυτό!👍
θα ακολουθήσω πιστά το δείγμα γραφής σου..
 
Mου αρέσει και ο τρόπος της Πωλίνας με την ακινητοποίηση του κεφαλιού. Είναι και ο τρόπος χειρισμού μεγαλύτερων πουλιών όπως παπαγάλων που μπορεί να σου κάνουν μεγάλη ζημιά με το ράμφος τους, και πραγματικα τα ακινητοποιεί χωρίς να χτυπιούνται. Δοκιμασμένο. 😉
 
Γειά, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα περιστέρια. Βρήκα ένα στην εθνική, δεν πετούσε, περπατουσε. Το πήρα να δω αν μπορώ να κάνω κάτι και τελικά πέθανε. Πέθανε όταν το κρατούσα με το χέρι μου. Το κρατούσα στην παλάμη μου από το στερνο του σχεδόν για να μπορέσω με το άλλο χέρι να του βγάλω κάτι μύγες που είχε πάνω του. Υπάρχει περίπτωση να το πιεσα τόσο πολύ που να του έκοψα την ανάσα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top