Γενικά Ποιος ελεγχει τους πετσοπαδες;

trelele

Πρώην google
Εγγραφή
31 Μαϊ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Λευκωσία
Τι γινεται με αυτους τους πετσοπαδες ρε παιδια ποιος τους ελεγχει;
Πηγα να παρω ενα καναρινι προσφατα και αυτος ειχε γιαλες με ψαρια ψοφησμενα απο πανω και η χελωνες να τρωνε τα κεφαλια των χρυσοψαρων,τα νερα μυριζαν, χαμστερ ετρεχαν στο καταστημα απο δω και απο κει, τα καναρινια τα ειχε μαζι με τα παπαγαλακια σε ενα περιβαλλον χαλια με κλουβι χωρις στηριγματα και νερο μαυρο απο την βρωμια.
Την προηγουμενη φορα πηρα απο καποιον αλλον 2 καναρινια μαλινουα και ειχαν πολλες ψειρες...
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...
 
Πολλα pet shop ειναι απαραδεκτα, δεν ξερω ακριβως ποιος τους ελεγχει μπορει και κανενας, ειναι ελευθεροι επαγγελματιες,ή αλλιως εμπορο-υπαλληλοι.
Το μονο που μπορεις να κανεις η να μην ξαναψωνισεις ποτε απο εκει και να του την πεις κιολας.
Εγω σε πολλα πετ που πηγαινω, κανω παραπονα σε στιλ"αυτο το πουλι δεν εχει νερο βαλτε του"και τους βλεπεις και τρεχουν αμεσως και εννοειτε δεν ψωνιζω τιποτα απο αυτους, ουτε μια ποτιστρα που λεει ο λογος!
Προσφατα ειχα παει σε ενα pet shop επωνυμο κιολας και βλεπω εναν μακαο εκτος οτι ηταν μεσα στην βρωμα το ειχαν εξω ειχε σκασει το ζωντανο και δεν ειχε νερο, νευριαζω πάρα πολυ και λεω στην κοπελα που ηταν μεσα,"ο μακαο εξω δεν εχει νερο, πηγαινε να του βαλεις"και δε το ειπα καλοσυνατα και ευγενικα, το αντιθετο θα ελεγα, πολυ αποτομα και ψυχρα.
 
η κατασταση ειναι απαραδεκτη.
εγω ειχα παει σε ενα πετ σοπ που εκτος που ολα τα κλουβια ηταν μαυρα απο την βρομα ειχε σε ενα κλουβι 50*30 τεσσερα κοκατιλ και ενα java sparrow😱και σε ενα αλλο κλουβι περιπου ιδιον διαστασεων ειχε 10 ζεμπρακια και δυο ψοφια στον πατο του κλουβιου καλα για τα ψαρια δεν το σηζηταω ανοιγε το καπακι και βρομαγε ολο το μαγαζι. 😡
 
η κατασταση ειναι απαραδεκτη.
εγω ειχα παει σε ενα πετ σοπ που εκτος που ολα τα κλουβια ηταν μαυρα απο την βρομα ειχε σε ενα κλουβι 50*30 τεσσερα κοκατιλ και ενα java sparrow😱και σε ενα αλλο κλουβι περιπου ιδιον διαστασεων ειχε 10 ζεμπρακια και δυο ψοφια στον πατο του κλουβιου καλα για τα ψαρια δεν το σηζηταω ανοιγε το καπακι και βρομαγε ολο το μαγαζι. 😡
Δυστυχως παιδια τα παντα ειναι ξεφραγο αμπελι. Ο καθενας κανει οτι θελει χωρις να του μιλαει κανεις. Μηπως φταιμε ομως εμεις για ολα αυτα... Μηπως...;
 
παιδια ελεγκτης για τα καταστηματα μας δεν υπαρχει, ο καλυτερος ελεγχος ειναι ο διιος ο πελατης, οι πελατες οταν αγοραζουν σε κατι τετοια καταστηματα τοτε τι περιμενετε να αλλαξουν οι συνθηκες; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ
 
Μποϋκοτάζ είναι η λέξη κλειδί. Πρόσφατα άκουσα από πετσοπά για ένα μαδημένο πουλάκι ότι πήγε και το πήρε μια κυρία η οποία όποιο βλέπει έτσι ταλαιπωρημένο το παίρνει για να το φροντίσει. Από κει και πέρα τι περιμένουμε να αλλάξει. Αφού πουλάνε γιατί να αλλάξουν κάτι στον τρόπο που δουλεύουν; Από τους ελέγχους του κράτους μην περιμένετε και πολλά, εδώ άλλα κι άλλα δεν ελέγχουν που αφορούν ανθρώπους, θα ελέγξουν κάτι δευτερεύουσας (κατ'αυτούς) σημασίας; Από τέτοια μαγαζιά μην αγοράζετε τίποτα και να το διαδίδετε κιόλας στους γνωστούς σας. Αν δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες του επαγγέλματος ας αλλάξουν καριέρα στο φινάλε.
 
καλημέρα...

Για αυτόν τον λόγο, και όχι μόνο,
είναι, νομίζω, Ευρωπαϊκή οδηγία να σταματήσουν να πουλάνε ζωάκια τα πετ σοπ, αν δεν εχουν καποια υψηλα standards... Θα γίνει πραγματικότητα εντος 2010, μάλλον...
Αφορμή είναι οι άθλιες συνθήκες διαμονής... Επίσης, εχουν σημειωθεί πυρκαγιές σε καταστήματα, και δυστυχως έχουν καεί πολλά ζωάκια...

Θα δούμε...
 
Κανείς δεν τους ελέγχει όπως κανένας έλεγχος δεν γίνετε πουθενά, όσο πληρώνουν το ΦΠΑ στο κράτος όλα είναι μέλι γάλα. Θέλω εδώ να παραθέσω προσωπική εμπειρία περί του ελέγχου των επιχειρήσεων στην Ελλάδα θέτοντας το θέμα σε οικονομική βάση (το θέμα pet shop σαφώς έχει και οικολογικές - Ζωοφιλικές προεκτάσεις). Προ ετών επισκέφθηκα γνωστό καζίνο της περιοχής μου απλά και μόνο να δω τι είναι αυτό το καζίνο. Αφού περιηγήθηκα στους χώρους και καθώς δεν είχα διάθεση να παίξω παρατηρούσα το χώρο. Το μάτι μου έπεσε πάνω σε μια μισάνοιχτη πόρτα που έγραφε Υπουργείο Πολιτισμού Ελεγκτής Τυχερών παιχνιδιών αν θυμάμαι καλά. Κοιτώντας προσεκτικότερα είδα μέσα ένα τύπο ξαπλωμένο σε ένα καναπέ να βλέπει τηλεόραση και φυσικά κανένας έλεγχος για το τι συνέβαινε ακριβώς δίπλα του, επειδή η παρέα μου έμεινε στο χώρο για αρκετή ώρα (2+ ώρες) είδα πως αυτός ο τύπος δεν κουνήθηκε από τον καναπέ του.
Αυτό είναι το ελληνικό κράτος εδώ δεν ελέγχει τους καρχαρίες θα ελέγξει τα χρυσόψαρα τους πετσοπάδες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Δεν καταλαβαινω που οφελει αυτη η συζητηση.?Αν κανουμε μια αναζητηση στο φορουμ θα βρουμε χιλια θεματα σχετικα με τα αθλια πετ σοπ. Το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις γι αυτο;Ευκολο ειναι να καθομαστε να γραφουμε με τις ωρες και να λεμε μου τυχε αυτο ειχε ψειρες το πουλι ο καταστηματαρχης δεν ηξερε τιποτα κλπ.

Οποιος οντως ενδιαφερεται ξερει τι πρεπει να κανει.
Μια καταγγελια! Τοτε λεγεσαι φιλοζωος γιατι τοτε θα χεις προστατεψει τα ζωα απο τις αθλιες συνθηκες. Πριν ρωτησει κανεις τι εχω κανει εγω για τα πετ σοπ εχω να πω πως τιποτα γιατι και να ηθελα να το κανω δεν το επιτρεπει η ηλικια μου.
 
Φώτη ωφελεί αυτή η συζήτηση καθώς η φυλή μας εχει ένα ελλάτωμα "τη λήθη", επίσης η επανάληψη ποτέ δεν έβλαψε κανένα.

Φιλικά
 
παιδια ελεγκτης για τα καταστηματα μας δεν υπαρχει, ο καλυτερος ελεγχος ειναι ο διιος ο πελατης, οι πελατες οταν αγοραζουν σε κατι τετοια καταστηματα τοτε τι περιμενετε να αλλαξουν οι συνθηκες; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ

το προβλημα ειναι οτι αγοραζουν απο αυτα τα καταστηματα γιατι τα εχουν φθηνα...
 
μπραβο, συμφωνω με τον trelele, αλλα εδω πηγαινετε και περνετ πουλια στο παζαρι στο Σχιστο γιατι ειναι φτηνα, οι ιδιοι φταιτε και οχι τα καταστηματα αυτα.
 
Ο Αλέξης έχει δίκιο, πολλοί αγοράζουν πουλάκια απο το Σχιστό,
μέσα σ' αυτούς και πολλά πετσοπάδικα, (ο θεός να τα κάνει ).
Μη το ξεχνάμε κι' αυτό έ ;
Γι' αυτό πάντοτε λέω οτι η γνώμη μου είναι, να επιβραβεύεται με έναν καλό λόγο και με την προτίμησή μας ο σωστός επαγγελματίας και να δυσφημείται με τον χειρότερο τρόπο το "λαμόγιο". Μέσα απο τα φόρουμς εδώ σιγά-σιγά γίνονται γνωριμίες και γίνονται γνωστά απο στόμα σε στόμα αυτά τα μαγαζιά που είναι σε καλύτερη κατάσταση και στέκουν αξιοπρεπώς.
Αν περιμένουμε απο τους ελέγχους να καλυτερέψει το πράγμα, το βλέπω...χλωμό.
 
Σχολειο, σχολειο, σχολειο και οικογενεια. Οσο ο Ελληναςδεν λαμβανει κοινωνικη μορφωση θα βλεπουμε τετοιες εικονες, πρεπει να γινεται καταγγελια στην αγορανομια να ερθει κτηνιατρος και να κοψει. Γιατι δεν ειναι μονο τα ζωα κριμα αλλα αυτα τα μερη ειναι εστιες μολυνσης και για τον ανθρωπο. ΥΓ και οι δημοι εχουν αντιστοιχες υπηρεσιες με την συνδρομη της νομαρχιας. Πιστεψτε με αξιζει να το κανετε και να μην το αφηνετε να πεσει κατω. Η κανετε καταγγελια στο ΙΝΚΑ.
 
Back
Top