Γενικά Ποιος τυπος Frise ειναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimis1978
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimis1978

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2014
Μηνύματα
13
Καλησπερα

Θα ηθελα να μαθω τον ακριβη τυπο Frise του καναρινιου μου.

Ιδου ο ομορφαντρας μου...

P5065982.jpg


P5065990.jpg


P5065995.jpg


P5065996.jpg


P5066013.jpg


P5066022.jpg


P5066042.jpg


P5066037.jpg



Οι γνωστες ας μας δωσουν τα φωτα τους...
 
Βασικα η απορια μου ειναι αν ειναι Fiorino ή Σγουρο του βορρα...

Καμια βοηθεια;
 
Δημήτρη δεν θα βρεις και πολλούς γνώστες αυτού του τύπου καναρινιών. Από που το πήρες, τι σου είπαν;
 
Απο Πετσοπ.
Το δαχτυλιδι δειχνει Γερμανια αλλα ο πωλητης δεν ξερει ποιος ακριβως τυπος ειναι, μου ειπε οτι μαλλον ειναι Φιορινο αλλα διατηρω τις αμφιβολιες μου.

Θα ηθελα να μαθω τον ακριβη τυπο του για του βρω μια κοπελα ιδιου τυπου.
 
Να σου ζήσει, πανέμορφο είναι φτου φτου φτου!
Νομίζω είναι αυτό Northern Dutch Frilled Canary, Northern Dutch Frill Canary, Family: Fringillidae, Serinus canaria domesticus .
Από το δαχτυλίδι μπορείς να βρεις το κωδικό του εκτροφέα και έτσι ίσως τα είδη που εκτρέφει.
Οι πατήθρες αυτές καλό θα ήταν να αλλαχθούν γιατί τους ταλαιπωρούν τα πόδια. Καλύτερα ξύλινες στρογγυλές σε δύο διαφορετικά μεγέθη ιδανικά.
 
Eιναι ηδη σε μεγαλυτερο κλουβι με αλλες πατηθρες,το κλουβακι αυτο το εχω για μεταφορα μονο...

Θα κοιταξω το δαχτυλιδι μπας και καταφερω κατι μεσω των κωδικων.

Ευχαριστω Μαρια.
 
Βαση της διαμετρου του δαχτυλιδιου παντως -2.7 διαμετρο φοραει- εχω Fiorino... (συμφωνα με τις διαστασεις δαχτυλιδιων ανα τυπο https://elkeclub.files.wordpress.co...bbceb9ceb4ceb9cf89cebd-ceb3ceb9ceb1-cf841.pdf )
Ολα αυτα βεβαια αν ειναι τυπικος ο Βελγος Εκτροφεας της Βασιλικης ορνιθολογικης ομοσπονδιας του Βελγιου KBOF απο οπου προερχεται το πουλι.
Τους εστειλα και mail, για να δουμε...
 
Από μια γρήγορη ματιά που έριξα χθες εξ αιτίας του θέματός σου, είναι μικρές οι διαφορές μεταξύ των διάφορων τύπων, κυρίως στο μέγεθος.
Πάντως το δικό σου κουκλί να σας ζήσει! φαντάζομαι χαρά ο μικρός :)
 
Ενημερωση για να μην αφησουμε το θεμα ετσι στον αερα...

Η Βασιλικη ορνιθολογικη ομοσπονδια του Βελγιου - KBOF απαντησε στο αιτημα μου για το τι πουλι εχω με 2 μειλς.
Στο πρωτο μου ειπαν οτι βρηκαν τον εκτροφεα και αυτος εκτρεφει και σγουρα του Βορρα αλλα και Φιορινο οποτε μου ζητησαν να τους στειλω φωτος του πουλιου ωστε να κρινουν το ιδιο το πουλι.
Τους εστειλα τις ανω φωτογραφιες τις οποιες με ενημερωσαν οτι τις εστειλαν με την σειρα τους σε 2 κριτες σγουρων φυλων της ομοσπονδιας τους οι οποιοι απεφάνθησαν οτι το συγκεκριμενο πουλι απο τις φωτο που βλεπουν τεινει να ειναι πιο πολυ προς Φιορινο και η διαμετρος του δαχτυλιδιου του -2.7- αυτο δειχνει επισης.
Επισης -ζητωντας μου συγνωμη- με ενημερωσαν οτι το συγκεκριμενο πουλι δεν θα επερνε καλη βαθμολογια σε διαγωνισμο, αλλα ειναι ενα καλο πουλι.

Αψογοι οι Βελγοι ε;
 
Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Όντως άψογοι οι Βέλγοι αλλά και το μαγαζί που ψώνισες αρκετά καλό και ενημερωμένο φαίνεται. Μπορείς να μας το πεις; Επιτρέπεται από το φόρουμ αν θα ήθελες να πεις.
 
Back
Top