Φροντίδα Ποιους πάτους κλουβιών θεωρείται καλύτερους;

ορεστης

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
99
Πόλη
Αθήνα
Ειπαμε για προσοψεις. Για μεταλλικες η ξυλινες η απο ντεξιον κατασκευες κλουβιων αλλα νομιζω οτι πολυ μεγαλη σημασια (για μενα η σπουδαιοτερη) την εχει ο πατος και αξιζει μια αναλυτικοτερη αναφορα σε αυτο το θεμα. Το διλημα σε ολους ειναι με πλεγμα(συνηθως κουναλοσυρμα)η οχι πλεγμα αλλα καποιο ειδος συρταριου (πλαστικο η μεταλικο κυριως) Και τα δυο εχουν πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα. Προσωπικα κλεινω προς τον συρταρωτο τυπο αλλα...
Εσεις τι πιστευεται οτι ειναι καλυτερο;
Φιλικα
 
Εγω προτειμω το συρταρωτο ειναι πιο ευχρηστο κατα την γνωμη μου.
 
Καλύτερο δε ξέρω τι είναι. :) Χρησιμοποιώ πάντως πλαστικά συρτάρια στις ζευγαρώστρες και αποσπώμενους πλαστικούς πάτους σε μόνα κλουβιά. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μεταλλικά συρτάρια καθώς θεωρώ τα πλαστικά πιο πρακτικά και πιο υγιεινά (δεν μπορούν να υποστούν διάβρωση).
ορεστης είπε:
Το διλημα σε ολους ειναι με πλεγμα(συνηθως κουναλοσυρμα)η οχι πλεγμα
Σχετικά με αυτό, η άποψή μου μεταξύ άλλων βρίσκεται στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Χρήση-ή-όχι-σχάρας-στον-πάτο-των-κλουβιών.1687/
 
Σταυρο οι καλυτεροι ειναι οι πλαστικοι ετοιμοι αλλα εχουν καποιο κοστος. Μια πιο φτηνη λυση ειναι η γαλβανιζε λαμαρινα που οι λαμαριναδες την γυριζουν στις ακρες και δεν οξυδωνονται ευκολα. Ειδικα εαν το συνδιασεις με ενα νεο υλικο απο καναβι, το οποιο ειναι πολυ αποροφητικο μυριζει σαν κομενο γκαζον αντεχει ενα μηνα για αλλαγη και στο τελος αποτελει λιπασμα για τις γλαστρες... Της γυναικα σου... (αν υπαρχει)... Εεεε;
 
Δοκιμάστε την λαμαρίνα που μπάινει στον πάτο του ντουλαπιου που είναι ο νεροχύτης.
Πρόσφατα έκανα μια ζευγαρώστρα και την χρησιμοποήσα κατω απο το πλέγμα.
Την λαμαρίνα αυτη την βρίσκουμε σε καταστηματα με υλικά επιπλοποιίας.
 
Η λαμαρίνα που μπαίνει κάτω απο την νεροχύτη είναι ανθεκτική; Το λέω γιατί έχω φτιάξει κάτι κλουβιά και την σκεφτόμουνα αλλά αμα την γεμίσω άμμο απο το βαρος μέχρι να την τοποθετήσω δεν θα λυγίσει;
 
Back
Top