Φροντίδα Ποιο απ΄όλα είναι το πιο κατάλληλο κλουβί για πάροτλετ;

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα σας, μιας και το εχω αποφασισει ναπαρω παροτλετ και θα το χω τα Χριστουγεννα πρεπει να βρω ενα καταλληλο κλουβι. Περιμενω τις παρατηρησεις σας και παραθετω φωτογραφιες απο τα κλουβια.

1ο Κλουβι: 58x44x44 cm
2ο Κλουβι: 42x30x60 cm
3o Κλουβι: 60αρα ζευγαρωστρα
 

Συνημμένα

  • Κλουβι 1.webp
    Κλουβι 1.webp
    3,1 KB · Προβολές: 182
  • Κλουβι 2.webp
    Κλουβι 2.webp
    3,4 KB · Προβολές: 177
  • Κλουβι 3.webp
    Κλουβι 3.webp
    32,9 KB · Προβολές: 1.172
Το πρωτο.. Ετσι κ ετσι. Καλο σε μεγεθος αλλα πιστευω ενας παπαγαλος θα εκτιμουσε περισσοτερο τα οριζοντια καγκελα για να σκαρφαλωνει.
Το δευτερο αρκετα ικανοποιητικο, κατα τη γνωμη μου, εχει και οριζοντια καγκελα.
Το 3ο σε καμια περιπτωση, ειναι για καναρινια. Εχει μηκος, κατι το οποιο δε χρειαζονται τοσο οι παπαγαλοι οσο τα καναρινια για να πετουν. Οι παπαγαλοι θελουν πιο πολυ υψος για να σκαρφαλωνουν.
Θα προτεινα το 2ο. Μπορεις να μου πεις τι διακενο εχει στα καγκελα;
 
Το πρωτο.. Ετσι κ ετσι. Καλο σε μεγεθος αλλα πιστευω ενας παπαγαλος θα εκτιμουσε περισσοτερο τα οριζοντια καγκελα για να σκαρφαλωνει.
Το δευτερο αρκετα ικανοποιητικο, κατα τη γνωμη μου, εχει και οριζοντια καγκελα.
Το 3ο σε καμια περιπτωση, ειναι για καναρινια. Εχει μηκος, κατι το οποιο δε χρειαζονται τοσο οι παπαγαλοι οσο τα καναρινια για να πετουν. Οι παπαγαλοι θελουν πιο πολυ υψος για να σκαρφαλωνουν.
Θα προτεινα το 2ο. Μπορεις να μου πεις τι διακενο εχει στα καγκελα;

Πιστευω ειναι 1 εκατοστο και λιγο λιγοτερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μια είναι η ειδικός για τα αξιαγάπητα παροτλετάκια @Sissy ! :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Συνεχιζω να υποστηριζω το 2ο λοιπον.

Και γω στο 2ο θα καταληξω.

Μια είναι η ειδικός για τα αξιαγάπητα παροτλετάκια @Sissy ! :D

Και βεβαια Αλικη εχεις δικιο. Και συγνωμη αν σας κουραζω με τις ερωτησεις ειναι επειδη ειναι πρωτη φορα που κατεχω παπαγαλο παροτλετ.
 
Εγω λέω οσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα... Βέβαια αν έχεις μόνο αυτές τις 3 επιλογές που βλέπουμε επιλέγω το 2ο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Και συγνωμη αν σας κουραζω με τις ερωτησεις ειναι επειδη ειναι πρωτη φορα που κατεχω παπαγαλο παροτλετ.
Δεν μας κουράζεις! Γι αυτό είμαστε εδώ για να λύνουμε τις απορίες όλων!
 
Το τριτο το χρησιμοποιουν πολλοι εκτροφεις και ειναι πολυ ωραια κλουβια, τωρα για ενα παροτ λετ, πιστευω πως το τριτο(στις διαστασεις αυτες και φυσικα χωρις σκοργια) θα ηταν τελιο
 
Έχω διαπιστώσει (από εμπειρία) πως οι παπαγάλοι δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα κλουβιά (όταν δεν είναι... Τεράστια) που έχουν κάθετα κάγκελα. Σκαρφαλώνουν άνετα χωρίς προβλήματα και πάνε όπου θέλουν χωρίς δυσκολία. Άλλωστε σε όχι μεγάλες αποστάσεις υπάρχουν και οριζόντια...
tinypic-no-longer-available.jpg

Εγώ λοιπόν προτιμώ το κλουβί να έχει πλάτος παρά ύψος, διότι τα πουλιά μπορούν να εκμεταλλευτούν το χώρο καλύτερα.
Το ελάττωμα που βρίσκω όμως στο 3ο κλουβί των φωτογραφιών είναι πως δεν έχει βάθος η λεκάνη του και ότι είναι παλιό (αν χρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο).
 
Έχω διαπιστώσει (από εμπειρία) πως οι παπαγάλοι δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα κλουβιά (όταν δεν είναι... Τεράστια) που έχουν κάθετα κάγκελα. Σκαρφαλώνουν άνετα χωρίς προβλήματα και πάνε όπου θέλουν χωρίς δυσκολία. Άλλωστε σε όχι μεγάλες αποστάσεις υπάρχουν και οριζόντια...
tinypic-no-longer-available.jpg

Εγώ λοιπόν προτιμώ το κλουβί να έχει πλάτος παρά ύψος, διότι τα πουλιά μπορούν να εκμεταλλευτούν το χώρο καλύτερα.
Το ελάττωμα που βρίσκω όμως στο 3ο κλουβί των φωτογραφιών είναι πως δεν έχει βάθος η λεκάνη του και ότι είναι παλιό (αν χρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο).

Το 3ο κλουβι δεν ειναι αυτο εχω αλλο θα βαλω φωτογραφια μολις μπορεσω ομως ειναι ιδια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Κατα την γνωμη μου, ενα καταλληλο κλουβι για παπαγαλους πρεπει να εχει οριζοντια καγκελα για να σκαρφαλωνουν αλλα να εχουν και λιγο χωρο να κινουνται (εκτος βεβαια αν σκοπευεις να το ελευθερωνεις και εκτος κλουβιου για να μπορει να κινηθει λιγο παραπανω:D) Οποτε υποστηριζω το δευτερο, τωρα περιμενουμε φωτογραφιες απο τη ζευγαρωστρα...
 
Back
Top