Αναπαραγωγή Ποιο αυγό θα είναι γόνιμο;

ΜΑΒΡΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2021
Μηνύματα
29
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σας,η καναρα μου μεγαλώνει 4 μικρά 18 ημερών, σήμερα έκανε ένα αβγό κάτω άδειο γιατί έχασα των ασερνικο,έβαλα ένα ασερνικο και τη βατεψετε αμέσως 4-5 φορές,τώρα πιο αυγό θα είναι γόνιμο?Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Καλησπέρα.
έβαλα ένα ασερνικο και τη βατεψετε αμέσως 4-5 φορές,τώρα πιο αυγό θα είναι γόνιμο?
Σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο χρειάζονται 24 ώρες ή και λίγο περισσότερο για την γονιμοποίηση των αυγών.
 
Καλησπέρα σας,η καναρα μου μεγαλώνει 4 μικρά 18 ημερών, σήμερα έκανε ένα αβγό κάτω άδειο γιατί έχασα των ασερνικο,έβαλα ένα ασερνικο και τη βατεψετε αμέσως 4-5 φορές,τώρα πιο αυγό θα είναι γόνιμο?Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με το ζευγάρωμα που έγινε...κι αυτό το λέω διότι ο πατέρας των μικρών δεν είναι εκεί για να τα ταΐσει έως να απογαλακτιστούν, και το ζήτημα είναι τι θα κάνει η κανάρα αν ξεκινήσει σύντομα να αποθέτει αυγά; Θα κλωσσάει ή θα ταΐζει τα μικρά της;
 
@ianos Καλημέρα σας, τα αυγά θα τα βάλω σε καναρα που κάθετε σε 1 αυγό τώρα 3 μέρες, σε παραμάνα που λέμε, Ευχαριστώ πολύ!
Αν το αυγό είναι ένσπορο, τότε όπως καταλαβαίνεις ο νεοσσός που θα βγει θα απέχει ηλικιακά από τα πουλάκια που θα βγουν από τα άλλα αυγά, τα οποία αν βγουν θα ποδοπατηθούν
Αν το αυγό της παρένθετης είναι άσπορο, πόσο καιρό μπορεί να καθήσει για να κλωσάει δεν ξέρω, υπό την έννοια ότι όταν της τα βάλεις εκείνη ήδη θα κλωσάει
 
Back
Top