Γενικά Ποιο είδος Καρδερίνας σας αρέσει περισσότερο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Η καρδερίνα είναι ένα πανέμορφο πουλί που ευτυχώς ακόμη έχουμε τη χαρά να το βλέπουμε στην ελληνική φύση. Εκτός από την ελληνική καρδερίνα (balcanica) υπάρχουν πολλά ακόμη είδη, λιγότερο όμορφα, εξίσου ή και ομορφότερα κατά πολλούς από τη δική μας. Μια αναφορά στα είδη της καρδερίνας εδώ Τα είδη της Καρδερίνας Carduelis, περιγραφή | PetBirds

Ποιο είδος καρδερίνας αρέσει σε εσάς περισσότερο; Ποιο από τα είδη της θα θέλατε να έχετε στην εκτροφή σας;
 
Όλες είναι υπέροχες! Η κάθε μία βέβαια, ξεχωρίζει από την άλλη για τα δικά της χαρακτηριστικά... μακάρι να μπορούσα να είχα όσα περισσότερα είδη γίνεται!
 
Γενικά προτιμώ τις κλασσικές από τις μεταλλάξεις τους.
Από αυτές του άρθρου, πρώτη βρίσκω την Carduelis carduelis tschussi και μετά την Carduelis carduelis balkanika .
Φυσικά πρέπει να ξέρει κάποιος και τις φωνές τους για να έχει σαφή γνώμη. Σχολιάζω βάσει των φωτογραφιών.
 
Balcanica σίγουρα λόγω φωνής όπως λέει και ο vag21 αλλά και οι major λόγω μεγέθους και σχεδόν πάντα πιο έντονων χρωματων !
 
Όλα μπορούμε να τα αλλάξουμε, αφού έχουμε αλλάξει νοοτροπία!
Εσύ φαίνεται ότι σκέφτεσαι σωστά. Στο χέρι σου είναι να πείσεις κι άλλους για το σωστό. Δυστυχώς και στην Κύπρο το πιάσιμο και το ξεκλήρισμα των αγρίων είναι διαχρονικό χόμπυ.
 
Η καρδερίνα είναι ένα πανέμορφο πουλί που ευτυχώς ακόμη έχουμε τη χαρά να το βλέπουμε στην ελληνική φύση. Εκτός από την ελληνική καρδερίνα (balcanica) υπάρχουν πολλά ακόμη είδη, λιγότερο όμορφα, εξίσου ή και ομορφότερα κατά πολλούς από τη δική μας. Μια αναφορά στα είδη της καρδερίνας εδώ Τα είδη της Καρδερίνας Carduelis, περιγραφή | PetBirds

Ποιο είδος καρδερίνας αρέσει σε εσάς περισσότερο; Ποιο από τα είδη της θα θέλατε να έχετε στην εκτροφή σας;
Carduelis carduelis balkanika .
 
Εγώ ξεχωρίζω αυτή και σαν 2η επιλογή την isabella

esp3.jpg


Il Cardellino
 
Kαι δεν ξέρω ποιά μετάλλαξη είναι Γιάννη.. Οι Ιταλοί την ονομάζουν cardellina pezzata (αλλά pezzata στη μετάφραση μου βγάζει με ''στίγματα'' .
 
Back
Top